Teraz jest Śr 11 gru, 2019 14:04


SPIS DOSTĘPNYCH SPECJALIZACJI (ról)

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10715
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

SPIS DOSTĘPNYCH SPECJALIZACJI (ról)

PostN 27 kwi, 2014 21:12

_____
_____
ACPL - Dostępne specjalizacje


W tym temacie wyszczególnione są spisane wszelkie możliwe role, jakie można objąć w scenariuszach ACPL, wraz z opisami. Naturalnie nikt nie wymaga, byś od razu wiedział czym chcesz się zajmować - nie ma najmniejszego problemu, byś potem zmienił zdanie, jednak na dobry początek warto, byś określił, co Cię mniej-więcej interesuje.

Pozwoli to m.in. dobrać Ci odpowiednie zestawy ekwipunku do misji dynamicznych (i nie tylko).


- Dowódca Oddziału (Squad Leader)
Zajmuje się prowadzeniem do boju większych związków taktycznych (od pełnego oddziału, złożonego z 2-3 podległych drużyn po jednostki aż do kompanii), zrzucając często wykonanie pomniejszych zadań podległym dowódcom drużyn; w większych operacjach walczy zazwyczaj radiem, mapą i lornetką, miast własnym karabinem. Jedna z najważniejszych osób, na których spoczywa organizacja, prowadzenie i bardzo często także sukces misji. Odpowiedzialny za planowanie oraz nadzór operacji i dopilnowanie, by żołnierze otrzymywali potrzebne wsparcie, niezależnie od tego czy są dostawy amunicji czy namierzenie ognia artylerii. Osoby z tą specjalizacją rozpatrywane są na sloty CO (Commanding Officer, głównodowodzący w obrębie danej operacji) oraz specjalistów FAC \ JTAC (obserwatorzy) w pierwszej kolejności.

To oni mają decydujący głos przy wyborze slotów.

Oprócz dowodzenia przygotowywany do naprowadzania ognia artylerii, lotnictwa, obsługi modułów High-Command, dronów i przeprowadzania głębokiego rozpoznania (specjalista zwiadowca) oraz kontroli serwera \ roli mistrza gry.

- Dowódca Drużyny (Team Leader)
Zajmuje się prowadzeniem żołnierzy do walki, bezpośrednio kontrolując jedna (lub z rzadka, więcej) z drużyn. To właśnie na nim spoczywa dopilnowanie, by rozkazy wydane przez dowódcę oddziału zostały wykonane jak najlepiej. Musi umieć tyle ile SL, choćby po to, by w razie nieszczęśliwej śmierci ww. móc go zastąpić. Osoby z tą specjalizacją mają pierwszeństwo do obsadzania slotów obserwatorów FAC \ JTAC oraz dowódców załóg pojazdów i zespołów specjalistycznych (np. załogi wyrzutni PPK bądź drużynowej broni wsparcia). Odpowiedzialny za utrzymanie dyscypliny.

Oprócz dowodzenia przygotowywany do naprowadzania ognia artylerii, lotnictwa oraz dowodzenia pojazdami, obsługi modułów High-Command, dronów i przeprowadzania głębokiego rozpoznania (specjalista zwiadowca).

- Sanitariusz (Medic)
Odpowiedzialny za udzielanie pomocy rannym i kontrolę "pleców" oraz czasem także flank oddziału. Najważniejszy członek oddziału zaraz po dowódcach (często część awaryjnego łańcucha dowodzenia), zazwyczaj w stopniu conajmniej kaprala, co pozwala mu kontrolować poczynania szeregowców i korzystać z ich pomocy gdy przyjdzie ratować rannego. Najbardziej chroniony członek oddziału, podstawa jednostek CSAR, przygotowana do tego typu działań.

Oprócz udzielania pomocy przeszkolony także pod kątem podstaw dowodzenia, namierzania ognia lotnictwa i desantów z powietrza (liny, zrzut liniowy, HALO, gorące LZ). Pierwszeństwo także na slotach wsparcia logistycznego.

- Saper (Engineer, Demolition Specialist, EOD Specialist)
Zajmuje się obsługą wszelkich ładunków wybuchowych, robieniem dużego kontrolowanego boom oraz kontrolowaniem, by do dużego boom nie doszło. Wie czym różnią się poszczególne ładunki, jak ich użyć i ile potrzeba by np. zawalić most bądź wieżę; wie jak obsłużyć wykrywacz min oraz jak oczyścić drogę z ładunków bez pójścia do saperskiego nieba. Umie posługiwać się narzędziami, serwisować pojazdy oraz skutecznie strzelbę. Pierwszeństwo na slotach kierowców, wsparcia logistycznego, obsługi dronów oraz pierwszeństwo do strzelb w CQB ("Breacher").

Oprócz obsługi ładunków, uczony także nt. serwisu, wyposazenia oraz taktyk pojazdów i obsługi dronów (UGV).

- Operator wyrzutni przeciwpancernej \ przeciwlotniczej (AT Specialist & AA Specialist)
Pan potrafiący obsłużyć wyrzutnie zarówno przeciwpancerne jak i przeciwlotnicze. Zna sprzęt, pociski i wie jak dopilnować by wrogi sprzęt skończył jako płonąca zgnieciona konserwa. "Hydraulicy" to jedni z najważniejszych ludzi w oddziale, niezmiennie od tego czy na niebie latają niewidzialne bezzałogowce czy P-51. W realiach ograniczeń doboru sprzętu rola będzie uniwersalna, przygotowująca na spotkanie z każdym rodzajem żelastwa.

Jest to na tyle ważna, nieelastyczna i wymagająca regularnego treningu rola, że nie bardzo idzie wcisnąć tu coś "gratis". By jednak nikogo nie ograniczać do roli "przenośnego AA" (co mocno zakroiłoby wybór ról w misjach dynamicznych dla takiej osoby, a nie codziennie walczy się z lotnictwem) połączone role rurowego p-panc \ p-lot.

- Grenadier (Grenadier)
Odpowiedzialny za obsługę granatników zarówno podlufowych, jak i drużynowych. Umie ocenić odległość nie tylko dalmierzem czy mapą; Jest za pan brat z podziałką granatnika i dostępną amunicją, potrafi też oznaczyć cel dymem. Często obsadzany jako radiooperator, strzelec w pojazdach oraz dowódca sekcji obsługujących broń drużynową.

Oprócz obsługi wspomnianych granatników, uczony obsługi SKO i naprowadzania wsparcia z powietrza.

- Operator karabinu maszynowego (Automatic Rifleman \ Machine Gunner)
Zajmuje się noszeniem i przedewszystkim obsługą wszelakich karabinów maszynowych, w tym tych na pojazdach. Oprócz oczywistego slota strzelca broni ciężkiej, pierwszeństwo także na sloty dowódcy sekcji broni drużynowej.

Poza obsługą wszelkich karabinów wsparcia uczony obsługi broni drużynowej oraz montowanej na pojazdach.

- Zwiadowca (Recon \ Spotter \ Sniper)
Personel zajmujący się prowadzeniem walki w bardzo szczególny sposób: najczęściej nie uczestnicząc w niej w ogóle. Ci, których nie widać, a zarazem Ci, którzy zwiastują największe kłopoty. Zwiadowca może mieć wiele specjalizacji: może być obserwatorem artylerii, lotnictwa, snajperem, doświadczonym nawigatorem, etc. U nas, z różnych powodów, zwiadowca łączy w sobie talenty i role charakterystyczne dla wszystkich tych specjalizacji: jest oczami i uszami oddziału, związku taktycznego oraz sztabu, niejednokrotnie i sam będzie przesuwać "pionki" po "planszy"; potrafi dogadać się zarówno z czołgistą, marynarzem i lotnikiem, namierzy cele dla wszystkiego co robi duże bum; potrafi użyć broni snajperskiej, min, dronów i poprowadzić oddział zarówno do walki, jak i bezpiecznie - bez walki - do domu.

Jest człowiekiem orkiestrą, klasycznym "komandosem" i zarazem najbardziej elitarną rolą w naszej ekipie.

Wymaga największej dyscypliny, zaangażowania i przyjęcia największego zasobu wiedzy. W zamian, cóż - może się wykazać tam, gdzie inni niekoniecznie dadzą radę. I poczuć dlaczego napalm pachnie jak zwycięstwo.

Poza wymaganymi talentami (jak rozwinięty zmysł orientacji czy cierpliwość), zwiadowca zostanie przygotowany do pełnienia wymienionych wyżej ról treningami, które nauczą go jak kierować innymi jednostkami bądź ich ogniem (artyleria, lotnictwo, czołgi), jak korzystać z bardziej specjalistycznego sprzętu (broń snajperska, ładunki wybuchowe, drony) i jak poruszać się po terenie pełnym wroga niezauważonym. Poza oczywistymi implikacjami, pierwszeństwo także na sloty: dowódców i zastępców d-cy, radiooperatorów, operatorów drona, strzelców wyborowych i snajperów.

- Załoga (Crew)
Odpowiedzialna za prowadzenie, obsługę uzbrojenia oraz dowodzenie wszelkimi pojazdami. Uczony na temat systemów kontroli ognia, rodzajów i przeznaczenia typów amunicji, jej zastosowania, oraz taktyki jednostek zmechanizowanych. Pierwszeństwo na slotach kierowców, strzelców i dowódców wszelkich pojazdów jeżdżących i pływających.

Oprócz sprawnego poruszania się i walki pojazdami mniej i bardziej opancerzonymi (w tym na wodzie), uczony na temat serwisu pojazdów, prowadzenia celnego ognia artyleryjskiego oraz naprowadzania ognia lotnictwa i artylerii.

- Pilot (Pilot)
Co dość oczywiste, zajmuje się prowadzeniem i obsługą uzbrojenia pojazdów latających, zna typy pocisków, wie jak ich unikać i jak celnie zrzucać przeciwnikowi na głowę. Potrafi dogadać się z JTAC'iem, wie jak bezpiecznie dostarczyć piechotę do celu, przeprowadzić zwiad z powietrza oraz zniszczyć wrogie jednostki zarówno w powietrzu jak i na ziemi.

Oprócz latania i walki ćwiczony także do pośredniego prowadzenia piechoty, obsługi dronów oraz serwisu maszyn.


Pamiętaj - wybór nie jest ostateczny, ale warto od czegoś zacząć.

_____
_____
_____
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10715
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

Re: SPIS DOSTĘPNYCH SPECJALIZACJI (ról)

PostPt 10 paź, 2014 08:54

Okazało się, że zapomniałem ostatnio zapisać zmian w poście i wisiał sobie dalej taki niekompletny.


Post uaktualniony, spis ról pełny. Miłego wybierania.
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan

Powrót do Rekrutacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron