Teraz jest N 28 kwi, 2024 08:04


Zasadzka graczy na konwój pojazdów

Archiwum działów sekcji Operation Flashpoint
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

Zasadzka graczy na konwój pojazdów

PostCz 19 lut, 2009 22:29

Tak jak pisałem nie jestem w stanie dać gotowego przepisu, a mogę co najwyżej podywagować na temat. Co więcej nie wiem jak powinien wyglądać realistycznie zachowujący się konwój i nawet nie chcę zabierać się do zadnienia od tej strony.

Na początek może krótkie przypomnienie jak to wygląda zazwyczaj w misjach SP/Coop - przynajmniej ja zetknąłem się z takim wariantem. Trasa konwoju jest znana przed misją i oznaczona na mapie. Co więcej zazwyczaj z góry zasugerowane jest miejsce zasadzki i po prostu gracze zaczynają bardzo blisko niego, a konwój ma się pojawić lada chwila. Ponieważ konwój ma liczną obstawę i składa się także z pojazdów pancernych, gracze dostają satchel'e i jedną z istotniejszych spraw jest ich szybkie i odpowiednie rozmieszczenie. Gdy konwój się pojawia odpala się ładunki i dobija to co przeżyło. W tym momencie rusza jakaś ekipa wroga z odsieczą zaatakowanym (stąd też określone miejsce zasadzki - można tam postawić waypoint odsieczy) i trzeba poradzić sobie także z nią...finito

Nie powiem że taki sposób jest zły, bo przecież wiele razy grałem w takie coopy i całkiem dobrze się bawiłem. Mimo wszystko zrobiona w ten sposób misja nie wymaga planowania i jest mało losowa - po jednym rozegraniu wie się już wszystko, więc zazwyczaj wrogów są takie ilości że nie da się wykonać misji za pierwszym razem.

Co do realistycznego zachowania konwoju to podejrzewam, że najbardziej realistyczne byłoby gdyby w chwili ataku starał się przebić albo zawrócić, a nie zatrzymywał i podejmował walkę, ale podejrzewam że nie byłoby łatwo zmusić do tego AI w OFP (pomijając już fakt jak AI wykręca pojazdami kołowymi).

Dążyłbym do zwiększenia swobody graczy i ulosowienia misji. Pierwsza rzecz jakie nasuwa się to ulosowienie trasy konwoju, co jednocześnie zmusza do nienarzucania graczom miejsca zasadzki. Sprawienie że konwój będzie obierał różne trasy nie jest trudne( tyle że mapa musi mieć rozwiniętą sieć drogową), a graczom wystarczy wiedzieć skąd rusza i gdzie zmierza. Aby mieli szanse zorganizować zasadzkę muszą mieć środek lokomocji i jakieś źródło informacji o ruchach konwoju. Można uprościć sprawę i trasę konwoju (różną dla każdej rozgrywki) podać po rozpoczęciu misji, ale można też tego nie robić. To drugie daje kilka możliwości. Gracze mogą mieć obserwatorów (AI) np. cywili z krótkofalówkami którzy będą informować gdzie konwój skręca na rozstajach co pozwoli dowódcy domyśleć się jaką drogą obierze. Jeden lub kilku graczy może być czujką która obserwuje ruchy konwoju, a on nie porusza się zbyt szybko, bo zatrzymuje się na punktach kontrolnych i trzyma się dróg. Wreszcie jeden z graczy może być "wtyczką" i jechać tym konwojem (!), co dodaje zabawie smaczku, bo trzeba uważać by nie rozwalić swojego człowieka.
Ponieważ trasa konwoju jest nieznana nadal będzie obecna nerwówka związana z tym że trzeba zdążyć dojechać na miejsce przed nim i zorganizować zasadzkę. Dodatkowo można utrudnić życie graczom umieszczając patrole na które mogą wpaść, bo w przeciwieństwie do wariantu opisywanego na początku gracze będą musieli się przemieszczać na dłuższe dystanse.

Oczywiście atak na konwój musi wywołać jakąś reakcję i wysłanie odsieczy. Kłopot z tym gdzie tą odsiecz skierować jest pozorny bo wystarczy przesunąć punkt trasy na pozycję któregoś z pojazdów konwoju (w podobny sposób jak to robiło się z śmigłowcem ewakuującym w poprzednich moich thread'ach). Uzasadnione byłoby też posłanie w teren dodatkowych patroli.

Kolejnym urozmaiceniem może być konieczność przechwycenia broni którą wiezie konwój - wtedy nie można beztrosko niszczyć pojazdów, bo ich ładunek jest celem. W takim przypadku można zrobić graczom niespodziankę i raz na kilka rozgrywek (czynnik losowy) konwój będzie pułapką - nie ma ładunku, z zamiast tego w ciężarówkach jest cztery razy tyle żołnierzy co zwykle, a odsiecz zjawia się dwa razy szybciej.

Warte wykorzystanie jest narzucenie graczom wycofania się do określonego punktu po akcji. Zakończenie misji w chwili zniszczenia konwoju to marnotrawstwo, bo samo wydostanie się z rejonu w którym nagle roi się do wrogów jest ciekawe (aczkolwiek skierowanie patroli w rejon w którym graczom akurat przyjdzie do głowy robić zasadzkę jest trudne, to wiedza o tym gdzie mają dotrzeć ułatwia zadanie).

Zresztą przejęcie transportowanego ładunku może być warunkiem wykonania kolejnych celów misji.

Tyle narazie przychodzi mi do głowy. Stroną techniczną zajmę się kiedy indziej...
Offline
Avatar użytkownika

Sudayev

Major

Major

  • Posty: 509
  • Dołączył(a): So 11 lut, 2006 15:44

PostPt 20 lut, 2009 12:16

Konwoje to jedne z najbardziej lubianych przez mnie akcji, niezaleznie czy musimy go bronic czy przechwycic.
Ostatnio robilem taki wariant, ze AI z mojego teamu mial podkladac miny, ale po drodze eksplodowal na minie (losowo pojawiajacej sie) i gracz musial szybko podjac decyzje - czy szybko dobiec i zalozyc ladunek czy starac sie zatrzymac konwoj z rkmu. Takich wariantow mozna wymyslec naprawde wiele i to przy uzyciu podstawowych narzedzi typu wyzwalacz, lub losowych czynnikow ofp.

Co do zachowania pojazdow to najczesciej po uszkodzeniu, ktoregos z nich konwoj sie zatrzymuje, wysypuja sie przeciwnicy i zaczyna sie walka. Moim zdaniem tak jest najprosciej, pozatym to chyba najlepsza czesc calego zadania.

Natomiast po samym juz ataku na konwoj, musi pojawic sie wsparcie. Najczesciej wybieram lekkie, szybkie pojazdy opancerzone lub smiglowiec z grupa desantowa. Smiglowiec szukajacy graczy to swietny pomysl, ale ciezko wykonalny bo smiglowce raczej dosc niemrawo (lub wcale) atakuja jednostki piesze.
Tak naprawde wszystko zalezy od kontekstu misji w ktorej sie znajdujemy. W niektorych warunkach na wsparcie konowoju nie ma co liczyc poniewaz miejsce zasadzki jest wyizolowane, warunki atmosferyczne nie pozwalaja na szybka odsiecz, badz strona konwoju jest slaba i nie moze pozwolic sobie na cos takiego jak wsparcie itd.

Nasuwaja sie pytania: Gdy ktorys z pojazdow kolumny zostanie unieruchmiomy i padaja strzaly, to co robi reszta ? Co zrobic wowczas w edytorze ? Zostawic by uciekli, a moze nawiazali walke ?

Musze przyznac, iz Twoje wskazowki sa bardzo ciekawe i poparte sporym doswiadczeniem w tworzeniu w edytorze. Po przeczytaniu calego artykulu nasunelo mi sie kilka pytan natury "jak to zrobic". Chodzi o losowosc trasy, i ogolne uwagi dot. zlozenia konwoju w edytorze (Kto do kogo podczepiony, do do kogo poczepieni sa zolnierze itp). Pozatym Nie pytam o jedna uniwersalna recepte, bo takiej nie ma. Bardziej mam na mysli jak wyglada konowoj od strony edytora w waszych pracach.
OFP Jungle Fever | Beta Test Team
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostSo 21 lut, 2009 20:45

Zachowania AI w OFP tak na prawdę nikt dobrze nie zbadał i opisał. Po prostu ludzie którzy dużo tworzą i grają mają jakieś wyczucie i wiedzę w tej kwestii. Z mojego doświadczenia wynika że AI bardzo trudno jest zmusić do unikania walki, a jeszcze trudniej do jej przerwania (poza oczywistym nakazaniem jej żeby ignorowała wszystko co się wokół niej dzieje, ale to wypada strasznie głupio).

Sądzę, że konwój jako grupa która zostanie zaatakowana zaczyna walczyć nawet jeśli ma ustawione BEZPIECZNIE i póki jest w kontakcie z wrogiem nie będzie się dalej przemieszczać. Desant opuszcza pojazdy, bo to jest niejako zaprogramowane w configu pojazdu (był jakiś parametr). Podejrzewam że jeśli konwój odeprze napastników to ludzie wrócą do pojazdów i ruszy on dalej. W każdym razie to raczej domysły, a na robienie eksperymentów nie mam za bardzo czasu. Osobiście sądzę że lepiej nie próbować poprawiać AI tylko dostosować się do jego zachowania nawet jeśli nie grzeszy ono inteligencją i nie jest zbyt realistyczne.

Co do wsparcia to szkoda z niego rezygnować i jego obecność jest jak najbardziej uzasadniona, podwyższa poziom trudności i wydłuża misje. Konwoje poruszają się po terenach kontrolowanych przez "swoich", więc atak na konwój to działanie dywersyjne. Umieszczanie garnizonów na kontrolowanym terenie, które konwój może wezwać na pomoc to dosyć standardowe rozwiązanie. Skupiłbym się raczej na tym żeby gracze po rozegraniu misji nie mieli pewności skąd, jaka i jak szybko nadejdzie odsiecz dla konwoju (częściowo rozwiązuje to dowolność miejsca zasadzki).
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostN 22 lut, 2009 21:14

Mała próba ulosowienia trasy konwoju. Start w Modrava, a meta w Davle. Możliwe są dwie trasy - południowa przez Petrovice, Kost i Neveklov, oraz północna przez Dolina. Zaraz po tym jak odpali się misję w edytorze podawana jest za pomocą hinta wartość losowej zmiennej - jeśli jest mniejsza od 50 to jeep jedzie przez Petrovice, a jeśli większa to przez Dolina.

Obie trasy są mniej więcej tak samo długie i konwój jadący z normalną prędkością i bez postojów pokonuje je w 10 minut. Jeśli graczy umiejscowić gdzieś między Paseky, a Mirov to mieliby centralną pozycję pozwalającą szybko dotrzeć w wybrane przez nich miejsce zasadzki (sprawę ułatwia fakt, że decyzja odnośnie trasy jest widoczna zaraz po tym jak konwój ruszy).

Przy okazji wyszło mi parę dziwnych rzeczy. Po pierwsze nie mogłem jako warunku podać random (100) < 50, ale jeśli losowanie zrobiłem osobno przypisując wartość zmiennej los = random (100), a potem dałem los < 50 to wszystko działało ok.
Po drugie komenda setWPPos nie do końca działa tak jak się spodziewałem. Sądziłem że ona przenosi punt trasy w nowe miejsce, a wychodzi na to że raczej dodaje dodatkowy punkt i grupa i tak udaje się do pierwotnej pozycji przenoszonego punktu. Stąd to co zrobiłem może dziwnie wyglądać w edytorze. Chyba BIS coś sknocił.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Offline
Avatar użytkownika

Sudayev

Major

Major

  • Posty: 509
  • Dołączył(a): So 11 lut, 2006 15:44

PostPn 23 lut, 2009 23:12

Uruchamialem ta misje demo okolo 10-15 razy i za kazdm razem pojazd kierowal sie na Doline, ani razu nie skierowal sie trasa przez Petrovic. Czy to aby przypadek ? Sam pomysl ulosowienia trasy jak dla mnie jest bombowy


Poprawiony błąd stylistyczny-Yac
Ostatnio edytowano Wt 24 lut, 2009 07:48 przez Sudayev, łącznie edytowano 1 raz
OFP Jungle Fever | Beta Test Team
Offline
Avatar użytkownika

alderous

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1784
  • Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004 13:20
  • Lokalizacja: Łódź

PostWt 24 lut, 2009 15:25

Sudayev napisał(a):Uruchamialem ta misje demo okolo 10-15 razy i za kazdm razem pojazd kierowal sie na Doline, ani razu nie skierowal sie trasa przez Petrovic. Czy to aby przypadek ? Sam pomysl ulosowienia trasy jak dla mnie jest bombowy


Poprawiony błąd stylistyczny-Yac


Ktoś mógłby potwierdzić/zaprzeczyć? Sprawdzałem przed chwilę u siebie i wybierał obie trasy. Jeśli na innym kompie tego nie robi to metoda jest niewiarygodna i trzeba będzie pomyśleć o czymś innym. Biorąc pod uwagę że prawdopodobieństwo jest 50% to szansa na to że 10-15 razy obierze tą samą trasę jest znikoma.

Przypominam że liczba podawana w hint'cie określa wybraną trasę.
Offline
Avatar użytkownika

Wiking

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 22
  • Dołączył(a): Pt 06 sie, 2004 14:42

PostWt 24 lut, 2009 19:52

W moim przypadku w czasie pierwszych 5 prób pojazd jechał przez Petrovice. Potem 2 razy została obrana droga przez Dolinę i ponownie (przy 8 próbie) przez Petrovice.
Offline

kaaleth

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 156
  • Dołączył(a): Cz 08 lut, 2007 21:50
  • Lokalizacja: brak

PostPt 27 lut, 2009 18:02

Skrypt działa, jest wszytko ok. Chciałbym się zapytać, czy można usunąć początkowy komunikat z cyframi? Chodzi o te przy aktywacji, np 34.53, 63.43 itd...

Powrót do Operation Flashpoint

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości