Teraz jest Cz 28 mar, 2024 10:23


Imieniny

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Domin

Cywil

Cywil

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): N 21 lut, 2016 02:29

Imieniny

PostSo 28 maja, 2016 21:47

Witam,

Ciekawe czy w waszych województwach obchodzi się tradycję imienin? Ja wywodzę się z lubuskiego i jest to święto umiarkowanie lubiane, szczególnie w kręgu moich kolegów. Założyłem temat, ponieważ mam uczucie, że tradycja ta zanika. Co o tym sądzić?
Wiele imion w Polsce składa się z dwóch członów. Miroslaw, to zlepek słów mira i sława. Oznacza tego, który ma być sławny. Co ciekawe, dokładnie takie samo znaczenie ma imię Sławomir, a zamieniona jest jedynie kolejność poszczególnych członów. Innym przykładem imienia składającego się z dwóch członów jest Mieczysław, czyli człowiek który umiłował miecz, który dzięki niemu jest rozsławiany. Jest to jedno z niewielu imion słowiańskich, które funkcjonują do dnia dzisiejszego. Zresztą imiona słowiańskie w ogóle mają to do siebie, że niemal każde z nich składało się z dwóch członów, które coś oznaczały, bowiem chodziło o to, aby nadać dziecku takie imię, które jednocześnie będzie błogosławieństwem. Bardziej niż obecnie wierzono wtedy w przesądy i przeznaczenie.
Wziąłem to z tej strony o imieninach.
Generalnie zgadzam się z tekstem. Uważam, że tradycyjne polskie imiona sprzed czasów gdy narzucono nam wyznanie chrześcijańskie bardzo ucierpiały i niemal zostały zapomniane.
Ostatnio edytowano Cz 13 paź, 2016 23:55 przez Domin, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

Mustang185

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1032
  • Dołączył(a): N 04 kwi, 2010 00:30
  • Lokalizacja: Jasło

Re: Imieniny

PostN 29 maja, 2016 17:55

Na podkarpaciu imieniny są domeną starych ludzi. Zasadniczo ludzie <35 lat nie obchodzą.
Offline

Exe

Major

Major

  • Posty: 762
  • Dołączył(a): Pn 28 cze, 2010 18:35
  • Lokalizacja: Rzeszów

Re: Imieniny

PostN 29 maja, 2016 18:49

Mustang185 napisał(a):Na podkarpaciu imieniny są domeną starych ludzi. Zasadniczo ludzie <35 lat nie obchodzą.

Zasadniczo, ale mojego miejsca pracy się to nie ima. Na imieniny każdy flaszkę stawia ;)
Widocznie bug tak chciał.
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: Imieniny

PostN 29 maja, 2016 19:24

Domin, śmierdzisz mi spamerem.
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

WinteR5

Moderator

Moderator

  • Posty: 451
  • Dołączył(a): Śr 19 maja, 2010 21:52
  • Lokalizacja: Toruń

Re: Imieniny

PostN 29 maja, 2016 21:56

Jon napisał(a):Domin, śmierdzisz mi spamerem.

O, Jones chyba nie obchodzi imienin :P
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: Imieniny

PostPn 30 maja, 2016 01:23

lol.

W sumie to nie obchodziłem, ale za sprawą M już obchodzę, ale tylko z nią.
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Algrab

Generał

Generał

  • Posty: 2990
  • Dołączył(a): So 10 paź, 2009 23:35
  • Lokalizacja: x+2=1

Re: Imieniny

PostPn 30 maja, 2016 12:41

Btw Winrar, jaki masz gustowny fotelik w avatarze! To coś do samochodu? Dziecięcy?

Exe, to Ty żyjesz? M'goodness-me.

A co do imienin to raczej sie je obchodzi do końca życia, natomiast urodziny do 21lat.
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: Imieniny

PostWt 31 maja, 2016 06:19

Algrab napisał(a):Btw Winrar, jaki masz gustowny fotelik w avatarze! To coś do samochodu? Dziecięcy?
Śmiechłem, hehłem :)
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

WinteR5

Moderator

Moderator

  • Posty: 451
  • Dołączył(a): Śr 19 maja, 2010 21:52
  • Lokalizacja: Toruń

Re: Imieniny

PostCz 02 cze, 2016 00:56

Algrab napisał(a):Btw Winrar, jaki masz gustowny fotelik w avatarze! To coś do samochodu? Dziecięcy?



A to taki gadżecik dla małych Rośków z Roso..msbsa :)
Obrazek

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

cron