Teraz jest Pt 29 mar, 2024 02:20


Polscy lotnicy będą bronić nieba nad Litwą, łotwą i Estonią

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

W4tchdog

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Śr 10 sie, 2005 13:58
  • Lokalizacja: ...i po co ?

Polscy lotnicy będą bronić nieba nad Litwą, łotwą i Estonią

PostWt 27 gru, 2005 15:24

Zamieszcze tu treść artykułu z servisu www.o2.pl z dnia 27.12.2005
Zamieszczam treśćzamiast samego linku , z powodu , usunięcia z servisu za jakis czas tegoż artykułu.
Myśle że jest on godny uwagi :
Na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim odbyło się we wtorek uroczyste pożegnanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik" udającego się na Litwę w ramach natowskiej misji "Air Policing".

Zadaniem żołnierzy będzie patrolowanie i niedopuszczanie do naruszania przestrzeni powietrznej Litwy, łotwy i Estonii. Lotnicy będą też udzielać pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych.

Przyjęte do NATO w 2004 r. Litwa, łotwa i Estonia nie mają możliwości patrolowania własnej przestrzeni powietrznej - nie posiadają lotnictwa bojowego, dlatego czynią to za nie wojska innych państw Sojuszu.

- Jesteśmy pierwszym państwem byłego bloku Układu Warszawskiego, które pełnić będzie dyżur podczas tej misji - powiedział dowódca Sił Powietrznych RP gen. Stanisław Targosz. Dodał, że polscy lotnicy nabędą dzięki temu dodatkowe doświadczenie. - Będziemy wiedzieć jak organizować i przeprowadzać takie misje poza granicami naszego kraju - podkreślił.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualne "spotkanie" w powietrzu z samolotami rosyjskimi odpowiedział: - Są określone procedury, których piloci będą przestrzegać. Nie wykluczam takich spotkań, ale mamy czas pokoju i nie wyobrażam sobie, by zaistniały jakieś akty agresji. Rosja jest potężnym państwem, które w określonych warunkach funkcjonuje, państwem odpowiedzialnym.

Dodał, że piloci i ich dowódcy będą podczas misji brali pod uwagę zagrożenia terrorystyczne. - Samoloty mogą być użyte jako środek ataku. Mamy na takie sytuacje opracowane procedury. Piloci są wyszkoleni i przygotowani - powiedział gen. Targosz.

Polacy będą pełnić misję od 1 stycznia do 31 marca 2006 r. Przed Polakami służbę pełnili tam m.in. Amerykanie i Niemcy.

W skład PKW "Orlik" wejdą cztery samoloty Mig-29 oraz sześciu pilotów z 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Ponadto w rejon pełnienia misji skierowani zostaną specjaliści technicznej obsługi samolotów, nawigacji, meteorologii i łączności - w sumie 68 osób.

- Jesteśmy przygotowani do tej misji, nasze zadania tu w Polsce są takie same. W naszej pracy zmieni się więc tylko miejsce pobytu i to, że podczas transmisji porozumiewać się będziemy wyłącznie po angielsku - powiedział dziennikarzom jeden z pilotów, kpt. Artur Kałko.

Dyżur bojowy pełniony będzie w systemie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu przez dwa samoloty Mig-29 jednocześnie.

Prawie cały kontyngent wyleci na Litwę jeszcze we wtorek. W późniejszym terminie dołączą do niego cztery Mig-29 i prowadzący je piloci. Koszty misji w wysokości ok. 16 mln zł poniesie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na lotnisku w Mińsku Mazowieckim żołnierzy żegnały we wtorek ich rodziny. - Nie niepokoję się o męża. Myślę, że te trzy miesiące szybko miną i znów będziemy razem - powiedziała Renata Piętka, żona jednego z żołnierzy. - O tym, że mąż poleci na Litwę zdecydowaliśmy wspólnie. Nie ukrywam, że na decyzji zaważyły korzyści finansowe - dodała.
Offline
Avatar użytkownika

mossin

Major

Major

  • Posty: 516
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 18:40
  • Lokalizacja: Jaworzno/Gliwice

PostWt 27 gru, 2005 19:17

Dyżur bojowy pełniony będzie w systemie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu przez dwa samoloty Mig-29 jednocześnie.

Jak to ma wyglądać bo zabardzo nie moge sobie wyobrazić :twisted:
..|..
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostWt 27 gru, 2005 22:27

eee a jaki to problem ? :???: bo ja moge sobie to jakoś wyobrazić... a w cale nie mam bujnej wyobraźni...
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

javelin

Kapral

Kapral

  • Posty: 96
  • Dołączył(a): Pt 08 lip, 2005 17:27
  • Lokalizacja: Olsztyn

PostWt 27 gru, 2005 22:27

No chyba przez cały czas w gotowości będą załogi dwóch maszyn. Raczej nie chodzi o to, żeby te same 2 załogi i ich samoloty były ciągle w powietrzu :)
Legio Patria Nostra

Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

101st Paratroop

Major

Major

  • Posty: 691
  • Dołączył(a): Cz 11 sie, 2005 12:51

PostPt 30 gru, 2005 15:27

Chłopaki ładnie wdepneli w ... ekhm powiedzmy odchody. Jako pierwsi biorą udział i jeszcze taki kawał lądu do pooblatania!
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostPt 30 gru, 2005 15:49

Młody, jak nie wiesz, o co chodzi, to się nie odzywaj... Przejmujemy opiekę od Amerykanów, wcześniej jeszcze inne państwa służyły ochroną strefie powietrznej Litwy, łotwy i Estonii, kawał lądu mniej więcej w sumie taki, jak 1/3 Polski, w dodatku bez zagrożeń militranych, zwykłe patrole powietrzne, a jedyną strata dla nas będzie ustrzymanie finansowe ekipy....
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPt 30 gru, 2005 16:12

I ewentualne spotkanie rosyjskich su27 :razz: ;-)
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

Marshal

Major

Major

  • Posty: 882
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:03
  • Lokalizacja: K-Lin

PostPt 30 gru, 2005 19:31

Barbarian napisał(a):I ewentualne spotkanie rosyjskich su27 :razz: ;-)


Prędzej srających gołębi :wink:

Przepraszam ale nie wierzę w rzadną wojnę Polski ze wschodem ;]
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostPt 30 gru, 2005 20:05

Barbarian napisał(a):I ewentualne spotkanie rosyjskich su27 :razz: ;-)


A żebyś się nie ździwił... :P Rosjanie co chwila sprawdzają gotowość bojową Nato robiąc krótkie wypady w głąb tyrerotium Litwy i łotwy...
Nie wiem czy słyszeliście ale jakiś czas temu (2 miesiące ? ) na samym środku Litwy rozbił isę Su-27. Dyżur pełniły wtedy 2 niemieckie F-4. Suczka latała 20 minut nad Litwą (pilot miał mały jak to w Rosji nalot, w dodatku wrócił z urlopu,zapomniał ustawić mapy nawigacyjnej i się zwyczajnie zgubił :P ) po czym rozbiła się z braku paliwa. Niemieckie Phantomy poderwały się 15 minut po katastrofie Su-27 :P A informacja że wrogi samolot krąży nad Litwą doszła kilka minut po katastrofie... LOL ? :) miejmy nadzieje ze Polscy piloci nie dadzą dupy :)
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPt 30 gru, 2005 21:40

Marker napisał(a):miejmy nadzieje ze Polscy piloci nie dadzą dupy

Ale Ryge albo Talin to mogą dać... ;-)
Właśnie o takowe spotkanie mi Marker chodziło. Tak swoja drogą to wcale nie Niemcy "dali dupy" tylko stacje radarowe (bo chyba takie urządzenia nasi północni sąsiedzi (i ich sąsiedzi) mają!?).
Ale nie zdziwie się jak "nasi" bedą zmuszeni pomóc odnależć właściwą droge rosyjskim samolotom bojowym do swoich baz w okręgu kaliningrackim. A najfajniej będzie jak się okaże że piloci zarówno maszyn polskich jak i rosyjskich będą "wczorajsi" (zapewne pirłety lepsze niż w czasie Guraszki :razz: )
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

mossin

Major

Major

  • Posty: 516
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 18:40
  • Lokalizacja: Jaworzno/Gliwice

PostPt 30 gru, 2005 23:29

Suczka latała 20 minut nad Litwą (pilot miał mały jak to w Rosji nalot, w dodatku wrócił z urlopu,zapomniał ustawić mapy nawigacyjnej i się zwyczajnie zgubił ) po czym rozbiła się z braku paliwa.

Przecież nie powiedzą, że wysłali sobie patrol, na kogoś trzeba zwalić..
..|..
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostSo 31 gru, 2005 00:25

ppsh41 napisał(a):
Suczka latała 20 minut nad Litwą (pilot miał mały jak to w Rosji nalot, w dodatku wrócił z urlopu,zapomniał ustawić mapy nawigacyjnej i się zwyczajnie zgubił ) po czym rozbiła się z braku paliwa.

Przecież nie powiedzą, że wysłali sobie patrol, na kogoś trzeba zwalić..


Nie wiesz nie wypowiadaj isę :)
Ten Su-27 co się zgubił leciał wraz z 3 (chyba) innymi suczkami i A-50 (przebazwanie) do obwodu Kaliningradzkiego (dobrze napisałem ?). Kiedy wleceli w chmury pilot zwolnił i zaczął się oddalać od reszty. A że nie ustawił nawigacji to zabłądził. Zszedł niżej i zobaczył lad... no i zaczął krązyć nad Litwą aż mu paliwa zabrakło
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

sjojok

Major

Major

  • Posty: 676
  • Dołączył(a): Pt 06 sie, 2004 16:16
  • Lokalizacja: Gliwice

PostPn 02 sty, 2006 20:32

Nie wiem czy wiecie ale Amerykańskie samoloty technologii Stealth latają nad polską i także patrolują nasze tereny i europe jestem tego na 100% pewien i nie powiem z jakich źródeł się o tym dowiedziałem
a tak pozatym to już się powoli obawiam bo wojna z Rosją zbliża się wielkimi krokami
Rosjanie tracą już znaczenie na arenie międzynarodowej wkońcu wygryzą ich Chinczycy
którzy dochodzą już do potęgi i Rosjanie będą chcieli doprowadzić do wojny by zyskać wpływy myślicie dlaczego są te prowokacje z białorusiom z gazem z parasolem antyrakietowym itp. itd. oni się obawiają tego parasola antyrakietowego bo ich rakiety z głowicami broni ABC mogą się stać bezużyteczne a ameryka będzie miała czym grozić rosjaną bo oni nie mają czym się bronic przed rakietami ameryki
i raczej do nuklearniej zakłady może nie dojść tylko do 3 wojny światowej i będą użyte bronie konwencjonalne a do wojny dołączą się araby i będzie wojna na trzy lub nawet cztery fronty każdy przeciwko każdemu
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostPn 02 sty, 2006 20:37

Nie wiem czy wiecie ale Amerykańskie samoloty technologii Stealth latają nad polską i także patrolują nasze tereny i europe jestem tego na 100% pewien i nie powiem z jakich źródeł się o tym dowiedziałem
A mój wujek ze Sosnowca strącił nosem odrzutowca. Konkrety, albo daj sobie spokój :]
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPn 02 sty, 2006 20:48

Sjojok napisał(a):Nie wiem czy wiecie ale Amerykańskie samoloty technologii Stealth latają nad polską i także patrolują nasze tereny i europe jestem tego na 100% pewien i nie powiem z jakich źródeł się o tym dowiedziałem

Jonez napisał(a): mój wujek ze Sosnowca strącił nosem odrzutowca. Konkrety, albo daj sobie spokój

W obu przypadkach kłania się "Paragraf 23" :twisted: ;-)
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Następna strona

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron