Teraz jest Cz 18 kwi, 2024 16:12


zagadka moze ciekawa nr 4 (lusterko supermana)

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.

Czy Superman zobaczy swoje odbicie?

tak
8
40%
nie
10
50%
przez chwile
2
10%
 
Liczba głosów : 20

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

zagadka moze ciekawa nr 4 (lusterko supermana)

PostŚr 22 sie, 2007 22:34

Zagadka jest wbrew pozorom chyba bardzo trudna, ale niewazne, oto i ona:

Leci sobie superman z predkoscia swiatla (wzgledem ziemi). Trzyma przed soba lusterko i patrzy w nie. Czy zobaczy w nim swoje odbicie?
Offline
Avatar użytkownika

traffix

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 235
  • Dołączył(a): So 04 mar, 2006 19:39

PostCz 23 sie, 2007 00:47

nie jestem pewien co do sluszności mojego przekonania, ale wydaje mi się że nie. jak światło (pędzi z prędkością światła, więc można go uznać za światło?) może spotkać się ze sobą samym? to wbrew logice, ale z fizyki dobry nie jestem więc nie wiem.
Offline
Avatar użytkownika

Kuszek

Kapral

Kapral

  • Posty: 75
  • Dołączył(a): Wt 01 sie, 2006 18:35
  • Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

PostCz 23 sie, 2007 11:14

Według mnie nie, z fizy dobry nie jestem więc nie jestem pewien
Offline
Avatar użytkownika

Kadryl

Major

Major

  • Posty: 883
  • Dołączył(a): Cz 14 wrz, 2006 14:04
  • Lokalizacja: Wa-wa

PostCz 23 sie, 2007 12:01

Nasza wiedza o względności czasu i przestrzeni jest tak mała, że możemy tylko analizować to teoretycznie (gdybać).
Problem mianowicie jest taki, że prędkość w fizyce Einsteina nie jest już tą samą zmienną, co prędkość w fizyce Newtonowskiej.
Prędkość nam znana to zmiana położenia obiektu w określonym czasie.
Prędkość z prawa względności to już wielkość powiązana z przestrzenią i energią.

Wszelkie paradoksy (bliżnięta, kto kogo zastrzelił itp) pojawiają się wtedy, gdy wiążemy prędkość światła z obiektem "masowym" - ten Supermen.
Obiekt masowy zbliżając się do prędkości "c" zwiększa swoją masę - to jest już udowodnione w akcelatorach cząsteczek elementarnych - a wiadomo im wieksza masa tym większa energia jest potrzebna do jej rozpędzenia/utrzymania pędu, i kółko się zamyka.
Z innej strony obiekty zbliżające się do prędkości "c" oddziaływują z przestrzenią z czego wynika przesunięcie obiektu w czasie. Czyli w takim wypadku nie da się sumować składowych prędkości obiektu ponieważ są one w różnych przestrzeniach czasowych (tak mi się wydaje :twisted: )

Ale wracając do pytania: IMO Supermen nie zobaczy siebie, może jedynie zobaczyć Supermena który przeglądał się w lustrze jakiś czas wcześniej :pilot:
Offline
Avatar użytkownika

Firefly

Kapral

Kapral

  • Posty: 67
  • Dołączył(a): Pn 16 sty, 2006 22:47

PostCz 23 sie, 2007 20:40

Ale skoro Superman trzyma w reku lusterko to sa jednym obiektem i tu teoria bedzie sie odnosic nie do 2 a do jednego obiektu, wiec chyba nie bedzie tu 'przesuniecia" czasowego miedzy lustrem i supermenem. Tworzac jeden obiekt, przy mikro odleglosciach, powinien widziec swoje odbicie. (zakladajac ze jego reka nie ma np. 20 000 km dlugosci ;) oraz ze przy predkosci swiatla jego masa i masa lustra nie beda dazyc do nieskonczonosci)
Retired. Unavailable until further notice.
Offline
Avatar użytkownika

Kadryl

Major

Major

  • Posty: 883
  • Dołączył(a): Cz 14 wrz, 2006 14:04
  • Lokalizacja: Wa-wa

PostCz 23 sie, 2007 22:25

Zjawisko "zobaczenia" siebie w lustrze to odbicie się fali światła przemieszczającej się od twarzy do lustra i z powrotem, do oczu patrzącego.
Czyli mimo że są jednym obiektem - Superman i jego seksowne lusterko - to i tak pojawia się przemieszczenie światła !
Nawet dla super małych odległości pomiędzy lusterkiem i okiem występuje dodawanie prędkości : prędkości podrózy Supermena (bliska "c") + prędkością przemieszczania się fali światła oko lustro.
Kiedy Superman grzeje 300 000 km/s, to napewno spowoduje zmianę przestrzeni i czasu w jego otoczeniu, i tym samym warunków przemieszczenia się fali światła oka do lustra.
:zdrowie:
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostCz 23 sie, 2007 23:13

zakladamy, ze Superman to Superman - da rade pedzic z predkoscia swiatla wzgledem ziemi, nie zwiekszajac swojej masy do nieskonczonosci.
Chcialem spytac, czy lot z predkoscia swiatla jest zawsze z predkoscia swiatla.
-Czy walizka, ktora lezy na polce w jadacym pociagu porusza sie, czy nie? -trzeba odpowiedziec najpierw na te pytania
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostCz 23 sie, 2007 23:39

Czy tu nie kłaniają się zasady dynamiki Newtona?
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Kadryl

Major

Major

  • Posty: 883
  • Dołączył(a): Cz 14 wrz, 2006 14:04
  • Lokalizacja: Wa-wa

PostPt 24 sie, 2007 07:42

kondor napisał(a):Chcialem spytac, czy lot z predkoscia swiatla jest zawsze z predkoscia swiatla ...

Na to pytanie udzielają odpowiedź już w szkole średniej.
Zobacz doświadczenie Maxwella.
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostPt 24 sie, 2007 10:16

Przepraszam, dwuznacznie sie wyrazilem z pytaniem o predkosc swiatla.
uklad odniesienia zwiazany z ziemia nie jest ukladem bezwglednym i mozna rownie dobrze mozna powiedziec ze istnieje uklad, w ktorym superman z lutereczkiem sie nie porusza (pytanie o walizke w pociagu). czy zgadzacie sie?
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostŚr 03 paź, 2007 00:29

otoz Superman bedzie widziec swoje odbicie; istnieje uklad odniesienia w ktorym sie nie porusza, a ziemia porusza sie do tylu z predkoscia swiatla wzgledem Supermana.
wprowadza to jednak sprzecznosc z klasycznego punktu widzenia, ze c + c = c.
Rozwiazanie zajelo Einsteinowi 10 lat i nieomal doprowadzilo do zalamania nerwowego.
Odkryl, ze to to predkosc swiatla jest absolutem w naszym wszechswiecie, a nie czas. W obydwu ukladach: zwiazanych z Supermanem i z ziemią czas plynie inaczej
Offline
Avatar użytkownika

Firefly

Kapral

Kapral

  • Posty: 67
  • Dołączył(a): Pn 16 sty, 2006 22:47

PostŚr 03 paź, 2007 00:43

kondor napisał(a):otoz Superman bedzie widziec swoje odbicie; istnieje uklad odniesienia w ktorym sie nie porusza, a ziemia porusza sie do tylu z predkoscia swiatla wzgledem Supermana.
wprowadza to jednak sprzecznosc z klasycznego punktu widzenia, ze c + c = c.
Rozwiazanie zajelo Einsteinowi 10 lat i nieomal doprowadzilo do zalamania nerwowego.
Odkryl, ze to to predkosc swiatla jest absolutem w naszym wszechswiecie, a nie czas. W obydwu ukladach: zwiazanych z Supermanem i z ziemią czas plynie inaczej

No i tu pojawia się problem nadświetlności, a więc prędkość światła nie może być absolutem.

http://dustbunny.physics.indiana.edu/~d ... uly22.html
http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 081607.php
http://math.ucr.edu/home/baez/physics/R ... t/FTL.html
Retired. Unavailable until further notice.
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostŚr 03 paź, 2007 00:55

firefly: nie psuj mi tu wywodow!

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

cron