Teraz jest Cz 28 mar, 2024 17:48


Co czytamy

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Mustang185

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1032
  • Dołączył(a): N 04 kwi, 2010 00:30
  • Lokalizacja: Jasło

Co czytamy

PostCz 03 wrz, 2015 21:07

Każde forum ma taki temat, do wymiany dobrych lektur. Zacznę od mojej obecnej.

Przedzieram się przez książki z serii Bolo, autor Keith Laumer. Bitewne hard sci-fi, koncentrujące się na czołgach, bądź Planetarnych Jednostkach Oblężniczych (tytułowe Bolo), czyli praktycznie naziemnych pancernikach, obdarzonych zaawansowaną sztuczną inteligencją. Strącają okręty z orbity, wyrzynają kontynenty, kilkadziesiąt ICBM to zbyt mało, by nasycić ich obronę CIWS. A zresztą, nawet jak coś walnie, to wytrzymają. Co najwyżej wyjadą z kałuży roztopionej skały.

A mówiłem, że ich główne działa energetyczme mają wydajność w granicach dwóch megaton na sekundę?


Brzmi overkillowo i w stylu WH40K? I tak ma być! Ale, co mnie zdziwiło, nie ma tutaj rzeźni rodem z Serious Sama. Przygotujcie się na tomy solidnej (o ile s-f może taka być) beletrystki i akcji. Uronicie niejedną łzę, gdy kolejny Bolo wraż z dowódcą polegnie na chwałę brygady Dinochrome!
Offline
Avatar użytkownika

czernobyl10

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 392
  • Dołączył(a): Pn 10 lut, 2014 15:58
  • Lokalizacja: Piaseczno/Warszawa

Re: Co czytamy

PostPt 04 wrz, 2015 10:28

Jeżeli lubicie literaturę post - apo to polecam Książki z serii Uniwersum Metro 2033. Projekt autora Metro 2033 Dmitrija GŁUCHOWSKIEGO. Różni autorzy z różnych krajów piszą na temat związany z życiem ludzi po wojnie jądrowej która zniszczyła świat w 2033 r. Dostajemy potężną porcje ciekawych opisów zniszczonego świata, społeczności ludzkich które aby przeżyć muszą chronić się pod ziemią w tunelach opuszczonego metra, podziemnych umocnień. Toczyć walkę z mutantami które opanowały skażoną ziemię oraz z największym wrogiem ludzi czyli człowiekiem i bestią drzemiącą w nas samych. Ciekawe książki które zapewnią rozrywkę i ciekawą literaturę na długie godziny :spoko:
Obrazek
Offline

Ghost

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 387
  • Dołączył(a): So 03 paź, 2009 17:15

Re: Co czytamy

PostPt 04 wrz, 2015 13:21

Jak poszliśmy w stronę fantastyki to Kroniki Czarnej Kompanii Glena Cooka. Historia kompanii najemnej w świecie podobnym do Starego Świata Warhammera, przy której Pieśń ognia i lodu Martina to bajka dla dzieci. Autor był Marine i książka dużo z tego czerpie. Na zachętę napiszę jeszcze, że była dość popularna wśród żołnierzy w czasie Pustynnej Burzy. Trzeba się przebić przez pierwsze 100 stron, potem jest dużo lepiej.

Poza tym coś czego raczej nie trzeba przedstawiać, czyli Świat Dysku Pratchetta. Ilość humoru, parodiowania wszystkiego i sarkazmu, jaki się z tych książek wylewa jest niesamowity. Polecam cykl o straży jeśli ktoś jeszcze, jakimś cudem, nie miał okazji czytać.

Z rzeczy, które mogę jeszcze polecić, to Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści Lovecrafta. Nie jest to lektura dla niedzielnego czytelnika, trzeba się przygotować na dość archaicznie napisane teksty, z małą ilością akcji i dużą ilością opisów, gdzie akcja przesuwa się raczej bokiem za tajemnicą nieopisanego. Lovecraft albo pochłania, albo odrzuca, to wydanie, które polecam ma bardzo dobre tłumaczenie Macieja Płazy, który nie tłumaczył małpio jeden do jeden tekstu, jak poprzedni tłumacze, a wiedział gdzie złamać zdanie, żeby nie miało trzech linijek, albo poprzestawiać szyk, żeby było zrozumiałe po polsku.


@Musti chciałbym zobaczyć systemy zasilania i radiatory dla tych potworów.

Tak wiem, za każdym razem kiedy wprowadzamy logikę albo fizykę do sci-fi Bóg zabija jedną dziewczynkę kotka, ale sam napisałeś, że to Hard SF
Offline
Avatar użytkownika

Mustang185

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1032
  • Dołączył(a): N 04 kwi, 2010 00:30
  • Lokalizacja: Jasło

Re: Co czytamy

PostSo 05 wrz, 2015 11:12

Ghost, jak chcesz, to służę pdf'em. Zgodnie z polityką wydawcy można je sobie swobodnie przesyłać, póki w grę nie wchodzi kasa :)
Offline

Exe

Major

Major

  • Posty: 762
  • Dołączył(a): Pn 28 cze, 2010 18:35
  • Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co czytamy

PostSo 05 wrz, 2015 15:23

Ghost napisał(a):Jak poszliśmy w stronę fantastyki to Kroniki Czarnej Kompanii Glena Cooka. Historia kompanii najemnej w świecie podobnym do Starego Świata Warhammera, przy której Pieśń ognia i lodu Martina to bajka dla dzieci. Autor był Marine i książka dużo z tego czerpie. Na zachętę napiszę jeszcze, że była dość popularna wśród żołnierzy w czasie Pustynnej Burzy. Trzeba się przebić przez pierwsze 100 stron, potem jest dużo lepiej.

Tego jest kilka tomów, right ?
O mało co nie wymiękłem przy pierwszym. Albo Glen Cook chujowo pisze albo książkę tłumaczył jakiś gimnazjalista z brakami w słownictwie. Ja nie polecam :)
Widocznie bug tak chciał.
Offline
Avatar użytkownika

Mustang185

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1032
  • Dołączył(a): N 04 kwi, 2010 00:30
  • Lokalizacja: Jasło

Re: Co czytamy

PostSo 05 wrz, 2015 15:32

Tej książki akurat nie czytałem, ale z moich starć z Cookiem wynika, że ma taki styl.


A przy okazji - polski tryptyk Pan Lodowego Ogrodu. W skrócie - jest sobie świat, coś jakby 13. wieczna ziemia, niby-wikingowie, niby-persowie itp. Stacja badawcza, ulokowana na tym świecie, nagle przestaje się zgłaszać. Ze statku kosmicznego zostaje wysłany gość, odpowiednio przebrany itp, mający wybadać, co się stało. Taki sci-fi pomieszane z nordyckimi sagami wychodzi, gorąco polecam :)
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: Co czytamy

PostSo 05 wrz, 2015 17:56



Ekhem. Fantastyka, fantastyką, ale...

Frederick Forsyth.

Gość nie bez powodu jest uznawany za króla Political Fiction. Jeśli ktoś oglądał "Psy Wojny" - to właśnie na podstawie jego książki napisano film (słabszy niż książka, ale ogółem niezły). Napisał też parę innych, z czego na podstawie conajmniej jednej - Czwartego Protokołu - nakręcono film, który z kolei był koszmarnie kiepski w porównaniu do książki. I właśnie. Czwarty Protokół - czym zainteresowałem się za sprawą dawnej misji Jaromaza - jest genialny.

Nigdy nie czytałem tak dobrze napisanej książki. Clancy może gościowi buty czyścić. Gorąco polecam.

Poza tym dla tych, którzy potrafią docenić dobry, zimny, powolny styl w klimatach filmów Smarzowskiego gorąco polecam, jeśli uda wam się gdzieś znaleźć - "W cieniu śmierci" bodajze węgra Laszlo Gyourku (jakos tak). Zajebisty thriller o tym jak pewien pan wraca w dawne strony by zrobić coś złego. Bdb napisana, a malutka (raptem 300 stron?).

Poza tym oczywiście, OBOWIĄZKOWO - Paragraf 22. Genialna książka, prawdziwy klasyk.

Czytałem jeszcze "Męską Sprawę" Marka Kędzierskiego. Nie porywa, ale jeśli ktoś potrzebuje szytego bardzo grubymi nićmi "męskiego", komiksowego wręcz harlekina*, to jest ok. Gościu bardzo starał się pisać "hardcore" i bardzo w klimatach zachodu, ale wychodzi conajmniej sztucznie, jeśli ktoś jednak potrzebuje filmowego i naiwnego pif paf jebudu z doklejoną naiwną historią, to spoko. Nie polecam, dostałem jako prezent, ale jak ktoś lubi...

*takie określenie "męskiego" odpowiednika Harlekinów, z biednym pokrzywdzonym bohaterem, który miał problem uratować swą księżniczkę, komiksowymi wręcz archetypami postaci i naiwną narracją \ flow akcji.

Btw, czyta ktoś takie konkret SF bez sztampowego "współcześni komandosi X trafili do dawnych czasów i kopio dupy" czy post-apo i chowanie się w rurze odpływowej od toalety i tym podobnego kału? Czytaj: Dick lub podobni mu? Kiedyś była taka zajebista, cyberpunkowa książka właśnie o hakerach w klimatach wojen korporacji i byłem pewien, że to Dick napisał, ale szukałem i szukałem w jego książkografii i kicha, nic nie brzmi znajomo, nic nie pasuje z opisu. Nie pamiętam niestety tytułu, a sama ksiazke czytalem z dobre 12 lat temu, wiec... gdyby ktoś znał... :<


http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline

tom3kb

Major

Major

  • Posty: 523
  • Dołączył(a): Pt 04 mar, 2011 07:35

Re: Co czytamy

PostN 06 wrz, 2015 10:16

A ja wiem, że tu jest silna grupa lubiąca dayz ;) to wrzucę trylogię o zombie apo.

Louerio Manel Apokalipsa Z (trylogia)
Offline

Ghost

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 387
  • Dołączył(a): So 03 paź, 2009 17:15

Re: Co czytamy

PostN 06 wrz, 2015 12:15

czyta ktoś takie konkret SF bez sztampowego(...)?
CyklOdysei Kosmicznej Arthura C. Clarke'a mi czytało się lepiej niż oglądało film. Dobry jest też cykl o Ramie tegoż samego autora. Arthura C. Chociaż nie nastawiaj się na szybką akcję, raczej na odkrywanie tajemnicy świata.
Offline
Avatar użytkownika

czernobyl10

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 392
  • Dołączył(a): Pn 10 lut, 2014 15:58
  • Lokalizacja: Piaseczno/Warszawa

Re: Co czytamy

PostPn 07 wrz, 2015 11:10

Nawiązując do tematyki post - apo to kolejna seria tym razem dla fanów gier S.T.A.L.K.E.R. i Surwarium. Książki wydawane można znaleźć na stronie fabrycznazona.pl. Gorąco polecam ponieważ dostaniemy do czytania mnóstwo ciekawej lektury opisującej przygody stalkerów w skażonej Zonie. Jeżeli zarywaliście nocki w gry z serii S.T.A.L.K.E.R. to koniecznie musicie przeczytać, dotyczy również fanów modów do w/w gier gdyż wielu bohaterów powieści jest również bohaterami modów. :!:
Obrazek
Offline

Exe

Major

Major

  • Posty: 762
  • Dołączył(a): Pn 28 cze, 2010 18:35
  • Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co czytamy

PostPn 07 wrz, 2015 19:27

Jon napisał(a):


Btw, czyta ktoś takie konkret (...) post-apo.


Tego co było za tym fragmentem nie kojarzę, ale z post apo polecam "Miasto na górze" Bułyczowa. Nie skończyłem jeszcze, nawet do połowy nie doszedłem, ale do momentu w którym jestem mogę gorąco polecić :spoko:
Widocznie bug tak chciał.
Offline
Avatar użytkownika

RomanPL79

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 175
  • Dołączył(a): Pt 25 lis, 2011 16:20
  • Lokalizacja: Pyskowice

Re: Co czytamy

PostPn 07 wrz, 2015 20:14

No to ja bym od siebie polecił S.T.A.L.K.E.R.a (Droga donikąd/Ołowiany Świt/Drugi Brzeg) spod pióra/długopisu/ołówka/klawiatury Michała Gołkowskiego - bardzo wciągająca i klimatyczna seria opowiadająca o stalkerze Miszy. Według mnie bardzo dobrze został tutaj odwzorowany ciężki, brudny i przygnębiający nastrój panujący w Zonie. Polecam czytać w takiej właśnie kolejności jak podałem (ostatnia-pierwsza-druga książka) aby zachować chronologie wydarzeń ;)
Offline
Avatar użytkownika

Jasina

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 433
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2010 13:26
  • Lokalizacja: Inowrocław

Re: Co czytamy

PostN 27 wrz, 2015 19:58

Jak ktoś lubi si-fi i klimaty Afganistanu to polecam "Łzy Diabła" Magdaleny Kozak. Jeśli chodzi o high si-fi to z nowości "Zabójcza Sprawiedliwość" Ann Leckie. Na razie tyle, więcej później. ;)
nick w grze: Jasina
kanał na YouTube: http://www.youtube.com/user/Jasina85
Offline
Avatar użytkownika

Mustang185

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1032
  • Dołączył(a): N 04 kwi, 2010 00:30
  • Lokalizacja: Jasło

Re: Co czytamy

PostCz 08 paź, 2015 19:54

Nie książka, komiks, ale co tam. "Gate (tutaj jeszcze kilka słów po zagramanicznemu :P)" Czyli japoński komiks militarno-fantastyczny. W roku 20XX w Tokio otwierają się wrota międzywymiarowe, z których atakują oddziały niby-rzymian wspieranych przez różne potworzyska. Po wstępnej masakrze skośnookich JDF robi mielonkę z antycznych oddziałów przeciwnika. Za międzywymiarowe 'wrota' zostaje wysłany oddział, który ma ukarać winną nację i uzyskać reparacje wojenne :D

Czytać bądź oglądać (jest wersja anime, aczkolwiek zubożona 15+), jeśli chcecie zobaczyć polowanie na smoka za pomocą Panzerfausta-3. sżarże ciężkiej kawalerii rozstrzeliwaną przez artylerię, bądź F-4 Phantom bombardujące niby-rzymski senat.



linku linku do obrazka2

linku linku do obrazka

magnum22

Re: Co czytamy

PostŚr 27 sty, 2016 21:47

dziisja czytam INKA książka o bohaterce powstania
Następna strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron