Teraz jest Pt 29 mar, 2024 09:27


II Wojna ¦wiatowa w Skandynawii

Czyli rozmowy o wszystkim co związane jest z tym pojęciem.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

MaRcin

Major

Major

  • Posty: 966
  • Dołączył(a): Śr 21 lip, 2004 09:45

II Wojna ¦wiatowa w Skandynawii

PostCz 16 sie, 2007 11:45

Mamy na forum sporo osób zajmujących sie tematyką militarną i to pytanie głownie do nich. Chciałem dowiedzieć się troszkę o tym jak wyglądała II wojna na terenie Skandynawii, głownie Norwegia, walki lądowe - wykorzystana broń, działania wojsk oraz partyzantki etc. Czytać umiem, więc jakieś tytuły książek/opracowań byłoby miło :)
Good Times Gone
Offline
Avatar użytkownika

Sudayev

Major

Major

  • Posty: 509
  • Dołączył(a): So 11 lut, 2006 15:44

PostCz 16 sie, 2007 15:43

Hm, moze nie stricte Skandynawia i Norwegia ale... Wyszla niedawno ksiazka "Mrozne Pieklo. Radziecko - Finska Wojna Zimowa 1939-1940" autorstwa William R. Trotter.
Ksiazka jest warta przeczytania.
W historii wojen niewiele było konfliktów podobnych do zmagań ZSRR i Finlandii z przełomu lat 1939-1940. Toczyły się one w warunkach podbiegunowej zimy, przy temperaturach, w których nawet ręczna broń odmawiała posłuszeństwa, a sanitariusze chronili przed zamarznięciem przenoszone ampułki z morfiną, wkładając je sobie do ust. Największa potęga lądowa na świecie nie potrafiła odnieść decydującego zwycięstwa w walce z jedną z najmniejszych i najgorzej uzbrojonych armii w ówczesnej Europie. Autor z nieufnością odnosi się zarówno do usprawiedliwień własnych niepowodzeń przedstawianych przez Rosjan, jak i do niesamowitych historyjek opowiadanych przez kibicujących dzielnym Finom zachodnich dziennikarzy. Skupia się na dziejach stosunków radziecko-fińskich i przybliżeniu tradycji fińskiego korpusu oficerskiego. Przedstawia głównych aktorów dramatu, używany przez obie strony sprzęt, wiąże cechy narodowe Rosjan i Finów oraz organizację ich sił zbrojnych ze sposobem prowadzenia przez nich działań wojennych. William Trotter jest Amerykaninem, ukończył historię europejską w Davidson College, mieszka w stanie Karolina Północna. Pracuje jako niezależny historyk i publicysta, a także jako krytyk muzyczny. Jest autorem dwunastu książek oraz licznych artykułów.
OFP Jungle Fever | Beta Test Team
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostCz 16 sie, 2007 16:04

Bitwa o ciężką wodę (z Wikipedii).

Bitwa o ciężką wodę - był to całokształt akcji podejmowanych z inspiracji dowództwa alianckiego w celu opóźnienia prowadzonych od 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy intensywnych prac badawczych nad bronią atomową. Do jej produkcji niezbędna była ciężka woda. Jeszcze przed inwazją na Francję Niemcy podjęli nieudaną próbę przechwycenia zapasu ciężkiej wody (185 kg) z laboratorium prof. F. Joliot – Curie w Paryżu. Francuzi jednak zdołali przerzucić ciężką wodę do Londynu (maj 1940). Ten niezbędny do produkcji broni atomowej środek hitlerowcy zdobyli w Norwegii, po jej opanowaniu w kwietniu 1940. W tym czasie Norwegia produkowała ciężką wodę na skalę przemysłową. W mieście Vermork niedaleko miasta Rjukan, w prowincji Telemark, znajdowały się duże zakłady chemiczne Norsk Hydro, produkujące ciężką wodę ( w 1942 wyprodukowały 1,7 t).

Dowództwo alianckie, chcąc opóźnić prowadzone przez hitlerowskich fizyków prace nad bombą atomową, postanowiło zniszczyć zakłady w Wiemork oraz fabrykę ciężkiej wody budowaną w pobliskiej kotlinie. Do opracowania planu operacji zniszczenia tych zakładów oraz zapasów wyprodukowanej ciężkiej wody powołało w 1942 r. specjalną komórkę z profesorem politechniki w Trondheim Tronstedtem jako konsultantem. Pierwszą operację (kryptonim „Frogmen”) zorganizował brytyjski Zarząd Organizacji Specjalnych (SOE) w porozumieniu z dowództwem norweskiej armii na Zachodzie. W październiku 1942 r. w rejonie Rjukan został zrzucony Norweg Skinnarland z zadaniem przeprowadzenia rozpoznania; w nocy na 19 października do rejonu położonego ok. 150 km od Rjukan wysłano kilkuosobową grupę desantową Norwegów, która rozbiła się u wybrzeży Norwegii*. W 1943 r. podjęto drugą operację (kryptonim „Hannersajd”; dowódca por. Reneberg, zastępca K. Haukelid), wykonanie której powierzono grupie 6 komandosów; 15 stycznia udała się ona do miejsca lądowania na płaskowzgórzu Hardanger – Widda; akcja się nie powiodła, pilot nie dotarł do celu. W nocy na 28 lutego 1943r. grupa „Hannersajd” podjęła kolejną próbę przedostania się w rejon fabryki ciężkiej wody, zniszczyła urządzenia do produkcji oraz 1,5 t ciężkiej wody. Po udanej akcji część Norwegów, zgodnie z planem, wycofała się; trzech pod dowództwem Haukelida zostało na płaskowzgórzu z zadaniem obserwowania działalności Niemców w Wiemorku i informowania Londynu o ich posunięciach. Za pośrednictwem miejscowej komórki ruchu oporu Haukelid nawiązał współpracę z personelem inżynieryjno-technicznym zakładów chemicznych Norsk Hydro. Niemcy odbudowali fabrykę ciężkiej wody, ale już 16 listopada 1943r. została ona zbombardowana przez amerykańskie bombowce; uszkodzono tylko hydrocentralę fabryki, reszta urządzeń zabezpieczona grubą warstwą betonu ocalała. W styczniu 1944 Niemcy zdemontowali fabrykę, zamierzając ewakuować ją wraz z wyprodukowanym zapasem ciężkiej wody (16 t) do Niemiec. 20 lutego 1944r. Haukelid z towarzyszami przy współpracy miejscowej komórki ruchu oporu zatopili na jeziorze Tinnsjo prom, którym przewożono w specjalnych cysternach ciężką wodę.

To chyba najsławniejsza akcja Norwegów w II wś.

* Lecieli na pokładzie szybowca Horsa ciągniętego przez Halifaxa (z tego co wiem obie maszyny się rozbiły - ponad 20 Norweskich komandosów zgineło).
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostCz 16 sie, 2007 16:15

Co do kampanii z 1940 r. to co nieco można odszukać pod tym linkiem :]
tu masz o broni Norwegów.
tutaj słowniczek
tutaj natomiast to co tygryski lubią najbardziej czyli coś o fallszach i Luftwaffe :]
tu znajdziesz informacje o akianckich siłach biorących udział w obronie Norwegii.
Co do samych Norwegów to trzeba przyznać że mimo tego że mieli małą armie to okazali się dość bitni i nieraz Niemcy mieli z nimi problemy.

Czy interesuje cię także chistoria jednostek SS w których słuzyli niemal wyłącznie Skandynawowie (5 dpanc. SS "Wiking" dp. "Nord" i 6 dg SS "Nordland")?
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

MaRcin

Major

Major

  • Posty: 966
  • Dołączył(a): Śr 21 lip, 2004 09:45

PostSo 18 sie, 2007 08:14

już spieszę z odpowiedzią. Najbardziej interesują mnie działania wojsk (obie strony) na terenie Norwegii właściwie od 1940 do końca wojny - agresja Niemiec, okupacja i wszystko co z tym związane (partyzantka, siły niemieckie stacjonujące w Norwegii, akcje Aliantów, projekty niemieckie).

Dzięki za linki. Co prawda stronę o kampanii z 1940 już widziałem, ale będę musiał dokładnie się jej przyjrzeć :)
Good Times Gone
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostWt 21 sie, 2007 23:52

Dziś kupiłem książke T. Koneckiego "Skandynawia w II wojnie światowej". Do kompletu dorzuciłem "Bitwe o ciężką wode" R. Mearsa. Jak przeczytam do złoże ci swoją recenzje :P
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D

Powrót do Militaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron