Teraz jest Pn 20 maja, 2024 11:16


Artykuł

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

PoP

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005 17:11

PostŚr 18 paź, 2006 19:42

Taaa? A kim Ty jestes, ze sie odzywasz?

Sprawa nie jest jednoznaczna, i podczas procesu stanie sie przedmiotem glowkowania kilku prawnikow... nie sadze zebys Ty byl na tyle kompetetny zeby na podstawie artykulu wysnowac takie dalekoidace wnioski.
Ostatnio edytowano Śr 18 paź, 2006 19:46 przez PoP, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

MM'r

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 102
  • Dołączył(a): N 15 paź, 2006 18:37
  • Lokalizacja: Bydgoszcz/Rzeszów

PostŚr 18 paź, 2006 19:45

Ja na razie nikim, ale pytałem o to mamę, która jest prawnikiem i ona mi tak powiedziała. Conieco się orientuję w tych sprawach bo w końcu mieszkam 20 lat w rodzinie, która się składa z samych prawników, nawet mój brat nim jest ;/ Jeśli bym nie był pewien tego co piszę, to bym nie napisał...
MM'r - mission maker

Obrazek

Strona Loony'ego o OFP - polecam
Offline

PoP

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005 17:11

PostŚr 18 paź, 2006 19:48

I Twoja mama ocenila problem na podstawie artukulu z gazety? :)
Offline
Avatar użytkownika

MM'r

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 102
  • Dołączył(a): N 15 paź, 2006 18:37
  • Lokalizacja: Bydgoszcz/Rzeszów

PostŚr 18 paź, 2006 19:54

Nie, taki stereotyp jest, że jak dziecko kradnie sporą sumkę to zazwyczaj to się z nim dzieje.
MM'r - mission maker

Obrazek

Strona Loony'ego o OFP - polecam
Offline
Avatar użytkownika

zGuba

Moderator

Moderator

  • Posty: 1182
  • Dołączył(a): N 05 lut, 2006 19:15
  • Lokalizacja: Praga/Kraków

PostŚr 18 paź, 2006 19:59

MM'r napisał(a):Każdy kto popełni przestępstwo musi być ukarany, jeśli ma poniżesz 13 roku życia, odpowiedzialność ponoszą rodzice/opiekunowie. Przy takiej sumie pieniędzy najprawdopodobniej dochodzenie zostanie wszczęte ponownie, zostanie oskarżony o kradzież i o defraudację. Najprawdopodobniej nie pójdzie do poprawczaka jeśli rodzice złożą o to wniosek, ponieważ to jest ich krzywda, i oni mogą złożyć wniosek o mniejszą karę jeśli sprawa jest z powództwa urzędu. Jeśli nie pójdzie do poprawczaka, to i tak w jego aktach to zostanie zanotowane.

Ja rozumiem, że nie wszyscy to muszą wiedzieć, ale jeśli nie wiedzą niech się nie odzywają. ;)


MM'r zasługuje na szerszy posłuch :spoko:
Obrazek
Offline

PoP

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005 17:11

PostŚr 18 paź, 2006 19:59

Gdzies tam kiedys przeczytalem ze myslenie stereotypami oznacza ze ktos nie ma pojecia z czym ma do czynienia, a...

MM'r napisał(a):jeśli nie wiedzą niech się nie odzywają. ;)
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostŚr 18 paź, 2006 20:00

Zastanów się co piszesz... 9 letnie dziecko, 3 klasa szkoły podstawowej, ledwo umie pisać, a ty mu szykujesz jakieś ciąganie po sądach czy poprawczak bo zrobił głupote i zabrał matce kase? blah... gratuluje wyobraźni... cos mi sie wydaje ze nawet w Polsce cos takiego nie ejst możliwe :roll:
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

zGuba

Moderator

Moderator

  • Posty: 1182
  • Dołączył(a): N 05 lut, 2006 19:15
  • Lokalizacja: Praga/Kraków

PostŚr 18 paź, 2006 20:12

marker napisał(a):Zastanów się co piszesz... 9 letnie dziecko, 3 klasa szkoły podstawowej, ledwo umie pisać, a ty mu szykujesz jakieś ciąganie po sądach czy poprawczak bo zrobił głupote i zabrał matce kase? blah... gratuluje wyobraźni... cos mi sie wydaje ze nawet w Polsce cos takiego nie ejst możliwe :roll:


nie on tylko polskie prawo. Czytaj ze zrozumieniem, marker ;]
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

MM'r

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 102
  • Dołączył(a): N 15 paź, 2006 18:37
  • Lokalizacja: Bydgoszcz/Rzeszów

PostŚr 18 paź, 2006 20:15

Możliwe, zastanów się nad jedną rzeczą, wszystko co posiadasz (formalnie dziecko do lat 13 jest własnością rodziców) jest twoją własnością, a za własność odpowiadasz. Jeśli masz na oknie doniczkę, która jest twoja, i spadnie na czyjąś głowę zabijając tę osobę, masz sprawę za nieumyślne spowodowanie śmierci. Podobnie jest z dziećmi do lat 13, są własnością rodziców, jeśli dziecko popełni przestępstwo, to on i jego rodzicę mają problemy. Jeśli człowiek ma psa, pies kogoś pogryzie, to właściciel ma sprawę mimo, że to nie on pogryzł kogoś innego.

Teraz przejdźmy do kwestji, którą na pewno byście poruszyli gdyby post nie miał tej części, którą teraz piszę...

A mianowicie, dziecko do lat 13 nie odpowiada za swoje czyny, odpowiada rodzic. W razie gdyby przestępstwo było poważne jak kradzież czy zabójstwo, to sprawa jest wszczynana ponownie w dniu 13 urodzin dziecka.

O tym, że dziecko do lat 13 jest własnością rodzica można udowodnić podając przykład następujący:

Rodzice się rozwodzą, mają 2jkę dzieci, powiedzmy 6 i 14 lat. Sąd zapyta się 14 latka z kim chce zamieszkać, ponieważ ma ograniczone prawa i odpowiedzialność, lecz co do sprawy 6cio latka, to sąd sam zadecyduje, z którym rodzicem dziecko zamieszka. Oczywiście 6cio latek zostanie przesłuchany, lecz to nie on podejmie decyzję o ostatecznym zamieszkaniu z np. matką.

@PoP, to nie myślenie schematami, w takiej sytuacji dziecko na pewno skończy w ten sposób, nie ma innej drogi. Mógłbyś powiedzieć, że schematem jest myślenie o np. sprawie zabójstwa, gdzie może być wiele rozwiązań. Tutaj wiemy praktycznie wszystko o sprawie, jedyną różnicą byłoby gdyby były specjalne okoliczności łagodzące, np. dziecko byłoby kleptomanem, albo było nadpobudliwe, czy lekko upośledzone, ale to inna bajka...
MM'r - mission maker

Obrazek

Strona Loony'ego o OFP - polecam
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostŚr 18 paź, 2006 20:16

Czytam ze zrozumieniem... ty tez czytaj co ja pisze... Moge sobie powiedziec ze moja babcia to superman i że wie co jest po ciemnej stronie księżyca... any evidence ? jego słowa :lol:? no to o czym rozmawiamy?
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline

PoP

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005 17:11

PostŚr 18 paź, 2006 20:17

zGuba, zeby osadzic ten przypadek nie wystarczy otworzyc grubej, zakurzonej ksiegi z napisem Prawo RP na stronie 1903845,43 i przeczytac przepisu prawnego. Jesli nie wiesz o czym mowisz to sie nie odzywaj, a jestem pewien ze pojecia o prawie nie masz.

@MM'r

formalnie dziecko do lat 13 jest własnością rodziców


Zasada patria potestas zostala zniesiona gdzies pomiedzy wojnamu punickimi a cesarzem Justynianem wiec... nie porownuj wlasnosci nad doniczka do obowiozku opieki nad dzieckiem!

Jeśli masz na oknie doniczkę, która jest twoja, i spadnie na czyjąś głowę zabijając tę osobę, masz sprawę za nieumyślne spowodowanie śmierci.
W tym wypadku tez zalezy od tego czy dopusciles sie razacego zaniedbania, stawiajac doniczke na skraju parapetu, czy przechodzien popatrzyl na doniczke, powodujac ze ta spadla walsciwie z jego winy, czy moze zadzialala sila wyzsza w postaciu huraganu. Jak widzisz nawet taka banalna sprawa nie jest jednoznaczna, wiec powstrzymaj sie od osiadzania!

Tutaj wiemy praktycznie wszystko o sprawie, jedyną różnicą byłoby gdyby były specjalne okoliczności łagodzące, np. dziecko byłoby kleptomanem, albo było nadpobudliwe, czy lekko upośledzone, ale to inna bajka.
Widzisz? na poczekaniu wymysliles pare okolicznosci ktore maja wplyw na dalszy przebieg procesu, a takich okolicznosci jest w ch i troche! Moim zdaniem cala ta sytuacja to po prostu ciekawostka umieszczona w gazecie dla zachowania rownowagi z nadeta polityka, i po dlugim i kosztownym procesie nic z niej nie wyniknie... i bardzo dobrze bo oprocz tego ze jest zabawna i obnaza nieuwage rodzicow to tak na prawde jest niegrozna. Oczywiscie mozna dywagowac co by byly gdyby ale... ale wlasnie nie bylo nic.
Ostatnio edytowano Śr 18 paź, 2006 20:28 przez PoP, łącznie edytowano 4 razy
Offline
Avatar użytkownika

zGuba

Moderator

Moderator

  • Posty: 1182
  • Dołączył(a): N 05 lut, 2006 19:15
  • Lokalizacja: Praga/Kraków

PostŚr 18 paź, 2006 20:21

kurdeeeee... co za ciecie. po prostu nie mam pytań. W ogóle o co jest spór - wasze dziecko? :lol:
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

MM'r

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 102
  • Dołączył(a): N 15 paź, 2006 18:37
  • Lokalizacja: Bydgoszcz/Rzeszów

PostŚr 18 paź, 2006 20:27

Daj mu spokój, chłopak jest w porządku i potrafi się wstawić za kimś, a wydaje mi się, że nie wszyscy tak by zrobili.

@PoP, nie nabijam się ale nie ma grubej księgi z napisem Prawo RP, jest kilka takich książek zwanych kodeksami. Głównymi kodeksami są:

-KK - kodeks karny
-KPK - kodeks postępowania karnego karnego
-KPCIO - kodeks postępowania cywilnego i opiekończego
-KPC - kodeks prawa cywilnego
-KRD - Kodeks Ruchu drogowego

To są podstawowe kodeksy, jest ich razem koło 10.

Tutaj nie ma sensu się ze mną kłucić, bo w każdej sprawie radzę się prawnika z 30 letnim stażem z czego 10 lat w prokuraturze i 4 w MON (ministerstwo obrony Narodowej)

Rozumiem o co wam chodzi, ale jak już wcześniej wspomniałem, ta sprawa ma tylko jeden możliwy tok przebiegu ;)

PS. Pop, rozumiem, ze mozesz nie znać podstaw, ale nie pleć bzdur! Doniczka jest twoja i jeśli spadła komuś na głowę to ty masz sprawę za nieumyślne spowodowanie śmierci! Jedynym wyjątkiem jest, jeśli osoba trzecie (ktoś inny) zrzucił tą doniczkę specjalnie, wtedy ty nie masz problemów.

PS.2 Dziecko do wieku 13 lat jest traktowany jako własność, w przeciwnym razie ten dzieciak już by siedział. Pomyśl normalnie, skoro dziecko ma mniej niż 13 lat, i rodzice za niego nie odpowiadają, to kto ma odpowiadać, gdy dziecko np. zbije komuś szybę? Kto za nią zapłaci? Dziecko? Ok. jak dziecko nie ma kasy to idzie siedzieć? (przykład z prawa USA, u nas nie można siedzieć za długi)
Ostatnio edytowano Śr 18 paź, 2006 20:33 przez MM'r, łącznie edytowano 1 raz
MM'r - mission maker

Obrazek

Strona Loony'ego o OFP - polecam
Offline

PoP

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Pt 14 sty, 2005 17:11

PostŚr 18 paź, 2006 20:31

Dziekuje ze mnie bronisz i ze sie nie nabijasz.
Wiesz... tak sie sklada ze studiuje prawo, wprawdzie dopiero 1 rok ale zdazylem juz zauwazyc ze jest kilka roznych kodeksow :) A tekst o grubej ksiedze byl zartem :)

Jak to poweidzial profesor z ktorym mialem dzisiaj prawo rzymskie: świadczyłem ci dowcip :D

Smiem watpic zeby sprawa miala jeden mozliwy przebieg, i to akurat taki jaki Wy (rodzina prawnicza) uwazacie za ten wlasciwy, poniewaz tak sadze i mam racje :D (neichce mi sie tlumaczyc jeszcze raz ze rozne okolicznosci, ze niejednoznacznosc, itp. A moze sie po prostu myle - dopuszczam taka mozliwosc) Nie wiem czy jest jakas szansa na dojscie tutaj do jakiegos wspolnego stanowiska. :?
Ostatnio edytowano Śr 18 paź, 2006 20:35 przez PoP, łącznie edytowano 1 raz
Offline
Avatar użytkownika

MM'r

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 102
  • Dołączył(a): N 15 paź, 2006 18:37
  • Lokalizacja: Bydgoszcz/Rzeszów

PostŚr 18 paź, 2006 20:35

Kto sam sobie adwokatem, ten ma głupca za klijenta.

PS. Ja studiuję pilotaż, 2gi rok, w sumie to ty od 18 dni jesteś studentem, mam 1 rok za sobą, i na prawdę nie jestem w stanie powiedzieć, że jestem pilotem, ty nie jesteś w stanie powiedzieć, że jesteś prawnikiem, bo to czego się nauczyłeś przez niecałe 18 dni (nie liczę weekendów) to tyle co nic ;)
MM'r - mission maker

Obrazek

Strona Loony'ego o OFP - polecam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość