Teraz jest Cz 28 mar, 2024 16:13


Wojna bałkańska

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

SaS TrooP

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1143
  • Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006 17:18
  • Lokalizacja: Wodzisław

Wojna bałkańska

PostCz 01 mar, 2007 18:42

Przeczytałem dwa razy ten artykuł:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Bo%C5%9Bni
Dwa razy!!! żeby się dowiedzieć o tej wojnie...
Morał:
To jest porąbane!
Może ktoś mi wytłumaczyć, kto był z kim i przeciw komu walczyli itd., bo to jest totalnie kopnięte! Czym jest islamska bośniacka republika i bośnia? Bo to dwie inne rzeczy i jeszcze parę innym cudów, bo się gubie :neutral:
Ostatnio edytowano Cz 01 mar, 2007 20:02 przez SaS TrooP, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

Clon

Major

Major

  • Posty: 734
  • Dołączył(a): Śr 05 kwi, 2006 16:02
  • Lokalizacja: Poznań

PostCz 01 mar, 2007 19:03

Jak nie rozumiesz, to widać za młody jesteś, ot co.
Offline
Avatar użytkownika

Radeon

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1442
  • Dołączył(a): N 01 sie, 2004 14:10
  • Lokalizacja: Starogard Gdański

PostCz 01 mar, 2007 19:18

Ooohooo. Staaaary się odezwał. :lol:
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait.
Offline
Avatar użytkownika

Czesiek

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Pn 05 lut, 2007 16:24
  • Lokalizacja: wawa

PostCz 01 mar, 2007 19:40

akurat tak się składa, że wojny bałkańskie miałem na egzaminie, a co chcesz o tym się dowiedzieć? swoją drogą to chyba masz namyśli Wojny Bałkańskie a nie coś tam :P
Offline
Avatar użytkownika

SaS TrooP

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1143
  • Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006 17:18
  • Lokalizacja: Wodzisław

PostCz 01 mar, 2007 20:02

No to:
1. Dokładnie kto był z kim, bo tam to nie do końca jasne.
2. Czym się różni Bosnia od republiki Bośni, bo mają zupełnie inne flagi, więc to nie jest to samo.
3. Co to jest:
a. Sokolovi
b. JSO
4. Czy w pierwszej wojnie coś ważnego działo się na terenie Kosova.
Offline
Avatar użytkownika

Czesiek

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Pn 05 lut, 2007 16:24
  • Lokalizacja: wawa

PostCz 01 mar, 2007 21:07

Martin napisał(a):No to:
1. Dokładnie kto był z kim, bo tam to nie do końca jasne.
2. Czym się różni Bosnia od republiki Bośni, bo mają zupełnie inne flagi, więc to nie jest to samo.
3. Co to jest:
a. Sokolovi
b. JSO
4. Czy w pierwszej wojnie coś ważnego działo się na terenie Kosova.


1-nikt z nikim nie był po śmierci Tito wszystkie nacje wchodzące w skład Jugosławii chciały mieć swoją ojczyznę natomiast Milosevic (chyba tak to się piszę :P) pragnął połączenia wszystkich tych kultur i stworzenia jednego wielkiego państwa Serbów ma co się inne nacje nie zgadzały jak to wyglądało to powinno być opisane w wiki. (to jest tak delikatnie powiedziane :D)
2- na to odpowiem jak poszukam i znajdę to co trzeba w swoich notatkach :)
3-jw
4-tu warto poczytać o kotle bałkańskim nie tyle o wojnach, ale o ruchach nacjonalistycznych szczególnie tuż przed zabiciem arcyksięcia Ferdynanda, a najlepiej dopytać się babki od historii sam zobaczysz jak na ciebie spojrzy :P

...hmm nie mam swoich notatek poczytam wiki to może na to twoje 2 odpowiem, tak na chłopski rozum to a to nazwisko jakiegoś pana ;) b to formacja, albo jakiś okręg
Ostatnio edytowano Cz 01 mar, 2007 21:32 przez Czesiek, łącznie edytowano 2 razy
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostCz 01 mar, 2007 21:19

Może i ten tekst z wiki jest wybrakowany/niespójny*, ale ja jakos nie mialem problemów ze zrozumienie (sam nie raz pisałem wypracowanie na temat wojny domowej w byłej Jugosławi).
*niepotrzebne skreślić

http://www.unic.un.org.pl/jugoslawia/in ... _w_kosowie
i jeszcze jeden adres bym podał, ale duza czesc zdjęc podchodzi pod zdjątka a'la foty z serwisu ogrish (tak to sie pisało?), jakby co PW (są to raczej cytaty z gazet nt. tej wojny domowej połączone ze zdjęciami)
Offline
Avatar użytkownika

SaS TrooP

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1143
  • Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006 17:18
  • Lokalizacja: Wodzisław

PostCz 01 mar, 2007 22:07

czytam twoje goose i jest fajnie opisane. Ale części poszukiwanych przeze mnie info nie ma. Mam jeszcze jedno pytanie, o którym tam nie pisze, mimo to mozna to łatwo znaleźć, jednak na forum będzie komuś szybciej znaleźć.
W BiH był mocny konflikt etniczny. I teraz tak:
1. Chorwaci to chrześcijanie, prawda?
2. BiHowcy to islam, prawda?
3. A serbowie to ortodksyjni.
Dobrze mówię?
Offline
Avatar użytkownika

traffix

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 235
  • Dołączył(a): So 04 mar, 2006 19:39

PostCz 01 mar, 2007 23:55

Hmm, z tego co tu wyczytałem to wychodzi na to że po podziale Jugosławii, nastąpiło takie pomieszanie że mała głowa. Serbowie walczyli po stronie Bośni i Hercegowiny, Bośniacy po stronie Serbii, poprostu wojna nikomu nie potrzebna. Do tego te układy przeciw Bośni, coś a'la Pakt trzech Orłów czy jak się to nazywało (Rosja, Niemcy i chyba Austria sprzeciwiły się Polsce i odbierały jej ziemie)...
Offline
Avatar użytkownika

Czesiek

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Pn 05 lut, 2007 16:24
  • Lokalizacja: wawa

PostPt 02 mar, 2007 11:23

Martin->
1-zgadza się
2-zgadza się oni podchodzili pod islam, ale najbliższa tej religii była Macedonia, która ciągle ma polityczne utarczki dotyczące nazwy swojego państwa
3-niemam pojęcia to też chyba byli chrześcijanie, ale tu religia nie miała wielkiego wpływu na konflikt choć mogła być jednym z czynników ludobójstwa.

Traffix -> mylisz się pamiętaj jeżeli jakieś państwo chce się podzielić to wiadomo, że pewne grupki ludzi chcą zdobyć władze, a robią to przez populistyczne podjudzanie ludzi i tłumaczenie, że tamci są inni i wogule nas nie rozumieją.

Poprawione :P tak to jest jak piszę na klawiaturze, literki zjadam
Ostatnio edytowano Pt 02 mar, 2007 12:04 przez Czesiek, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

traffix

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 235
  • Dołączył(a): So 04 mar, 2006 19:39

PostPt 02 mar, 2007 15:05

Hmm, doczytałem do końca i rzeczywiście się myliłem. Muszę powiedzieć że ta wojna to okropieństwo, i pokazała że ONZ to cieniasy...
Offline
Avatar użytkownika

SaS TrooP

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1143
  • Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006 17:18
  • Lokalizacja: Wodzisław

PostPt 02 mar, 2007 16:53

Szczerze, to chyba pierwsza i jedyna sytuacja, gdzie USA zrobiło cos dobrze i nie z własnych profitów... :roll:

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron