Teraz jest Cz 28 mar, 2024 16:24


Nowoczesne technologie

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.

Twoje przejścia z PC

mam podobne
4
31%
u mnie wszystko grało
7
54%
mnie to nie dotyczy (nie grzebałem)
2
15%
 
Liczba głosów : 13

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

Nowoczesne technologie

PostŚr 18 mar, 2009 11:44

Wczoraj miarka się przebrała...
...o jeden "standard" za dużo

Wczoraj odebrałem nowy dysk (SATA).
Po pół godzinie przebijania się przez gąszcze taśm i kabli oraz szukania kombinacji, która pozwalałaby na umieszczenie dwóch dysków w mojej obudowie, poddałem się.
Na 3 sloty 3,5 calowe współistnienie obok siebie dwóch dysków (ATA i SATA) jest niemożliwe ze względu na zachodzące na siebie tasiemki, z których jedna (ta szeroka ATA) musi przejść przez niemal całą wysokość komputera - od dołu płyty głównej (poprzez dysk) aż do napędu DVD.
Sloty 3,5'' mają taką wysokość, że nie można umieścić dysku SATA nad starym, bo ten stary jest za gruby.
Jeden ze slotów jest w ogóle niedostępny, gdyż producent karty graficznej uważa, że karta graficzna to prawie najważniejszy element w komputerze i można, a nawet wypada, zrobić ją tak, aby miała 3 metry długości. W ten sposób karta graficzna zawala też jeden slot dla dysku 3,5".
Btw: po kiego wała producenci, można powiedzieć wypasionych płyt głównych, wciskają ten mały slot pci-ex1, który i tak nie będzie dostępny z powodu chłodzenia karty graficznej?!

Genialna i znana firma zalman zrobiła przebojowe chłodzenie do mojej grafiki. Jest tak wypasione, że zasze ma 100% obrotów.
Daje to około milion decybeli. Żaden (znany mi i popularny) soft nie potrafi go regulować.
To pewnie było celowe, gdyż można przecież dokupić genialny regulator obrótów zalmana - takie gówniany potencjometr w plastiku z kabelkami za 15 zyli.
Kupiłem i go (dla mojego i żony zdrowia uszu i psychicznego).
Okazało się, że wtyki wiatraka na grafice i regulatora nie pasują do siebie...
Policzyłem do 1000 i wcisnąłem na siłę.
Zadziałało - jakby ktoś wyłączył komputer.

Moja wypasiona płyta główna też niczego sobie. -Wspiera ATA po macoszemu - jakoś je tylko emuluje; tylko jedno wejście dla taśmy (co utrudniło też mi rozkład napędów).
Ale to podobno ATA to już antyki - należy przechodzić i wspierać nowsze SATA.
Szkoda tylko, że producent mojego nowoczesnego zasilacza, zapewne dla dobra klientów, dodał ze 100 kabli zasilających ATA.
Oczywiście kable są niemodularne. No bo jak to? Za możliwość wyjmowania zbędnych kabli to 100 zyli więcej.
Więc musiałem wcisnąć gdzieś 49 (jednego użyłem) poskręcanych kabli.

I jeszcze jedno: czemu trzeba być pudzianem, żeby móc wcisnąc lub wyjąc 24-pinową, 4 pinową (dla CPU) lub 6 pinową (dla grafiki) wtyczkę zasilacza?

Aby odzwierciedlić mój wczorajszy monolog, do powyższego należy dodać mnóstwo przerywników i epitetów na literki: p, k, c(h) oraz wykrzykników.
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostŚr 18 mar, 2009 17:56

Ja ogółem nie grzebie w moim piecu. Raz tylko byłem zmuszony założyc karte siecową... a raczej próbowałem ją założyć :) Po 30 minutach walki dałem sobie spokoj i poszedłem z browarem oglądać meczyk. Wole grzebać przy rowerach, albo przy aucie :mrgreen:
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

Maćko

Generał

Generał

  • Posty: 3140
  • Dołączył(a): Pt 29 gru, 2006 23:33
  • Lokalizacja: Radom

PostŚr 18 mar, 2009 18:27

A ja odwrotnie :) Uwielbiam się bawić bebechami komputerowymi. Ostatnio nawet specjalnie rozłożyłem mój komputer na części pierwsze pod pretekstem oczyszczenia ich z kurzu tylko po to aby po raz kolejny mieć frajdę z tego że go składam.

@Kondor, z tego co wnioskuję to u ciebie w obudowie jest niezły bajzel :D Zrób może z tymi kablami porządek. Interfejs SATA głównie cechuje się większą wydajnością niż ATA, ale tak naprawdę nie ma dysku który w pełni wykorzysta SATA2 (300) - najszybszy talerzowy dysk to WD Velociraptor 300gb, a jego średni transfer to 100MB (max jaki odnotowano to 123mb). Ale zaletą SATA jest kabel który jest 10 razy cieńszy od taśmy ATA, a jak wiadomo czym mniejsze i mniej kabli w budzie to tym lepszy przepływ powietrza... a to z kolei wpływa na zmniejszenie temperatur poszczególnych podzespołów... a co znów wpływa na większe OC... a co ma wpływ na wydajność... dalej mi się nie chce wymieniać nawet :D

BTW: Z tego co zrozumiałem masz dysk i napęd ATA podpięte na jednej taśmie? Jeśli tak to lepiej zrezygnuj z tego rozwiązania (chyba że na tym dysku trzymasz tylko pliki) bo to spowalnia transfer i czas dostępu do urządzeń.
Obrazek
Obrazek
-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 6100@3.7GHz | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL12 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostŚr 18 mar, 2009 19:06

Maćko napisał(a):@Kondor, z tego co wnioskuję to u ciebie w obudowie jest niezły bajzel :D Zrób może z tymi kablami porządek.

jedyny bajzel jaki jest to niepotrzebne kable zasilające.
Nie ma tam zbędnych rzeczy. Jedyna dyndająca rzecz to kikut od zasilania FDD (po kiego wała to jeszcze dodają) na końcu kabla zasilającego moje napędy ATA.
Nieużywane kable zasilające wepchnąłem nad napęd DVD.
Maćko napisał(a):Interfejs SATA głównie cechuje się większą wydajnością niż ATA, ale tak naprawdę nie ma dysku który w pełni wykorzysta SATA2 (300) - najszybszy talerzowy dysk to WD Velociraptor 300gb, a jego średni transfer to 100MB (max jaki odnotowano to 123mb). Ale zaletą SATA jest kabel który jest 10 razy cieńszy od taśmy ATA, a jak wiadomo czym mniejsze i mniej kabli w budzie to tym lepszy przepływ powietrza... a to z kolei wpływa na zmniejszenie temperatur poszczególnych podzespołów... a co znów wpływa na większe OC... a co ma wpływ na wydajność... dalej mi się nie chce wymieniać nawet :D

Powyższe było mi wiadome od dawna.
Maćko napisał(a):BTW: Z tego co zrozumiałem masz dysk i napęd ATA podpięte na jednej taśmie? Jeśli tak to lepiej zrezygnuj z tego rozwiązania (chyba że na tym dysku trzymasz tylko pliki) bo to spowalnia transfer i czas dostępu do urządzeń.

Na tym dysku mam system operacyjny.
Perspektywa instalacji systemu, programów, wyłączanie domyślnych usług/ustawień systemu i programów, instalacja army i patchowanie, kopiowanie plików... przeraża mnie ta perspektywa i nie wiem kiedy się przełamię.

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

cron