Teraz jest Pt 29 mar, 2024 01:43


Koniec z poborami do armii

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość

HAV

Koniec z poborami do armii

PostŚr 06 sie, 2008 18:36

Polska armia ma być zawodowa. Do 2010 roku ma być w pełni profesjonalną formacją, tym samym skończa się pobory.

Generał Stanisław Koziej powiedział, że nie żal mu zniesienia poboru do wojska. Były wiceminister obrony stwierdził w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że od dawna namawiał kolejnych szefów MON i dowódców Sztabu Generalnego do takiej decyzji. Jak dodał, trzeba ją było podjąć wcześniej.

Generał wyjaśnił, że powszechna służba wojskowa zapewniała obronność państwa w innych niż obecne warunkach strategicznych. Dziś - jak argumentował gość "Sygnałów Dnia" - te warunki się zmieniły. Dlatego oprócz zawodowej armii trzeba też pomyśleć o systemie powszechnego przygotowania obywateli i struktur cywilnych do działania w warunkach zagrożeń.

Wyraził opinię, że proponowany przez rząd stan armii, wynoszący 120 tysięcy żołnierzy, będzie wystarczający. Dodał, że ewentualne działania zbrojne będziemy prowadzić razem z sojusznikami z NATO. Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że liczebność armii powinna być dostosowana nie tylko do potrzeb operacyjnych, ale i do możliwości ekonomicznych państwa.

Rządowy program profesjonalizacji armii wiąże się z pewnym ryzykiem. Obecnie program ma bowiem tylko charakter ogólny, a szczegóły mają być opracowane do grudnia. Nie wiadomo też, czy uda się znaleźć wystarczającą liczbę chętnych do służby w wojsku. Generał podkreślił, że armia musi być konkurencyjna na rynku pracy, co wiąże się z odpowiednimi wynagrodzeniami.

Na jakie płace mogą liczyć żołnierze?

Zawodowy starszy szeregowy otrzymuje obecnie pensję w wysokości ponad tysiąca ośmiuset złotych. Ponad trzy tysiące zarabia kapitan, zaś starsi oficerowie zarabiają ponad 4 tysięcy złotych. Pułkownik - może liczyć na pensję w wysokości maksymalnie ponad 6,5 tysiąca złotych. Pensje generalskie zaczynają się od ponad siedmiu tysięcy. Najwięcej w polskiej armii zarabia szef sztabu generalnego - prawie 11,5 tys. zł na rękę. Na zagranicznej misji, żołnierz zazwyczaj zarabia ok. 4-6 razy tyle co w Polsce.





żródło: http://praca.wp.pl/kat,18453,wid,102274 ... omosc.html
Offline
Avatar użytkownika

LostBeyondRetri

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 254
  • Dołączył(a): Pt 08 cze, 2007 22:22
  • Lokalizacja: Stąd?

PostŚr 06 sie, 2008 20:41

Ja uważam, że to dobry pomysł. Dzięki mniejszej ilości rekrutów, więcej pieniędzy będzie na inne rzeczy.

Jako osoba, która chce skończyć wyższą szkołę oficerską i iść do wojska obawiam się jednak, że teraz będzie o wiele większa konkurencja.
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostŚr 06 sie, 2008 20:51

W końcu po to mają tam być najlepsi z najlepszych
Obrazek
Offline

FallenSword

Kapral

Kapral

  • Posty: 50
  • Dołączył(a): Cz 01 lis, 2007 07:56
  • Lokalizacja: Mikołów

PostCz 07 sie, 2008 20:02

I sami oficerowie...
pertang napisał(a):Opcja "Szukaj" ".Szukałem na forum ale nic nie znalazłem jedynie co to link do fajnej strony z samochodami, [link] i tam był zaglebisty Peugheto,ciężaruwa,ale link nie chodzi.
- Nasza gwiazda forum :S
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostCz 07 sie, 2008 20:23

Co Ty chrzanisz :|
Obrazek
Offline

zenek00

Cywil

Cywil

  • Posty: 1
  • Dołączył(a): Pt 08 sie, 2008 00:14

PostPt 08 sie, 2008 02:30

FallenSword napisał(a):I sami oficerowie...

Byles w szkole oficerskiej? wiesz? Widac ze nie bo egzamin na koniec bodajze 6-scioletniego! szkolenia nie jest prosty i zeby zostac oficerem nie wystarczy glowa do machania lopata. Sam podjalem decyzje o udaniu sie do WSOWL we Wroclawiu ale wiem ze o przyjecie nie bedzie latwo i szkola nie jest prosta trzeba liczyc sie z tym ze wiekszosc wyladuje na stopniu podoficerskim badz tez zrezygnuje a trzeba miec doskonala kondycje fizyczna i psychiczna.
Pozdr
Offline
Avatar użytkownika

Kireta

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 384
  • Dołączył(a): Pn 18 gru, 2006 01:33

PostPt 08 sie, 2008 04:03

zenek00 napisał(a):a trzeba miec doskonala kondycje fizyczna i psychiczna.

czego po obecnej kadrze oficerskiej nie widać, co do pewnego stopnia można zrozumieć pod względem fizycznym (lata za biurkiem przy papierach robią swoje), ale psychicznym (co, niestety zdarza się dużo częściej) już nie. Brak umiejętności, zdolności samodzielnego myślenia i, co gorsze, kręgosłupa jest aż za częstym widokiem...

Być może uzawodowienie poprawi ten stan rzeczy, bo z moich obserwacji wynika, że im bardziej poborowa kompania/jednostka tym więcej oficerów traktujących służbę na nich jako ciepłą posadkę, która może wziąć każdy kto pyknie egzaminy.
"I am the bringer of death. Fall to your knees and beg for mercy... Or give me a sandwich, I'm pretty hungry."
--The Vault Dweller
Offline
Avatar użytkownika

SaS TrooP

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1143
  • Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006 17:18
  • Lokalizacja: Wodzisław

PostSo 09 sie, 2008 21:12

To chyba dobry pomysł, ale kadra oficerska może być za duża. Mam pewne braki bo mnie 2 tydnie nie było. Są jeszcze jakieś inne nowości?
Offline
Avatar użytkownika

Remcio

Major

Major

  • Posty: 500
  • Dołączył(a): N 25 lip, 2004 20:54
  • Lokalizacja: Brwinów

PostSo 09 sie, 2008 21:14

Ogłosili już oficjalnie w telewizji, że ostatni pobór odbędzie się w grudniu. Ale za to nie są zbyt pomocni jeśli chodzi o odroczenia z powodu nauki. Przynajmniej mnie zbombardowali pytaniami o wezwanie zanim ostatecznie udało mi się złożyć odpowiednie papiery.
Obrazek

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron