Teraz jest Pt 29 mar, 2024 10:06


SREBRENICA- Odznaczenia dla Holendrów

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

kastleF83

Kapral

Kapral

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): So 23 wrz, 2006 21:31
  • Lokalizacja: black mesa research facility

SREBRENICA- Odznaczenia dla Holendrów

PostPt 15 gru, 2006 13:48

Szlag mnie trafił, czytam w gazecie; "Holenderskie ministerstwo obrony odznaczyło zołnierzy, którzy 11lat temu wydali cywilnych mieszkańców Srebrenicy,których mieli chronić w ręce oprawców gen. Radko Mladica co zakończyło sie masakrą ok. 7tysięcy mężczyzn." Moze to nie jest dobry temat na to forum, ale kiedyś widziałem film dokumentalny nakręcony w Srebrenicy własnie w tamtym czasie, i jedna scena wryła mi się w pamięć. Spotkanie dowódców Serbów z Holendrami(żadna inscenizacja, tylko prawdziwy materiał). Serb pyta przerażonego trzęsącego sie ze strachu dowódce Holendrów, czy zapali papierosa?Na to on; Tak chętnie i odpala fajke, a serb do niego; Spokojnie, MOżE NIE OSTATNI. No i po tym spotkaniu dzielni wojacy z Holandii wyprosili ze swojej bazy mężczyzn skazując ich na śmierć, bo serbowie wiedzieli co robić dalej. Więc za co on dostali te medale?
Offline

konradk7

Kapral

Kapral

  • Posty: 56
  • Dołączył(a): Wt 27 gru, 2005 11:24

PostPt 15 gru, 2006 15:09

Cóż taki jest świat (a przynajmniej niektóre państwa w europie zach), ja jak się dowiedziałem też na początku byłem zdiwiony - ale w końcu jestem Polakiem, wiec wg wielu jestem potomkiem tych odpowiedzialnych za holokaust (no bo gdzie był/jest Oświecim - w Polsce czyli Polacy są za to odpowiedzilni no nie, a to że w owym czsie Polski nie było a tego wszystkiego dokonali niemcy to tylko "nic nie zaczacy szczegół") a przedewszystkim potomkiem tych o sie dopuścuili zbrodni takich jak hitlerowcy wypędzili niemców z zachodnich terenów (a to że 3 jegomości Rosveltos Churcilos i Stalinos sobie coś ustali coś podzieli i reszta albo siena to zgodziła albo na syberię lub do kopalni uranu - to przecież kolejny "nic nie zaczacy szczegół"). Taki jest świat ci co stchórzyli, ucieki, kryli się za innymi - krzyczą jakich to wielkich czynów dokonali a ci co siefaktycznie wykazali odwagą to siedzą cicho - bo albo nie żyja albo sa zakrzyczani.

Ale z 2 strony trzeba siei nam przyjrzeć - to co zrobili holędrzy - to u nas tkai przykład - maj. Sucharski i kpt. Dąbrowski - dowódcy skłądnicy tranzytowej na Westerplatte (celowo użyłem dowódcy). W świtle ośtatnich badań Sucharski dowodził na początku tylko przez pierwsze 1,5 dnia - potem siealbo załamał psychicznie albo przestraszł albo widizał już bezsens dalszej walki i chciał się poddać - i wtedy dowodzenie przejoł kpt. Dąbrowski - i to on główie odpowiada za chwałę Westerrplatte, ale on nie jest kawalerem orderu Virtuti Militari lecz maj. Sucharski. (a wg mnie podwójni8e siewykazał odwagą - dowodził przez wiekszość czasu obroną i miał odwage sie sprzeciwić swojemu dowódcy).
no to sierozpisałem

EDIT

Popraw ortografię , bo aż płakać się chce - Yac
Obowiazkiem Boga jest wybaczenie terrorystom - naszym zorganizowanie im spotkania jak najszybciej
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPt 15 gru, 2006 15:18

Też widziałem ten dokument...
Dośc powiedzie że tych Holendrów (oddział błękitnych hełmów) było ponad 300...
W tym dokumencie pokazali też ich baze (spokojnie mogli by się obroni przed ewentualnym atakiem- o ile Serbowie by się odważyli). A na tym wideo to raczej był pokaz siły niż reralna grożba.

Sprawdziła się po raz kolejny (nieco dwuznaczna) definicja żołnierza- cywil z karabinem (niepotrafiący wywiąza się ze swoich podstawowych powinności)...
Ale żeby dostawać odzanczenie za wątpliwie moralnie poczynania (pomijając fakt że takim postępowaniem złamali podstawową zasade błękitnych hełmów- bronić najsłabszych)...
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

kastleF83

Kapral

Kapral

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): So 23 wrz, 2006 21:31
  • Lokalizacja: black mesa research facility

PostPt 15 gru, 2006 16:35

Ale jednak sytuacja holendrów była zdecydowanie inna niż polaków na Westerplatte. Najwazniejsze jest to, że to była połowa lat 90tych, przecierz to praktycznie wydarzyło sie w obiektywach kamer. ¦wiadkami było wielu ludzi, przecierz ci holendrzy nie byli odcieci od świata, mieli za sobą "potężną(?)organizację"a mimo tego stało sie to co sie stało. Widzieliście "żiemie Niczyją"?, tam błękitne hełmy własnie wyglądają jak pokojowy patrol, a nie wojsko.
"Ten kto staje się potworem, zrzuca z siebie ciężar bycia człowiekiem..."

This is pure hell on earth.
Offline
Avatar użytkownika

ktos

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 315
  • Dołączył(a): Pn 14 lis, 2005 21:55

PostPt 15 gru, 2006 22:44

Ci Holendrzy byli słabo uzbrojeni, Serbowie mieli kilku holenderskich jeńców, co oznacza że Holendrzy chcieli ratować własną skórę. Szkoda tylko że za taką cenę...
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostSo 16 gru, 2006 04:18

Gdy dochodzi do walki to zawsze któraś strona jest słobo uzbrojona (względem wroga :P ).
Przecież kontyngent holenderski nie był jedynym oddziałem onz w tym rejonie... W dodatku mogli liczyć na wsparcie z powietrza...
Dla mnie sprawa jest oczywista, nie wywiązali się z powierzonych im funkcji... Do starć na dużą skale by nie doszło (bo Serbowie mogli by na siebie ściągnąć znacznie poważniejsze siły- do lotnisk Nato we Włoszech czy Grecji było rzut beretem- czy dla zabicia cywilów aż tak by ryzykowali- z ich "armii" pozostała by partyznatka z lekkim sprzętem).
Fakt, jeżel;i doszło by do starcia to nie wiele by zostało z tego oddziału holendrów (ale liczą się zasady- przecież wiedzieli z czego mogą się spodziewać jadąc na tereny dotknięte konfliktem na tle etnicznym), ale taka jest żołnierska dola...
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

ktos

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 315
  • Dołączył(a): Pn 14 lis, 2005 21:55

PostSo 16 gru, 2006 09:08

Wsparcie lotnicze to nawet dostali, ale musieli je wycofać, bo Serbowie zagrozili że zabiją jeńców.
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostSo 16 gru, 2006 14:37

Czyli życie kilku jeńców było więcej warte niż życie 7 tyś. cywilów...
[...]Nie szkoda róż kiedy płoną lasy.
Gdyby udało się przejąć inicjatywe w rokowaniach to by uzyskano troche czasu (a czas grał na kożyść UN)- choć biorąc pod uwage fakt że oddziały UN słyną z bierności nie należało się spodziewać cudów.
Lepiej było grzmieć pod niebogłosy i lamentować po tym jak w ¦wiat poszła nowina o tej masakrze...
[...]Jakim cudem pod koniec XX wieku w cywilizowanej i wolnej od wojny Europie mogło dojść do takiego barbarzyństwa! Kto za to odpowiada- i tutaj pokazywano palcem na UN!? Trzeba było zrobić wszystko aby temu zapobiec...
Takie głosy pojawiły się w mediach całej Europy...
A to że w podobnym tonie pojawiały się wcześniej wzmianki o wydażeniach z Rwandy i póżniej z Sudanu to w niczym nie usparawiedliwia tego co poprzedziło każń w Srebrenicy...
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

ktos

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 315
  • Dołączył(a): Pn 14 lis, 2005 21:55

PostSo 16 gru, 2006 15:09

Czy branie żołnierzy ONZ jako jeńców przez jedną ze stron konfliktu jest zgodne z prawem :?: Bo może Serbowie wcześniej złamali prawo i można było już coś z tym zrobić, jednocześnie zapobiegając tragedii.
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostSo 16 gru, 2006 17:35

Zapobiec tragedii można było jeżeli delegacja (ta która została uwieczniona na taśmie VHS) zajeła by twarde stanowisko (a nie robiła pod siebie ze strachu).
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

kastleF83

Kapral

Kapral

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): So 23 wrz, 2006 21:31
  • Lokalizacja: black mesa research facility

PostN 17 gru, 2006 00:39

a tak swoją drogą, znacie możee tytuł tego dokumentu o srebrenicy? ja to widziałem w tv pare lat temu ale za cholere nie kojarze tytułu. wracając do tematu, to bez dwóch zdań powinni bronić tych cywili a oni przehandolowali ich bez mrugnięcia okiem. zacytuję moze co powiedział na ten temat pan profesor Abram de Swaar z Uniwersytetu z Amsterdame:"Holenderscy dowódcy i żołnierze byli zwykłymi tchórzami." Przeca oni chyba głównie po to tam byli, zeby zapobiegać takim sytuacją?psss piwo...
"Ten kto staje się potworem, zrzuca z siebie ciężar bycia człowiekiem..."

This is pure hell on earth.
Offline
Avatar użytkownika

javelin

Kapral

Kapral

  • Posty: 96
  • Dołączył(a): Pt 08 lip, 2005 17:27
  • Lokalizacja: Olsztyn

PostWt 19 gru, 2006 22:49

Po prostu 3 literki wyjaśniają całą sytuację - O-N-Z :roll: Zgraja dup, które jadą na "misję" tylko po to żeby przesiedzieś tam te kilka(naście) miesięcy i przywieźć do domu trochę grosza. Szkoda że tak mało legionistów tam było :D
Legio Patria Nostra

Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

kastleF83

Kapral

Kapral

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): So 23 wrz, 2006 21:31
  • Lokalizacja: black mesa research facility

PostSo 31 mar, 2007 01:51

Widze, że temat nieco umarł. Jednak znalazłem coś ciekawego, są to fragmenty filmu który został pokazany w czasie "przesłuchania generała serbskiej milicji Obrada Stevanovicia". Film jest kiepskiej jakości, i jest zmontowany z ledwie kilku scen. Myśle jednak ze jest warty obejrzenia, choćby dlatego że działo sie to tak niedawno i tak niedaleko od nas. Lojalnie ostrzegam, że nie jest to widok dla dzieci, jednak ja jako dziecko słyszałem opowieść osoby,która była tam w tym czasie. Może dzięki temu Srebrenica do dzisiaj nie daje mi spokoju... Wiadomo, że na świecie działo, dzieje i dziać sie będzie pewnie wiele więcej gorszch rzeczy, ale pamiętajmy o tym że to sie działo niemalże w środku Europy, kilkanaście lat temu. Wiem, że dla większości userów to taka sama historia jak hitler, józek stalin, czy wietnam,ja jednak doskonale pamiętam te czasy. Pewnie sie paru znajdzie takich jak ja... Eh chodzi mi o to, że nie można zapominać o takich wydarzeniach, bo jeśli zapomnimy to prędzej czy później one powrócą... może zdecydowanie bliżej nas, a co wtedy? :neutral:
"Ten kto staje się potworem, zrzuca z siebie ciężar bycia człowiekiem..."

This is pure hell on earth.

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron