Teraz jest Pt 29 mar, 2024 07:33


"Brakuje tylko polskiej kawalerii"

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

sjojok

Major

Major

  • Posty: 676
  • Dołączył(a): Pt 06 sie, 2004 16:16
  • Lokalizacja: Gliwice

PostŚr 15 gru, 2004 12:22

Gdyby nie Kościuszko to nie było by wolnej ameryki a ci dalej się z nas nabijają
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostŚr 15 gru, 2004 12:27

sjojok napisał(a):Gdyby nie Kościuszko to nie było by wolnej ameryki a ci dalej się z nas nabijają


Klasyczna polska megalomania :roll: Niby dlaczego nie byłoby USA? Jeśli już to Pułaski ma większy wkład w niepodległość USA, ale twierdzenie że bez niego USA by nie istniały to bzdura. Rozumiem że ty odnosisz się z szacunkiem do Amerykanów skoro od nich wymagasz tego samego?
Offline

Death

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 313
  • Dołączył(a): N 21 lis, 2004 02:03
  • Lokalizacja: Szczecin

PostŚr 15 gru, 2004 13:23

Na pewno nie bo co? Kobieca intuicja ci to podpowiada? Discovery nie traktował bym jako wiarygodne źródło informacji, a to o co pytasz znajdziesz bez trudu pod warunkiem, że zechce ci się "ruszyć dupę" i wpisać kilka słów w wyszukiwarce

1. Napewno pewna ilość raportów po szarżach kawalerii przepadła. Co do tego że "ruszyc dupy mi się nie chce"- nie ja zaczynałem nawijke o szarżach itp.
2. Discovery to oglądam rzadko, może racja że nie jest to zbyt wiarygodne źródło informacji, ale internet też może nie być wiarygodny.

Berna

PostŚr 15 gru, 2004 15:14

W sumie to chyba dobrze, że takie określenia chodza po świecie o nas, Polakach.
Dzieki temu ludzie wiedzą że istniejemy :D
A co do Irlandczyków, to własnie na wyspach nas uwaza sie za pijaków, przynajmniej brytyjscy weterani bitwy o Monte Cassino tak twierdzą.
Kiedys oglądałem wywiad z weteranem, który walczył ramie w ramie z polskimi żołnierzami, zapytany co szczególnego zapamiętał z zachowania Polaków, odpowiedział:
"Palili sie do walki, byli bardziej cieci na Hitlera niż wszyscy inni. Byli bardzo dowcipni i lubili popić."
:lol:
Offline
Avatar użytkownika

Arika

Major

Major

  • Posty: 515
  • Dołączył(a): Cz 05 sie, 2004 21:40
  • Lokalizacja: Lublin/Wisznice

PostŚr 15 gru, 2004 16:21

Lubili sobie popić to nie znaczy że byli pijakami
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

mossin

Major

Major

  • Posty: 516
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 18:40
  • Lokalizacja: Jaworzno/Gliwice

PostSo 18 gru, 2004 11:53

Podaj adres tej stronki!!!!
Jak widać kawaleria spisywała się znakomicie. Dla wszystkich którzy ciągle uważają za prawdę szerże polskiej kawalerii na czołgo niemieckie:
A was wszystkich chyba po********.
Polecam - "Wspomnienia żołnierza" Guderiana

Książka świetna. Jednak zdenerwowało mnie kilka fragmentów:
"...polscy żołnierze nie stwaiali większego oporu, zakończyliśmy peracje be większych strat...."-powiedział to po zakończeniu wojny z Polską(sic!)
"...Polska kawaleria bardzo częso atakowała naszeczołgi bronią białą..."-mówi samo za siebie, bez komentarza :mad:
..|..
Offline
Avatar użytkownika

Jack

Spammer

Spammer

  • Posty: 32
  • Dołączył(a): Pn 08 lis, 2004 18:17
  • Lokalizacja: Małopolska

PostWt 21 gru, 2004 15:50

To wlasnie my czesto przesadzamy ze tak sie zaciecie bronilismy tymczasem polska doktryna wojenna przystosowana do I wojny swiatowej kompletnie sie nie spisala w nowoczesnej wojnie niemcy szli jak buza jedyna akcja jakiej nie przewidzieli to bitwa nad bzura o skutecznosci Niemcow swiadczy fakt że do przedmiesc warszawy dotarli juz 8 wrzesnia blyskawicznie rozbili wojska polskie na granicy kraków zdobyte bez walki wiekszosc polskich samolotow i czolgow zniszczona zanim weszla do walki no i straty 10 tys niemcow 65 tys polakow........
JACK!
Offline

Death

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 313
  • Dołączył(a): N 21 lis, 2004 02:03
  • Lokalizacja: Szczecin

PostWt 21 gru, 2004 17:21

To wlasnie my czesto przesadzamy ze tak sie zaciecie bronilismy tymczasem polska doktryna wojenna przystosowana do I wojny swiatowej kompletnie sie nie spisala w nowoczesnej wojnie

Właśnie nasza doktryna wojenna była przystosowana do I wojny światowej, ale broniliśmy się i tak bardzo długo. Wielka Francja przecież broniła się niewiele dłużej od nas także to że tak długo się broniliśmy było sukcesem. A chyba każdy przyzna mi rację że broniliśmy się zacięcie. :razz:
Offline
Avatar użytkownika

FLESZ

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): Pn 26 cze, 2006 14:09
  • Lokalizacja: BYDGOSZCZ

PostPt 21 lip, 2006 17:52

Sądzę, ze gadka typu...
"Niestety ten mit do dzisiaj jest popularny o atakach konnicy z szablami na czołgi i jest synonimem głupoty i zaślepienia"
jest nie na miejscu. Myślę, że taka szarża ma charakter symboliczny. Nie ważne czy była na czołgi czy na gniazda karabinów maszynowych. Pokazuje odwagę, patriotyzm i poświęcenie polskich Ułanów i Polaków. Oczywiste było, że Polska nie obroni się przed najazdem Niemców a później Rosjanów, a jednak Polacy walczyli nie tak jak inne narody poddawały się gdy pierwszy żołnierz zginął (jak się nie mylę było tak w Dani). Szarża w latach 40 to powód do dumy... z pewnością słuch takich bohaterskich wydarzeń dawała ukojenie sercom Polaków a nie wstyd czy głupote...

Jeśli chodzi o polską kawalerię to była główną siła Polaków przez długie wieki...
W wiekach od XV PO XVI I XVII odnosiła wielkie sukcesy i była najważniejsza... na zachodzi kawaleria odgrywała rolę drugorzędną...
Wspomniania husaria jest uważana za jedną z najlepszych formacji konnych... Wieść o wielkich zwycięstwach polskiej kawalerii roznosiła się po dworach całej Europy... nie chce mi się tu zaciągać historycznych notatek ale z całą pewnością mogę tak powiedzieć bo sam je czytałem...

Ale nasuwa mi się tu jedna myśl gdy jeden z hetnanów chyba hiszpańskich opowiadał taktykę jaką zastosował by na huasrię...
Efekt by był taki, że jego wojska zostałyby zmasakrowane...
Chciał powstrzymać szarżę strzelcami w ówczesnym czasie podstawowa jednostka na zachodzie... nie będe pisał dlaczego strzelcy zostaliby zmasakrowani bo to dość długie wytłumaczenie...
Nie muszę chyba podawać sukcesów husarii.

A porażka pod żółtymi Wodami widziana na ekranie filmu "Ogniem i mieczem" jest kompletną bzdurą :lol: W tej bitwie brało udział zaledwie 150 husarzy więc odgrywali praktycznie rolę zerową 8)

Więc nawiązując do cytatu z fimu sądzę, że chodziło jednak o profesjonalizm, bohaterstwo nawet w sytuacjach bez wyjścia któremu brakuje wielu ludziom...
W tym wypadku chyba Cruisemu...

Edit- popatrz czasem na daty :roll: - Yac
Ostatnio edytowano So 05 sie, 2006 08:44 przez FLESZ, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

FLESZ

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): Pn 26 cze, 2006 14:09
  • Lokalizacja: BYDGOSZCZ

PostSo 22 lip, 2006 14:11

A co ma piernik do wiatraka :?:

Treść pozostaje ta sama...
Z twojego rozumowania powinieneś wyrzucać wszystkie stare posty...
Offline
Avatar użytkownika

W4tchdog

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Śr 10 sie, 2005 13:58
  • Lokalizacja: ...i po co ?

PostSo 22 lip, 2006 14:48

Znasz taką zasade netykietową na forum, jak zakaz pisania 2 postów podrząd ... nie łaska wyedytować poprzedniego posta.
Jest też takie coś jak archeologia ... jakoś temat już dawno temu stracił zainteresowanie, i jak narazie to tylko ty tu zabierasz głos!

Temat jest głównie o kawalerii polskiej w XX wieku , ty wysnuwasz tu rozważania historyczne na temat husarii, kawalerii XV-XVII wieku , jest to znaczne odbiegnięcie od tematu ...
I teraz ja zadaje pytanie : "Co ma piernik do wiatraka"

Zapoznaj się z regulaminem i zasadami jakie panują i obowiązują w tej społeczności forumowej !
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

FLESZ

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): Pn 26 cze, 2006 14:09
  • Lokalizacja: BYDGOSZCZ

PostPt 28 lip, 2006 13:17

"Znasz taką zasade netykietową na forum, jak zakaz pisania 2 postów podrząd ... nie łaska wyedytować poprzedniego posta."
Fakt moja wina zapomniałem :lol:

"Jest też takie coś jak archeologia..."
Znam... skoro tak proponuje żebyś założył nowy dział archeologia, gdzie będą dyskutować tylko archeolodzy...

3 akapit...
Błąd... była poruszana kwestia kawalerii już w pierwszym pytaniu...
Nie było sprecyzowane z jakiej epoki miała być ta kawaleria...
Death, chciał wiedzieć co mogły oznaczać słowa 'BRAKUJE TYLKO POLSKIEJ KAWALERII" ... no cóż ja wyraziłem moje zdanie co mogły oznaczać te słowa...
Błąd kolejny husaria była wspominana... :lol:
Szkoda, że nie zosatłeś objęty programem "czytania ze zrozumieniem"
Oczywiście bez urazy :D

"Zapoznaj się z regulaminem i zasadami jakie panują i obowiązują w tej społeczności forumowej !"

Blabla blabla...
I kto to mówi...
Czytasz zasady i obowiązki czegokolwiek ?
Czytałeś regulamin czy instrukcje:
Poczty WP czy też innej
Instrukcji obsługi maszynki do golenia
Sytemu operacyjnego Win98 może xp ?
Chyba nie...
Więc nie wymagaj za wiele od innych... no chyba, że to wszystko zrobiłeś w takim razie przeczytam od razu 8)

A bym zapomniał... bez nerwów :shock:
Szkodzi to urodzie... :spoko:
Offline

Gigin

Cywil

Cywil

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 08 sie, 2006 19:47
  • Lokalizacja: Polska.

PostN 13 sie, 2006 20:33

Nie czytałem wszystkich postów, ale wg/ mnie chodziło mu p to (oglądałem film), że wysłali do tej dyskoteki wszystko co mieli: śmigłowce, AT (SWAT?), pełno radiowozów itp.

"Brakuje jeszcze tylko Polskiej Kawalerii", o to wg. mnie chodziło, że tyle zamieszania się zrobiło.


P.S. jeden z moich ulubionych filmów, choć kończy się w iście Hollywoodzkim stylu :? .
"Man or woman, young or old, my sights are steady, and my trigger cold. Walk or run, laugh or cry, Your in my A.O., now you die!"
Obrazek
Poprzednia strona

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron