Teraz jest Cz 28 mar, 2024 22:22


wybór AK w latach 40 tych

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostWt 13 paź, 2009 11:35

Tyle ze ten wynalazek z 1943 r. to był półautomat, zresztą wtedy uznano że zbyt skomplikowany do produkcji. Inna sprawa że otworzyło to drzwi do kariery Panu Kałasznikowowi. Odkryto w nim talent (zaczął bawić się w konstruowanie broni gdy leżał był ranny w jednym z polowych szpitali), skierowano go do pracy pod okiem Sudajewa, owocem ich współpracy był pierwszy prototyp AK.
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostWt 13 paź, 2009 18:26

bo to wcześniej nie było publikowane, a popatrzeć miło :)

BYło było, strzał Sierpniowy, cała historia fenomenu Kałasznikowa i jego Awtomatu.

EDIT + poglądowe zdjecia jego konkurentów
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostWt 27 paź, 2009 19:51

mi się też podoba AK 46, sposobem rozkładania to jak zrzyna z STG 44
kiedyś były dyskusje czy Kałasznikow zrzynał z STG
oczywiście wszyscy fachowcy stwierdzają , że nie
jednak pierwsze modele , czyli AK 46 wybijają argument "przecież inny sposób rozkładania i składania elementów"

Jezu, człowieku jak ty "mundrkujesz". Nie zrzyna, ponieważ wersja produkcyjna nawet nie rozkładała się jak STG wz.44

zastanawiam sie czy są jakieś dane
ile zrobiono modelu 1, modelu 2 zanim ruszyła masowa produkcja znanego nam powszechnie modelu 3

Magazyn strzał
http://www.magnum-x.pl/index.php?option ... gories&mid[]=183&Itemid=28
(Szukam tego nr w swoim cudnym bajzlu)
Offline
Avatar użytkownika

slacker7

Major

Major

  • Posty: 550
  • Dołączył(a): Wt 21 sie, 2007 11:11

PostWt 27 paź, 2009 20:45

AK46, mnie też ciekawiła swego czasu ta konstrukcja, nie raz tak usiądę i pomyślę ile mogło być projektów kałaszka, które poszły po prostu do kosza, bo uznano je za tandetę nie wartą nawet trzymania na papierze, po prostu z chęcią zobaczył bym jak mogły one wyglądać (jeśli takowe sytuacje były). A tak powiem ciekawostkę (może większość już słyszała), a mianowicie pan Kałasznikow przyznał się kiedyś, że wiele elementów jego dzieła zaprojektowała... jego żona.

A tak jeszcze chwilę zboczę z tematu:
Do dziś nie mogę zapomnieć jednego z odcinków Czterech Pancernych. Walka o jakieś miasto, jatka nie z tej ziemi, walka wybuchy, aż tu nagle patrzę, a jeden z naszych żołnierzy (pomijając, że stał na zupełnie otwartym terenie bez osłony :grin: ) walił sobie bohatersko z AKMSa :grin: I co najlepsze, że z biodra trafiał każdego szkopa :grin: Ah to kino...
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostWt 27 paź, 2009 21:52

slacker7 napisał(a):Do dziś nie mogę zapomnieć jednego z odcinków Czterech Pancernych. Walka o jakieś miasto, jatka nie z tej ziemi, walka wybuchy, aż tu nagle patrzę, a jeden z naszych żołnierzy (pomijając, że stał na zupełnie otwartym terenie bez osłony :grin: ) walił sobie bohatersko z AKMSa :grin: I co najlepsze, że z biodra trafiał każdego szkopa :grin: Ah to kino...


To był Janek i walił z AKMS siedząc na barce po tym jak zatopili miasto (ostatni odcinek przed zdobywaniem Berlina).

Goose napisał(a):Jezu, człowieku jak ty "mundrkujesz". Nie zrzyna, ponieważ wersja produkcyjna nawet nie rozkładała się jak STG wz.44


Tu kontekst jest ważny :P Vilas nie należy do ludzi umniejszających dokonania Kałasznikowa (chociaż tu jest wielkie pole do popisu- wkład Sudajewa, żony itp.) tylko do fanklubu STG. Ja bym zwrócił uwagę w ak wz. 46 na przełącznik trybu ognia oraz ogólnie na lepsza ergonomię AK wz. 46 w stosunku do ak. 47 i późniejszych konstrukcji.
Ostatnio edytowano Wt 27 paź, 2009 21:56 przez Barbarian, łącznie edytowano 1 raz
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostWt 27 paź, 2009 21:54

, nie raz tak usiądę i pomyślę ile mogło być projektów kałaszka, które poszły po prostu do kosza, bo uznano je za tandetę nie wartą nawet trzymania na papierze,

Nie było ich aż tak dużo, do kosza również nie szły (nie wszystkie ?) te o których nam obecnie wiadomo były testowane.

Do dziś nie mogę zapomnieć jednego z odcinków Czterech Pancernych. Walka o jakieś miasto, jatka nie z tej ziemi, walka wybuchy, aż tu nagle patrzę, a jeden z naszych żołnierzy (pomijając, że stał na zupełnie otwartym terenie bez osłony :grin: ) walił sobie bohatersko z AKMSa :grin: I co najlepsze, że z biodra trafiał każdego szkopa :grin: Ah to kino...

W 4 pazernych było to powszechne zjawisko, do dzisiaj w bardzo wielu filmach Niemiaszki ganiają z eMpiszami ze złożoną kolbą hyh
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostŚr 28 paź, 2009 18:22

w paru dyskusjach już coś zauważyłem, Goose za wszelką cenę "chce sie popisać, skomentować, mieć ostatnie słowo"

Błąd. nie lubię przekręcania faktów, dorabiania teorii spiskowych i ogólnych dysdebilizmów.
przy czym zachowuje niezbyt elegancki styl

Popieram, jestem gburem, a rozwalanie tematu bez potrzeby na atomy i walenie mitów, również mnie wielce irytuje

AK46 był modelem testowym , więc nie był tylko na papierze, a czemu o nim wspomniałem ?
a dlatego, że w dyskusjach przewija się często argument "no przecież rozkładają sie zupełnie inaczej" i że AK nie powstało "pod wpływem pochwyconych MkB 42"

w AK46 zwraca uwagę fakt, że blok chwytu, spustu, kurka , bezpiecznika jest w oddzielnej części , a górna część jest z zamkiem, sprężyną, obsadzeniem magazynka

taka budowa jest charakterystyczna dla wszystkich broni zachodnich, które powstały widząc STG, chociażby FAL
FAL ma podobną filozofię rozkładania broni jak STG (zresztą prototyp był na naboje Kurtz)

AK47 już nie jest tak rozkładany ale AK46 faktycznie nieco przypomina
i Goose nie odszczekuj się próbując "jakkolwiek zbić czyjś argument, nie ważne po co , byle tylko zbić"

Słowem wstępu, nie beirz wszstkiego do serca co ci podadzą, co więcej "Twoje fakty" mogą nie mieć wiele wspólnego z prawdą.

Zacznę gburowato.
Więc (!) owszem awtomaty z '46 były wzorowane na Mkb/Mp/STG , cokolwiek. Tylko twoje dorabianie historyjek i plątania faktów jest zatrważające. Bo prawdę mówiąc, co z tego, że pierwszy model Awtomata był wzorowany na STG, skoro chodzi nam praktycznie o wersję produkcyjną , która ma bardzo bardzo bardzo niewiele wspólnego z Niemieckim tworem. Do czego zmierzam? Otóż mówisz że "mędrcy" wszem i wobec się mylą mówiąc że AK nie było wzorowane na "Estegu"...niestety...MAJĄ rację. Dlaczego ? bo jak wyżej pisałem, AK znane nam powszechnie nie jest wogólę oparte na STG. TO tak samo idiotyczne jak powiedzenie że STG jest dosłowną kopią Awtomatu Fedrowa.

AK46 faktycznie nieco przypomina

I co z tego ? Używano go jedynie testowo, w jak legendy głoszą , kilkuset sztukach na strzelnicach i utajnionych poligonach. Powtarzam, nie ma to znaczenia jako że pomysł stosunkowo szybko porzucono a przed "Finalnym Konkursem" uwczesny współpracownik rzucił "gambitem" zmieniając diametralnie konstrukcję. Czytaj ze zrozumieniem i przedewszystkim czytaj bez dorabiania swoich teorii.

a co do liczby serii - to Goose, artykół z tej gazety (z linka) nie pokazuje :
- liczby wyprodukowanych modeli z korpusem typu 1 i kto to wogóle używał ?
- liczby z korpusem pośredniej technologii czyli typ 2 (arabowie to mieli czasem na zdjęciach, pewnie pochodzące z pierwszych serii chińskich kopii)
- ile w ZSRR zrobion AK model 3


ale gdzieś przeczytałem, że podobno ten właściwy znany nam korpus to "fabryczne ulepszenie" ale bez specjalnego wspominania przy tym nazwiska Kałasznikowa

czyżby jakiś inżynier z fabryki ulepszył do produkcji to , co firmuje nazwisko K ?
nie wiem, bo mało jest wiarygodnych źródeł , ale gdzieś w anglojęzycznym artykule znalazłem, że usprawnienia w celu łatwej produkcji wymyślili konstruktorzy

Gdybyś przeczytał artykuł....to byś wiedział że Kałąsznikow pracował pod Sudajewem, a sam posiadał niezłą rzeszę naukowców, o których praktycznie nikt nie wspomina, a przed-finalna wersja również nie była kompletnie jego dziełem (wspomniany gambit)
No to szerloku "błyzłeź". Ja nie wiem, ty nie świadomy jesteś czy naprawdę twoja "wiedza" nie jest oparta na żadnych fachowych sprawdzonych artykułach i źródłach ? JAK chcesz znać DOKŁADNE liczby CZEGOKOLWIEK co było tajne i wykonywanie na terenie ZSRR hm ?
PS ArtykUł
- Nie używał, gdybyś naprawdę przeczytał ten króciutki artykuł, doczytałbyś się, iż co najwyżej jednostki "przydzielone" do testów, a jakie i w jakiej liczbie ? tego pewno nigdy sie nie dowiemy
-Owszem, pierwsze Typ 56/56-1 miały korpus 2ki, po czym przerzucono proces produkcji na coś pośredniego między AK a AKM
-j/w

Na koniec, jako że klawiatury zabraknie.
Tak hipotetyczne pytania dobre są na fora filozoficzne.

PS. przeczytaj DOKŁADNIE więcej niż jeden artykuł po kilka razy, twoje fakty mieszają się z bajkami i mitami, a szkoda by było żeby wiedza się zmarnowała.

PS2. I rada, nie obrażaj się o byle co, get fact's straight, zawsze w takich sytuacjach podawaj źródła, nie stawiaj zdania w świetle "bo mam rację" gdy ktoś naprawdę próbuje Ci coś wytłumaczyć czy pomóc zrozumieć, i najważniesze, unikaj "gdzieś przeczytałem" co drugie zdanie np.
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostŚr 28 paź, 2009 18:36

Goose napisał(a):Więc (!) owszem awtomaty z '46 były wzorowane na Mkb/Mp/STG , cokolwiek. Tylko twoje dorabianie historyjek i plątania faktów jest zatrważające. Bo prawdę mówiąc, co z tego, że pierwszy model Awtomata był wzorowany na STG, skoro chodzi nam praktycznie o wersję produkcyjną , która ma bardzo bardzo bardzo niewiele wspólnego z Niemieckim tworem. Do czego zmierzam? Otóż mówisz że "mędrcy" wszem i wobec się mylą mówiąc że AK nie było wzorowane na "Estegu"...niestety...MAJĄ rację. Dlaczego ? bo jak wyżej pisałem, AK znane nam powszechnie nie jest wogólę oparte na STG. TO tak samo idiotyczne jak powiedzenie że STG jest dosłowną kopią Awtomatu Fedrowa.


Tu popadasz w drugą skrajność. Tak jakby STG nie miał nic wspólnego z AK. Gdyby nie wymogi armii (zresztą dość słuszne), czyli ryglowanie zamka poprzez obrót oraz konieczność posiadania kolby w której nie znajdują się mechanizmy broni, to AK byłby rozwinięciem STG. Kałasznikow oczywiście wzorował się na innych modelach broni, jednak pozostawał pod dość silnym wpływem STG.

Reasumując AK to nie była z pewnością kopia, czy nawet rozwinięcie STG (oraz wcześniejszych automatycznych kbk niemieckich), jednak twierdzenie że AK nie był wzorowany na STG jest przesadą. Reszta to możliwości technologiczne i żądania armii postawione przed projektem.

P.S Co do Sudajewa to pamiętajmy kiedy zmarł na białaczkę. Już nie brał udziału w okresie przeróbki pierwszego prototypu broni w okresie poprzedzającym druga część konkursu. Stąd ak wz. 46 prawdopodobnie jest w większej część Sudajewa niż Kałasznikowa.
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostŚr 28 paź, 2009 18:52

Pozostaje mi się ino zgodzić.
Offline
Avatar użytkownika

slacker7

Major

Major

  • Posty: 550
  • Dołączył(a): Wt 21 sie, 2007 11:11

PostŚr 28 paź, 2009 21:51

Proszę. Wystarczyło w kochanym wujku Google wpisać i na pierwszej stronie fotka była, leniu jeden :twisted: Miłej pracy przy addonie hehe :grin: I taka ciekawostka. Widać, że był też AKS-46.
Obrazek
Offline

Goose

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1744
  • Dołączył(a): N 26 gru, 2004 21:31
  • Lokalizacja: Jofiż

PostŚr 28 paź, 2009 23:25

i co złego w "słyszałem gdzieś"?
po to jest forum by się WYMIENIAĆ WIEDZĄ


To jest złego w tym, iż po prostu nikogo nie obchodzi demagogia bez celu i poparcia swojej tezy. Właśnie, WYMIENIANIA się wiedzą, nie ŻEROWANIA i plecenia 3 po 3 w charakterze świętej prawdy.

Goose a czemu nie dociera , że ktoś nie musi być "stałym czytelnikiem czegoś"

Nie , nie dociera, skoro zajmujesz się tym czym zajmujesz, i walisz tak nonsensownymi pytaniami bez pomyślunku nad nimi.

a mnie początki AK ciekawią, bo początki STG znam i znana jest liczba MkB danych do testów, znam te niemieckie prototypy, a początek AK jest fascynujący
a seria 1 też mnie interesuje, czy było jej przez rok produkcji 10 000 czy 1 000

Bardzo mnie to cieszy. Serio, neistety dane te, są nie do potwierdzenia.

Proszę. Wystarczyło w kochanym wujku Google wpisać i na pierwszej stronie fotka była, leniu jeden :twisted:


Bingo, bo nie trzeba czytac branżowych gazet by rzucic okiem na zdjecia, ani tym bardizej kupowac (kłania się empik i CHĘĆ) i uwierz że nie mam ani minuty więcej czasu wolnego , niż ten którym Ty dysponujesz

Prototyp AKS z '46 roku posiadał składaną kolbę na "dekiel" komory zamkowej, vel. górę komory zamkowej, a stopka kolby była bardzo podobna, jeśli nei taka sama jak w MP-40

czy są jakieś zdjęcia pokazujące żołnierzy z modelem 1


Możliwe że istnieje, aczkolwiek wątpię bardzo jako że jednostki/osoby/cokolwiek byly mocno utajnione. Witamy w realiach ZSRR i FR.
Offline
Avatar użytkownika

Stary wiarus

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 240
  • Dołączył(a): So 25 lis, 2006 14:32

PostCz 29 paź, 2009 12:24

Vilas napisał(a):a co do AK46 to jest sexi i chciałbym jego zdjęcie z prawej strony zobaczyć

Obrazek

Vilas napisał(a):wyniki google chyba zależą od serwera czy co ?

Dajcie spokój, o mało z fotela nie spadłem. :mrgreen2:
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostCz 29 paź, 2009 12:27

...i wam się serio to dziwne coś podoba? :|
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Stary wiarus

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 240
  • Dołączył(a): So 25 lis, 2006 14:32

PostCz 29 paź, 2009 12:31

Proszę nie uogólniać. :] Mnie się to nie podoba, bo to złom. :twisted:
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostCz 29 paź, 2009 15:06

Spoko, ja jednak zostanę przy chudych czarnulach ;)
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Następna strona

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron