Teraz jest Cz 18 kwi, 2024 02:27


Drużyna snajperów - rola oberwatora

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

wowo

Kapral

Kapral

  • Posty: 52
  • Dołączył(a): Cz 26 sie, 2004 19:41

Drużyna snajperów - rola oberwatora

PostSo 08 sty, 2005 20:11

<Wydzielony>

alderous napisał(a):(o ile wiem to snajperzy działają parami (...) )


Skoro założyciel wątku nie ma już ochoty na kontynuowanie dyskusji, to pozwolę sobie na mały off-topic. Pytam z czystej ciekawości: czy w drużynie snajperów żołnierz pełniący rolę obserwatora także jest profesjonalnym snajperem? Innymi słowy, czy partnerzy mogą w dowolnej chwili zamienić się rolami, czy tez jeden doskonali sie wyłącznie w strzelaniu wyborowym, zaś drugi w pełnieniu obowiązków obserwatora. Wie ktoś może?
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostSo 08 sty, 2005 20:24

Logika podsuwa odpowiedź, że obaj są wyszkolonymi strzelcami i tak jest w istocie przydatny tekst.

BTW Mimo wszystko jestem za tym by wydzielić temat.
Offline
Avatar użytkownika

wowo

Kapral

Kapral

  • Posty: 52
  • Dołączył(a): Cz 26 sie, 2004 19:41

PostSo 08 sty, 2005 21:11

Niestety, strona nie działa (przekroczony transfer).

No właśnie nie wiem, czy tak "na logikę". Logiczne jest to, że facet, który "prowadzi" kolegę snajpera, powinien znać arkana jego pracy. Znając problemy snajpera bedzie najlepiej wiedział jak mu pomóc. Jednak szkolenie snajpera jest pewnie dużo droższe, niż szkolenie obserwatora (tzn. obserwatora bez umiejetności strzelca wyborowego). A pieniądze często grają decydującą rolę przy podejmowaniu decyzji. Stąd moje wątpliwości. :) Niemniej, skoro bez trudu popierasz swój wywód materiałem z Sieci, to w tym miejscu dyskusja ta się raczej kończy :)
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostSo 08 sty, 2005 21:25

Mnie się wyświetla :? Czyżbym akutrat ja przekroczył transfer, a strona została w cash'u? W każdym razie kluczowy cytat brzmiał:

Współcześni snajperzy nie działają samotnie lecz w dwu osobowych zespołach. Obydwaj członkowie zespołu muszą być dobre wyszkolonymi strzelcami. Ułatwia to im działanie ponieważ po zajęciu stanowiska ogniowego mogą się wymieniać rolami. Dla potrzeb wojskowych regulaminów jeden z nich wyznaczony jest na snajpera i dowódcę natomiast drugi jest obserwatorem.

Owszem szkolenie jest droższe, ale jeszcze droższe okazuje się niepowodzenie na polu walki, a zdublowanie ról sprawia że szanse na wykonanie zadania wymiernie rosną.
Offline
Avatar użytkownika

Kac

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 298
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 11:19
  • Lokalizacja: Nowa Sól

PostN 09 sty, 2005 14:57

jeden z nich wyznaczony jest na snajpera i dowódcę natomiast drugi jest obserwatorem.


Zaraz, zaraz ja którejś stronie w tych tematach czytałem, że to obserwator dowodzi parą.
Offline
Avatar użytkownika

mario

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Śr 15 gru, 2004 23:26
  • Lokalizacja: Trzeszczany

PostPn 10 sty, 2005 21:13

mojm zdaniem obserwator wskazuje jedynie cel, a snajper otwiera ogień wrazie śmierci snajper bardziej opłaca się chyba wyszklonie obserwatora do roli snajpera aby ten drugi mógł zlikwidować cel. wtedy przynajmniej zrównoważy się bilans.
:???:
Kto nie może dopiąć celu chodź z rozpiętym
życie nie piści, pieśćmy się sami
Jak się ściemni to ci wyjaśnię
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostPn 10 sty, 2005 22:41

Bardziej obserwator chroni tyły snajpera, a ten sam sobie najlepiej wyznacza cele ;)
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostPn 10 sty, 2005 22:57

Nie wiem czy tamta strona działa, ale jest tam podane co robi snajper i spotter.

Zadania snajpera:
  • likwidacja żołnierzy przeciwnika realizujących szczególnie ważne zadania, czyli dowódców, obserwatorów na wysuniętych punktach obserwacyjnych, kierowania i naprowadzania oraz patroli rozpoznawczych
  • likwidacja osób wyznaczonych przez komórki wywiadowcze i rozpoznania wojskowego
  • likwidacja żołnierzy przeciwnika i innych ważnych celów z własnej inicjatywy, nawet w czasie realizacji innego zadania bojowego
  • likwidacja strzelców wyborowych przeciwnika
  • prowadzenie obserwacji działań przeciwnika
  • wyznaczanie i wskazywanie celów dla innych środków walki
  • współpraca w zakresie koordynacji działań własnych wojsk przez zabezpieczenie dopływu informacji rozpoznawczych
  • likwidacja uczestników aktów terrorystycznych jak porwania samolotów i wzięcie zakładników
  • likwidacja strzelców wyborowych działających w grupach terrorystycznych
  • skryte zajęcie stanowisk pozwalających na prowadzenie obserwacji określonych obszarów
  • wykrywanie i meldowanie o wszelkich podejrzanych działaniach w przydzielonym sektorze obserwacji
  • zapewnienie ochrony innym uczestnikom różnego rodzaju akcji, na przykład strażnikom i załogą ratownictwa technicznego


Zadania obserwatora (spotera):
  • pobranie i przygotowanie wyposażenia specjalnego, jak na przykład urządzenia noktowizyjne, sprzęt nawigacyjny itp.
  • wyznaczanie marszruty i kierowanie przebiegiem marszu
  • pobranie i wykorzystanie w czasie działań bojowych karabinu pól- lub automatycznego (dla zapewnienia osłony strzelcowi wyborowemu na stanowisku ogniowym)
  • podążanie śladem snajpera oraz maskowanie i likwidacja śladów
  • pomoc w przygotowaniu ukrycia i stanowiska ogniowego
  • ocenę prędkości i kierunku wiatru (wspólnie ze strzelcem)
  • przygotowanie szkicu terenu (ma to pomóc w prowadzeniu obserwacji i przygotowaniu meldunków po zakończeniu akcji)
  • obserwacje wyznaczonego sektora (zwykle z wykorzystaniem przyrządów optycznych o powiększeniu 20x)
  • lokalizację i wskazanie celu
  • określenie priorytetów przy likwidacji celów
  • ocenę dokładności strzału (czy strzał trafił cel, a gdy chybił wskazanie miejsca trafienia, by następny strzał był celny
  • dokumentowanie przebiegu akcji
  • utrzymanie łączności rajdowej z innymi zespołami snajperskimi
  • wykorzystywanie urządzeń i sprzętu dywersyjnego (naboje dymne, biały fosfor)
  • zatarcie śladów i zniszczenie ukrycia po wykonaniu zadania
Offline

Dany166

Cywil

Cywil

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pn 27 lis, 2006 20:41
  • Lokalizacja: Białystok

PostPn 27 lis, 2006 21:06

Hm.. zgadzam sie z tym co napisał alderous aczkolwiek mam zastrzezenie do jednego punktu obowiazków snajpera:

"likwidacja żołnierzy przeciwnika i innych ważnych celów z własnej inicjatywy, nawet w czasie realizacji innego zadania bojowego "

Moim zdaniem zespół snajperski jako priorytet stawia sobie wykonanie celu zadania, a że zazwyczaj zespół działa na tyłach nieprzyjaciela nie moze pozwolic sobie na przedwczesny kontakt bojowy z npl-em. Oznaczałoby to całkowite uniemozliwienie wykonanie zadania głownego a takze smierc zespołu. dlatego zespoły snajperskie maskuje swe posuniecia.
Chyba ze mówimy tu o zadaniach wykonywanych na "swoim" terenie np. ochrona jakiegos punktu militarnego. Wtedy ten punkt jest w pełni słuszny i uzasadniony :grin:

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron