Teraz jest So 20 kwi, 2024 00:09


Wilbur - tworzenie map

Archiwum działów sekcji Operation Flashpoint
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Loony

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1613
  • Dołączył(a): Pt 11 mar, 2005 21:19
  • Lokalizacja: Avalon

Wilbur - tworzenie map

PostN 22 paź, 2006 18:38

W tym oto poradniku postanowiłem opisać podstawowe narzędzia i techniki tworzenia podłoża w Wilburze.
Wilbur jest chyba najprostszym narzędziem w którym możemy zrobić ląd do WRPTool'a.
Tak więc ściągamy program (np. z tego linku), rozpakowujemy i uruchamiamy. Powinno pokazać nam się takie okno:

http://i69.photobucket.com/albums/i74/l ... lbur_1.jpg

Dobrze. Domyślna wielkość mapy to 512x512 możemy to zmienić klikając na File->New i ustawić nową wielkość. Trzeba jednak pamiętać, że wsypa musi być w takim układzie 2x2; 8x8; 256x256; 1024x1024 itd. czyli pierwsza i druga liczba muszą się zgadzać ze sobą.
Po lewej stronie na pasku mamy podręczne menu. Teraz opiszę poszczególne elementy tegoż menu. Praktycznie w czasie całego tworzenia terenu będziemy korzystać tylko z nich. Tak więc:

Obrazek - pędzel. Zwykłe malowanie. Wyrównuje teren do 0!
Obrazek - obniżenie. Dobre do robienia rzek i innych jeziorek
Obrazek - wypiętrzenie. To właśnie nim będziesz się głównie posługiwał
Obrazek - rozmycie. Działa kiepsko, ale czasem może się przydać do wyrównania lini brzegowej
Obrazek - narzędzie nieprzydatne ;]
Obrazek - szarpanie. Narzędzie nieprzydatne i kiepsko wygląda w grze
Obrazek - brak danych
Obrazek - narzędzie do budowy terenu
Obrazek - narzędzie do budowy terenu. To tym będziesz się posługiwał cały czas
Obrazek - wielkości kropki do rysowania. Musisz wypróbować która do czego się nadaje ;)
Obrazek - brak danych


Teraz wybieramy dowolne narzędzie i rysujemy :D zupełnie jak w Paincie.
Obszar niebieski to woda!

UWAGA!
Nie wystarczy używać tylko pierwszego narzędzia. Ono wyrównuje teren do poziomu 0 więc w grze będzie on zalany! Teren którego nie będzie zalewać woda to około 15-25 metrów. W tym jest taki problem, że na normalnych mapach kolor brązowy oznacza góry, w Wilburze jest to około 50-60 metrów. Dlatego żeby zrobić górę około 150 metrów trzeba tak długo malować, aż będzie kolor biały. Góry wysokości około 600 metrów to kolor czarny. Dlatego mapa średniej wysokości 40-50 metrów będzie wyglądać tak:

http://i69.photobucket.com/albums/i74/l ... bur_13.jpg

Kiedy już skończymy malować wystarczy kliknąć File->Save as->Lon/Lat text mesh (*.txt). Nazywamy jakoś naszą mapę, klikamy na OK. W oknie które się pokarze klikamy na ‘Set to Pixel’ a 'Decimal places' utawiamy na 0 i zapisujemy.
Brawo! Właśnie zrobiłeś swoją własna mapkę do OFP! Teraz czeka Cię długa zabawa z WRPTool’em ;]

IMPORTOWANIE MAPY DO WRPTool'a

Włączasz WRPTool'a i klikasz File -> New. W okienku ustalasz taką samą wielkość mapy jak ta z Wilbura. Gdy wszystko się ustawi klikasz File -> Import Wilbur -> wybierasz plik z mapą (będzie zapisany jako plik Notatnika) i klikasz 'Open'

Teraz musisz przybliżyć i oddalić mapkę (+ i -) żeby zobaczyć teren. Najlepiej zapisać mapkę i uruchomić ponownie program.


Tekst jest własnością autora i strony Loony OFP Page. Zabraniam zamieszczania tego tekstu gdziekolwiek bez zgody autora!
Autor: Loony
Copyrights by Loony
Ostatnio edytowano So 19 sty, 2008 14:40 przez Loony, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Mr. Zenek

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 45
  • Dołączył(a): Wt 17 paź, 2006 21:46
  • Lokalizacja: ¦rem

Małe pytanie

PostSo 04 lis, 2006 16:41

Wiec tak:
Robie sobie mapke i jest cool. Zapisuje ja w ten sposob co ty pokazales.
Ale czemu ta mapka zapisuje mi sie w notatniku?
Moze mi ktos pomuc? Z gory dzieki :twisted:
¦remscy Fanatycy.
Nieliczni, ale wierni
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostSo 04 lis, 2006 16:42

Bo się ma tak zapisać :]
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Mr. Zenek

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 45
  • Dołączył(a): Wt 17 paź, 2006 21:46
  • Lokalizacja: ¦rem

PostSo 04 lis, 2006 16:58

Hmmmmm...
To bedzie (jesli uda mi sie zrobic) moja pierwsza mapka.
Wiec to mam teraz wkleic do wrptool'a czy jak? :D
¦remscy Fanatycy.
Nieliczni, ale wierni
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostSo 04 lis, 2006 17:07

Daj

FILE | Import from wilbur..

i wskaż ten plik tekstowy
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Loony

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1613
  • Dołączył(a): Pt 11 mar, 2005 21:19
  • Lokalizacja: Avalon

PostSo 04 lis, 2006 17:07

Włączasz WRPTool'a i klikasz File -> Import Wilbur -> wybierasz mapkę i klikasz 'Open'

Teraz musisz przybliżyć i oddalić mapkę (+ i -) żeby zobaczyć teren. Najlepiej zapisać mapkę i uruchomić ponownie program.

ps. Poradnik zaktualizowany
Obrazek
Offline

wielkidzik

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 36
  • Dołączył(a): Pn 15 sty, 2007 15:09

odp

PostŚr 07 lut, 2007 17:29

robie tak jak jest napisane plik zapisuje sie jako *.wrp dodaje do addons odpalam ofp edytor i mapki nie ma?? co robić
Offline
Avatar użytkownika

Zabix

Major

Major

  • Posty: 931
  • Dołączył(a): Śr 21 lip, 2004 11:30

PostŚr 07 lut, 2007 18:21

Napisz config i spakuj do .pbo, po za tym pliki .wrp nie wrzuca się do addons tylko do worlds...
Offline

koleś14

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Pn 06 lis, 2006 11:27

PostCz 08 mar, 2007 12:27

Jakiego koloru powinien być teren malowany pędzlem? U mnie jest biały, a na samej górze pisze że kolor biały to około 150 metrów, a pędzel ma wyrównywać do 0 więc chyba coś jest nie tak...
Offline

Futbolista

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 20
  • Dołączył(a): Pn 14 kwi, 2008 17:18

PostŚr 09 lip, 2008 13:57

Macie może link działający do Wilbura?Bo ten nie działa,a na ofp.gamepark.cz nie ma.Plss O Link.Będe wdzięczny.
Offline
Avatar użytkownika

Jerry

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2598
  • Dołączył(a): Pn 19 lip, 2004 21:28
  • Lokalizacja: 52° 14'N, 20° 56'E

PostŚr 09 lip, 2008 14:09

www.google.pl

10 sekund szukania
Obrazek
Offline

Futbolista

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 20
  • Dołączył(a): Pn 14 kwi, 2008 17:18

PostŚr 09 lip, 2008 20:52

Dzięki Jerry,Ejj,czemu Wyspa mi się nie zapisuje w Notatniku tylko jako obraz,a robię na pewno to co piszesz,bo wszystko robiłem 10 razy i za każdym co powiedziałeś,powoli robiłem i nic nie wyszło.Proszę was o pomoc!Pozdro.
Offline

Futbolista

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 20
  • Dołączył(a): Pn 14 kwi, 2008 17:18

PostCz 10 lip, 2008 10:26

Yac napisał(a):Jeszcze raz zobaczę - pozdro, cze czy nara i będzie ban. Teksty z klozetu proszę zachować dla siebie.
Ok srry.Mógłby mi ktoś pomóc?!!
Offline

Krecik1218

Cywil

Cywil

  • Posty: 8
  • Dołączył(a): Pn 06 sie, 2007 12:25

PostWt 19 sie, 2008 00:49

Ja mam prosty problem (nie dla mnie) :
Gdy tworzę teren w Wilburze u biorę podgląd 3D to zawsze góry i doliny są bardzo wysokie i głębokie. Możliwe jest zmniejszenie czułości tych narzędzi? Bo mi wystarczy jedno kliknięcie i już mam Mount - Everest
Offline
Avatar użytkownika

Loony

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1613
  • Dołączył(a): Pt 11 mar, 2005 21:19
  • Lokalizacja: Avalon

PostWt 19 sie, 2008 10:28

Nie powiem Ci dokładnie i nie chciałbym też wprowadzać w błąd, ale musisz pokombinować w ustawieniach Edit>Brush Setup

Pamiętam, że sam miałem keidyś z tym problem, ale niestety. Już nie pamiętam jakie dane powinno się wprowadzić. Także radzę zapisywać każde ustawienia gdzieś na kartce żeby później niespodzianek nie mieć, bo niestety- jakie ustawienia wprowadzisz takie zostaną. Nie pomoże ściągnięcie nowego Wilbura...
Obrazek
Następna strona

Powrót do Operation Flashpoint

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

cron