Teraz jest Cz 28 mar, 2024 19:10


Obsługa broni.

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

frankie020

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 49
  • Dołączył(a): Pn 20 lip, 2009 00:22

Obsługa broni.

PostSo 01 sty, 2011 21:09

Mam kilka pytań związanych z obsługą zagranicznych broni. Wiem, że siedzi tu kilku mózgów interesujących się militariami, a z racji moich głupich pytań boję się odezwać na forum Militarium :grin: . No to jedziemy:

1. Wiem, że to kijowy przykład, ale w Call of Duty ( :twisted: ) M16, albo M4 jak są pierwszy raz wyciągane to postać pociąga za zamek znajdujący się nad kolbą, a potem przy zmianie magazynków korzysta z przycisku umocowanego koło miejsca na magazynek. W innych grach widziałem, że nawet przy zmianie magazynka postać ponownie pociąga za zamek umieszczony nad kolbą. Jak to w końcu jest? Jeżeli nawet w CoD pokazane zostały nowsze wersje tych broni z wygodniejszym przyciskiem, to dlaczego za pierwszym razem postać pociąga, jednak za ten felerny zamek?!

2. Inny przykład w pistoletach. Np. taki Colt 1911 po wywaleniu całego magazynka zostawia wysuniętą do tyłu górną ruchomą część (nie wiem jak to nazwać :/ ). Czy po wymianie magazynka należy wcisnąć spust by ta część z powrotem wróciła na swoje miejsce?

I jeżeli mamy rozładowanego Colt'a (już oprzyjmy się na nim), a ta górna część nie jest wysunięta do tyłu, to po włożeniu nowego magazynka co należy zrobić by umieścić nabój w komorze (tzn. przygotować broń do wystrzału)?



Nakarmcie mnie bom spragniony wiedzy :(
Offline

strzelak

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 192
  • Dołączył(a): So 10 lut, 2007 23:54
  • Lokalizacja: who cares!!!

PostSo 01 sty, 2011 22:48

1. Wiem, że to kijowy przykład, ale w Call of Duty ( :twisted: ) M16, albo M4 jak są pierwszy raz wyciągane to postać pociąga za zamek znajdujący się nad kolbą, a potem przy zmianie magazynków korzysta z przycisku umocowanego koło miejsca na magazynek. W innych grach widziałem, że nawet przy zmianie magazynka postać ponownie pociąga za zamek umieszczony nad kolbą. Jak to w końcu jest? Jeżeli nawet w CoD pokazane zostały nowsze wersje tych broni z wygodniejszym przyciskiem, to dlaczego za pierwszym razem postać pociąga, jednak za ten felerny zamek?!


Bodajże po wystrzelaniu wszystkich naboi z magazynka zamek pozostaje w położeniu tylnym, więc po włożeniu nowego magazynka wystarczy wcisnąć przycisk zwalniający. Natomiast jeżeli broń miała zamek w położeniu normalnym, aby załadować nabój do komory, należy najpierw odciągnąć zamek do położenia tylnego, a następnie puścić rączkę tak by wrócił do normalnego położenia i wtedy nabój zostanie załadowany.

Analogicznie w pistoletach samopowtarzalnych, po wystrzelaniu magazynka zamek pozostaje w położeniu tylnym, jest otwarty mówiąc inaczej, wsuwasz magazynek, wciskasz przycisk i zamek zostaje zwolniony, jednocześnie ładując nabój do komory.

Jeżeli pistolet nie jest nabity, ale zamek jest w normalnym położeniu, po włożeniu magazynka musisz ręcznie odciągnąć zamek poprzez złapanie za szkielet jego komory i odciągnięcie go do tyłu.

Akurat broń strzelecka to nie jest mój konik, a z bronią na strzelnicy zapoznam się dopiero w marcu jak wszystko pójdzie dobrze, także nie traktuj tego jako 100% merytoryczny post.
SEMPER FI
Offline
Avatar użytkownika

Artek3333

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 223
  • Dołączył(a): Śr 18 lip, 2007 19:17
  • Lokalizacja: Żywiec

PostSo 01 sty, 2011 23:30

Broń z rodziny M16, po wystrzeleniu wszystkich naboi, zamek zostaje w tylnym położeniu. Po wyciągnięciu pustego magazynka i włożeniu pełnego, zamek automatycznie się zwalnia, automatycznie wprowadzając nabój do komory nabojowej, umożliwiając prowadzenia ognia bez zbędnych ruchów. Natomiast broń z rodziny AK. Po wystrzeleniu wszystkich naboi, zamek się zwalnia do pozycji początkowej, gdyż nie ma blokady zatrzymania zamka w tylne położenie, więc po zmianie magazynka należy ponownie przeładować broń. Nie trzeba przeładowywać wtedy, kiedy zmieniając magazynek, w komorze nabojowej istniał jeszcze nabój.
PS. Osobiste doświadczenia ze strzelnicy otwartej. :razz:
Offline

frankie020

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 49
  • Dołączył(a): Pn 20 lip, 2009 00:22

PostSo 01 sty, 2011 23:34

Dzięki, to co piszecie wydaje się logiczne i pewnie tak jest :] . Czuję się intelektualnie nasycony :grin:

Nie trzeba przeładowywać wtedy, kiedy zmieniając magazynek, w komorze nabojowej istniał jeszcze nabój.


To akurat wiedziałem :razz:, mimo to dzięki za starania.
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostWt 03 maja, 2011 19:24

Artek3333 napisał(a):Broń z rodziny M16, po wystrzeleniu wszystkich naboi, zamek zostaje w tylnym położeniu.
Zgadza się.

Artek3333 napisał(a):Po wyciągnięciu pustego magazynka i włożeniu pełnego, zamek automatycznie się zwalnia, automatycznie wprowadzając nabój do komory nabojowej, umożliwiając prowadzenia ognia bez zbędnych ruchów.
Nie zgadza się. Zamek zablokowany w tylnym położeniu zwalnia się zatrzaskiem zamka (ang. bolt catch) lub poprzez dźwignię przeładowania ("ta rączka nad kolbą").

Artek3333 napisał(a):PS. Osobiste doświadczenia ze strzelnicy otwartej. :razz:
Albo źle zapamiętałeś albo to nie było nic opartego na konstrukcji Armalite.

Generalnie działa to tak jak opisał strzelak.

frankie020 napisał(a):przy zmianie magazynków korzysta z przycisku umocowanego koło miejsca na magazynek. W innych grach widziałem, że nawet przy zmianie magazynka postać ponownie pociąga za zamek umieszczony nad kolbą. Jak to w końcu jest?
Oba działania są poprawne z technicznego punktu widzenia - spowodują zwolnienie zamka z zatrzasku i doprowadzenie naboju do komory nabojowej. Z tym, że opcja druga jest dużo wolniejsza, mniej wygodna i przy pewnych modyfikacjach broni mocno utrudniona. W praktyce rączki przeładowania używa się jedynie do wprowadzenia pierwszego naboju. (Cały czas mowa o Armalite'ach).

frankie020 napisał(a):Czy po wymianie magazynka należy wcisnąć spust by ta część z powrotem wróciła na swoje miejsce?
Nie spust - dźwignię zwalniania zamka lub ponownie przeładować.

frankie020 napisał(a):I jeżeli mamy rozładowanego Colt'a (już oprzyjmy się na nim), a ta górna część nie jest wysunięta do tyłu, to po włożeniu nowego magazynka co należy zrobić by umieścić nabój w komorze (tzn. przygotować broń do wystrzału)?
Przeładować przez odciągnięcie zamka do skrajnego tylnego położenia, a następnie zwolnienie go.
Rule #2: Double tap!
Offline
Avatar użytkownika

Artek3333

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 223
  • Dołączył(a): Śr 18 lip, 2007 19:17
  • Lokalizacja: Żywiec

PostWt 03 maja, 2011 21:28

Raz w miesiącu mam przyjemność strzelać z M4 i czasem z M16A4. i jesteś w błędzie. Jeśli mi się kiedyś uda, to osobiście nagram filmik aparatem jakie funkcje wykonuję, czyli wystrzelam magazynek i jak wyjmę pusty i podepnę pełny z impetem dobijając go od dołu, to zamek się sam zwalnia. być w może w starszy wersjach M16 trzebabyło wykonywać dodatkową funkcję. :clever:

Edit:
Zwracam honor. faktycznie po opróżnieniu magazynka, zamek zwalnia się przyciskiem z lewej strony. Tylko jest taki trik, że można z modyfikować broń i przerobić tak, że po włożeniu mag. gwałtowne dociśnięcie zwalnia zamek. (Konsultacja ze swoim instruktorem) często właściciele broni modyfikują tą opcję, aby oszczędzić zbędnych ruchów. :]
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostŚr 04 maja, 2011 01:37

A widzisz, modyfikacja broni to co innego :) Można kupić Works11, poddać lekkiej modyfikacji i... wiadomo ;)

Od lat strzelam, również z Armalite, więc filmiki nie są mi niezbędne :twisted:
Rule #2: Double tap!
Offline

rad

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 382
  • Dołączył(a): So 03 paź, 2009 18:56

PostPn 09 maja, 2011 13:32

Gdzie mozna w Polsce postrzelac, jezeli nie pracuje sie w sluzbach?
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostPn 09 maja, 2011 14:55

W setkach miejsc nazywanych strzelnicami. Jakbyś podał miasto łatwiej byłoby podać konkretny adres.
Rule #2: Double tap!
Offline

rad

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 382
  • Dołączył(a): So 03 paź, 2009 18:56

PostPn 09 maja, 2011 15:00

Powiedzmy, ze w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostPn 09 maja, 2011 15:31

Osobiście nie znam żadnej, ale znalazłem strzelnicę Koła Łowieckiego:
http://www.piotrkow.pzlow.pl/index.php?page=strzelectwo

Jest tam tel. kontaktowy - zadzwoń i pogadaj. Najprawdopodobniej będą mieli tylko broń myśliwską czyli strzelby (np. strzelanie do rzutków) i sztucery, choć może ktoś ma prywatnie broń sportową i będzie mógł użyczyć. Nie daj się zbyć, że pozwolenia, że nie można itd. KAŻDY może strzelać pod opieką instruktora strzeleckiego, a skoro mają strzelnicę to i instruktorów mają. Zależy od ich dobrej woli czy osobie "z ulicy" pozwolą, myśliwi to dość hermetyczny światek.

Jeśli jesteś gotów kawałek podjechać to są strzelnice w Łodzi, jeśli będziesz zainteresowany to dowiem się od znajomych i podam Ci namiary.
Rule #2: Double tap!
Offline

rad

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 382
  • Dołączył(a): So 03 paź, 2009 18:56

PostWt 10 maja, 2011 11:20

Bede sie musial zainteresowac Lodzia, bo strzelanie ze strzelby niezbyt mnie interesuje :P Pytanie zadalem w nadziei, ze gdzies w mojej okolicy mozna postrzelac z karabinka szturmowego. Dzieki za zainteresowanie tematem.
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostWt 10 maja, 2011 12:14

Popytam, ale nie widzę wielkich nadziei. Największa szansa to pogadać w kole łowieckim. Myśliwi to często hobbyści, mają różne zabawki. Znam myśliwych strzelających również IPSC. Mają Beryle, M4 itp zabawki.
Rule #2: Double tap!
Offline
Avatar użytkownika

Foka

Moderator

Moderator

  • Posty: 1258
  • Dołączył(a): So 19 mar, 2011 23:43
  • Lokalizacja: 3CT

PostWt 10 maja, 2011 12:30

Ok, na razie mam takie namiary:
"Piotrków Trybunalski:
strzelnica sportowa pod wiatrówki i pistolety przy FMG Pioma
strzelnica pod wszystko(oprócz ckm i rakiet:D) na wierzejach na skraju lasu
dokładnych adresów nie podam bo nie znam, zapytajcie o Piomę, każdy was skieruje, na wierzeje też "
ale "pod" sugeruje, że trzeba przyjść z własną bronią. Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem. Musisz rozpoznać bojem.

A dalej to strzelnica koło Łodzi, polecana, duża, ciekawa:
http://www.shooting-academy.pl/

Lista może być nieaktualna:
Łódź 90-645, 6 Sierpnia 71 WKS "Orzeł" WAM Łódź
Łódź 91-425, Północna 36A KS "Społem" Łódź
Łódź 92-318, Al..Marsz.J.Piłsudskiego 141 KSS "Strzelmistrz" Łódź
Łódź 93-373, Pryncypalna 94 SKOR "Kartacz" Łódź
Łódź 94-303, Konstantynowska 1 KS LOK "Dziesiątka" Łódź
Łódź 94-303, Konstantynowska 1 KSS "Strzelec" Łódź

A o jakieś polecane strzelnice "bojowe", z ciekawym wyborem broni dowiem się w najbliższym czasie.
Rule #2: Double tap!
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostWt 10 maja, 2011 13:30

"Strzelec" odpłatnie nie da się pobawić?
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Następna strona

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron