Teraz jest Cz 28 mar, 2024 11:05


Warto przeczytac, warto obejrzec

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Czesiek

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 409
  • Dołączył(a): Pn 05 lut, 2007 16:24
  • Lokalizacja: wawa

PostSo 03 wrz, 2011 11:38

Cienki to co zapodałeś to pare miesięcy temu leciało na Planete, do tego było też kilka filmów dokumentalnych z Afganistanu o tamtejszej policji, ludności itp. naprawdę warte uwagi.
Wszystko słyszę i widzę, dlatego jestem głuchy i ślepy -.-
For Polisz Komiunity - realism is meter

http://www.facebook.com/pages/ACPL-Coop ... 2770904711
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostSo 03 wrz, 2011 11:44

Jon napisał(a):Stary, Iplex ma taką jakość że niejeden torrencik by pozazdrościł
No jak ktoś z Torrentów ściąga DivXy to niewątpliwie ;) Ja zwykle śiągam zrzuty z BluRaya, gdzie filmy zajmują 10-25 GB i naprawdę trudno mi uwierzyć, żeby darmowy serwis udostępniał taką jakość, a tym bardziej w streamingu.

A przy okazji takie pytanie offtopic, bo nie wiem, czy streaming (i technologia i wtyczki w przeglądarkach) umożliwia odsłuch dźwięku 5.1?

Jon napisał(a):Więc póki co, dodam tylko to, czego tam nie wymieniłem (a dziwne, bo jestem pewien, że swego czasu listę robiłem), a powinienem był:

44 minutes - Hollywood shootout - nie do końca "wojenny", ale wg mnie się łapie - fabularyzowany dokument o największej strzelaninie w historii policji USA.
84C MoPic - klasyk, Wietnam, o combat operatorze. Cały film przedstawiony z perspektywy kamery operatora towarzyszącego patrolowi.
9 kompania - bez komentarza :)
Armadillo - pełnometrarzowy dokument o duńskiej armii w Afganistanie
Restrepo - pełnometrarzowy dokument o amerykańskiej armii w Afganistanie
Band of brothers - (serial) klasyk, też wg mnie powinien znaleźć się na tej liście
Pacyfik - jak wyżej
Bravo Two Zero - fil fabularny na podstawie książki Ryana o ucieczce przez Irak
Cadence - okres wojny w Wietnamie, USA - biały żołnierz trafia do karceru, w którym siedzą sami czarni. Świetne role Martina Sheena i Charlie Sheena.
Das boot - klasyk, 2wś i pokład U-boota.
Hamburger Hill - piechota w Wietnamie.
Over There - miniserial o piechocie US Army w Iraku
Generation Kill - jw. tylko USMC
Saving private Ryan - klasyk.
Stalingrad - tytuł mówi sam za siebie
War photographer James Nachtwey - dokument o pracy fotoreportera


Jon napisał(a):No i wspomniany wcześniej w tamtym temacie "Kanał" (byłem zszokowany jak go oglądałem - że w Polsce ktoś taki film nakręcił...)
Trudno ten film oceniać z perspektywy współczesnego kina czy współczesnej Polski. Film powstał 11 lat po wojnie, kiedy jeszcze większość miast leżała w gruzach, w Warszawie było odbudowywane głównie centrum, 95% społeczeństwa pamiętało wojnę.
Rule #2: Double tap!
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostSo 03 wrz, 2011 12:35

Seriously - po co wymieniać i tak 100 razy już podane, najpopularniejsze filmy o wojnie? :) Może jeszcze "Wróg u bram"? ;)

Podawajmy to co mało\nie znane.


Foka napisał(a):Trudno ten film oceniać z perspektywy współczesnego kina czy współczesnej Polski.
Może tak, może nie - był przecież Pianista. Polscy reżyserzy (Smarzowski !!) czy operatorzy mogą bez problemu równać się z najlepszymi, więc... ech.


Był jeszcze jeden taki czarnobiały serial, z Englertem, chyba "Podziemny Front", też wart oglądnięcia.
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostSo 03 wrz, 2011 12:55

Jon napisał(a):Może tak, może nie - był przecież Pianista. Polscy reżyserzy (Smarzowski !!) czy operatorzy mogą bez problemu równać się z najlepszymi, więc... ech.
Ale tu nie chodzi o reżyserów czy operatoró, ale o podejście do tematu wojny, o społeczeństwo, o odbiór filmu. Dzisiejszy odbiorca jest zupełnie inny niż ten z pokolenia wojennego.
Rule #2: Double tap!
Offline

tom3kb

Major

Major

  • Posty: 523
  • Dołączył(a): Pt 04 mar, 2011 07:35

PostSo 03 wrz, 2011 14:57

A ja mam dziwny sentyment do takiego wojennego amerykańskiego filmu klasy B z 88r Beast of war u nas Bestia, o załodze rosyjskiego czołgu w czasie wojny w Afganistanie, na którego poluje grupa mudżahedinów :p.
Ostatnio też rosjanie kręcą kupę filmów/seriali woj np:
Karna kompania, Twierdza Brzeska, rok 1941 i wiele innych nie jakieś wielkie hity ale jakaś odmiana po amerykańskich super produkcjach
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostSo 03 wrz, 2011 15:24

No tak, Bestia to też klasyk :)
Rule #2: Double tap!
Offline
Avatar użytkownika

Duku

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 127
  • Dołączył(a): Pn 12 paź, 2009 19:15

PostSo 03 wrz, 2011 16:09

Całkiem niezły serial "Jednostka" (The Unit)

"Jednostka - amerykański serial akcji z elementami dramatu i thrillera, opowiadający o pracy elitarnego oddziału komandosów armii USA, Delta Force. Serial w bardzo relistyczny sposób ukazuje nie tylko akcje jednostki, ale również cenę jaką komandosi płacą poświęcając życie rodzinne dla dobra jednostki."

http://www.youtube.com/watch?v=ZDQsdbhsxdo S!
Panie, jesteśmy pielgrzymami i zawsze będziemy się starali dojść coraz dalej...
Motto 22. SAS
Offline
Avatar użytkownika

Jager

Major

Major

  • Posty: 602
  • Dołączył(a): Wt 29 gru, 2009 17:28
  • Lokalizacja: Twilight Zone

PostSo 03 wrz, 2011 17:07

no tu też już klasyk ale nadal mocny.

http://www.youtube.com/watch?v=guQPlUjB ... re=related
Offline

Exe

Major

Major

  • Posty: 762
  • Dołączył(a): Pn 28 cze, 2010 18:35
  • Lokalizacja: Rzeszów

PostSo 03 wrz, 2011 17:36

Jager napisał(a):no tu też już klasyk ale nadal mocny.

http://www.youtube.com/watch?v=guQPlUjB ... re=related


Ty na pewno masz 35 lat ? :P
Widocznie bug tak chciał.
Offline

tom3kb

Major

Major

  • Posty: 523
  • Dołączył(a): Pt 04 mar, 2011 07:35

PostSo 03 wrz, 2011 17:37

I jeszcze mi się przypomniał fiński wojenny z 89r Wojna zimowa o walkach Finów z Rosjanami na początku 2wś. Nie pamiętam już czy jest dobry bo ostatni raz oglądałem go z ~17lat temu i wtedy mi się podobał ;) w każdym razie tematyka ciekawa i rzadka w filmach.

@up
Kapitan bomba też lubię te klimaty :P

I jeszcze parę, które oglądałem i podobały mi się w ostatnich latach:
Green zone,
Bitwa o Irak / Battle for Haditha
Liban (choć dla mnie jakoś lużno w tym czołgu mieli za bardzo)
Hurt locker (oczywista oczywistość)
Generation kill (choc to już pewnie było wymieniane nie raz)
Offline
Avatar użytkownika

KaRV

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 312
  • Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 01:28
  • Lokalizacja: Skierniewice

PostWt 13 gru, 2011 01:16

Obrazek


Długie ramię Moskwy Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991

Książki historyczne poświęcone służbom specjalnym na całym (czytającym) świecie cieszą się niebywałą popularnością.

Pozycje poświęcone historii CIA, KGB czy Stasi zazwyczaj stają się bestsellerami literatury faktu. Podobnie jest u nas – z jedną wszakże różnicą. Książki takie rzeczywiście świetnie się sprzedają, ale na ogół są przemilczane przez recenzentów.

Jak się zdaje, wydawnictwu Zysk i S-ka szykuje się kolejny bestseller – poświęcony wywiadowi wojskowemu komunistycznej Polski. „Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza nosi skromny podtytuł „wprowadzenie do syntezy". W rzeczywistości nie jest to żadne wprowadzenie, lecz właśnie synteza dziejów tzw. wojskówki od 1943 do 1991 roku.

Przyjęcie takiego horyzontu czasowego może dziwić. Wszak komunizm w Polsce zaczął być ustanawiany późnym latem 1944 r., a system totalitarny upadł w roku 1989. To jednak świadomy zabieg. Autor chce pokazać, że PRL nigdy nie miał suwerennych służb specjalnych, a bezpieka – wojskowa i cywilna – była narzędziem sowieckiej dominacji nad Polską. Konsekwencje zsowietyzowania służb wykraczają poza datę uważaną za koniec komunizmu w Polsce.

Cenckiewicz szkicuje sytuację w wywiadzie wojskowym niemal do dziś, pokazując, jak dawniejsze uwikłania wpływają na bieżącą politykę. Dość powiedzieć, że wpadł on na trop związków z wojskową bezpieką Stanisława Cioska, wieloletniego aparatczyka PZPR, a po 1989 m.in. ambasadora w Moskwie. Niezmiernie ciekawe są też informacje na temat Andrzeja Olechowskiego, m.in. ministra finansów w roku 1992 oraz szefa MSZ w latach 1993 – 1995. Dziś obaj politycy pozostają w cieniu, ale nikt nie zaprzeczy, że nadal odgrywają dużą rolę w życiu publicznym.

Cenckiewicz ma tę przewagę nad innymi historykami, że był członkiem komisji likwidacyjnej WSI. Chyba tylko były szef UOP Zbigniew Siemiątkowski może się pochwalić równie głęboką wiedzą na ten temat. Co ciekawe, mimo tak różnych biografii i Siemiątkowski, i Cenckiewicz dochodzą do podobnych wniosków. Z tym że autor „Długiego ramienia Moskwy" jest znacznie bardziej krytyczny wobec przedmiotu swych badań.

Najciekawsze są oczywiście fragmenty, w których Cenckiewicz ujawnia tajemnice wojskówki. Niestety, nie chodzi o spektakularne, bondowskie akcje, lecz o niekompetencję wywiadowców. Mit generała Kiszczaka jako profesjonalisty Cenckiewicz rozbija w drobny mak. Nie powiem, czyta się to z przyjemnością.

klik


Ufff wreszcie udało mi się przeczytać, ciekawa książka lecz dość ciężka w odbiorze, w formie podobna do archiwum mitrochina dużo, ale to naprawdę dużo przypisów(chociaż od razu są pod tekstem, więc nie trzeba kartkować na koniec książki bądź rozdziału) książkę polecam wszystkim interesującym się służbami specjalnymi.

klik Sptkanie promujące książkę dr Sławomira Cenckiewicza pt: "Długie ramię Moskwy", wydawnictwa Zysk i S-ka. Sptkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie POKOLENIE. Relacja własna - TC-JaworzniaK
Obrazek
A2C
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

KaRV

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 312
  • Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 01:28
  • Lokalizacja: Skierniewice

PostCz 15 gru, 2011 12:31

Towarzysz Generał idzie na wojnę

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dnI9X3zWQRU&feature=player_embedded[/youtube]

Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?
Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?
Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

http://rafael.pl/ksiazki/towarzysz-general-idzie-na-wojne-11-7427

Cały film klik
Obrazek
A2C
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

KaRV

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 312
  • Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 01:28
  • Lokalizacja: Skierniewice

PostPt 27 lip, 2012 20:56

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QQSjp3Ye97U[/youtube]

Wybory władz były prawdziwym świętem w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Czasem garniturów, często czerwonych krawatów, udekorowanych barwami państwowymi komisji. Do urn tłumnie ściągali mieszkańcy kraju, aby swym głosem dać wyraz poparcia dla rządzących. W zwartych kolumnach do komisji maszerowali żołnierze i urzędnicy. W szpitalach głosowali lekarze i pielęgniarki, urny donoszono ciężko chorym pacjentom. Dzięki specjalnym dokumentom swój obowiązek mogli wypełnić także podróżujący po kraju kolejarze. Lata trudu władz w politycznym uświadamianiu społeczeństwa przynosiły owoce. Średnio 90 procent głosów było "za". Jeżeli nawet pomylono się podczas liczenia - większość narodu popierała Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Dyscyplina panowała także w samej organizacji. Zgodnie z zasadą "centralizmu demokratycznego" to ściśle Komitet Centralny wybierał pierwszego sekretarza - oczywiście po konsultacji kandydatury z Moskwą. Zadaniem posłusznych "dołów" była akceptacja "elekta". Dokumentowi Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego rytm nadają sekwencje prostych pytań i odpowiedzi. Obnażają one liczne paradoksy PRL-u oraz wielką rolę ówczesnej propagandy. To właśnie ona stanowiła główne narzędzie, za pomocą którego próbowano ukształtować społeczeństwo i skłonić je, w imię budowy socjalizmu, do bezwarunkowego posłuszeństwa rządzącym. Propaganda była też groźną bronią, za pomocą której władze zwalczały warstwy społeczne nie pasujące do wizji państwa proponowanej przez polski reżim oraz potężnego Wielkiego Brata - Związek Sowiecki
Obrazek
A2C
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

KaRV

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 312
  • Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 01:28
  • Lokalizacja: Skierniewice

PostŚr 29 sie, 2012 20:31



krótka notka biograficzna
Marcin Mamoń
Obrazek
A2C
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: Warto przeczytac, warto obejrzec

PostWt 30 paź, 2012 15:11

http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron