Teraz jest Pt 19 kwi, 2024 19:48


Katastrofa w Smoleńsku

Tematy nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Rafalsky

Major

Major

  • Posty: 748
  • Dołączył(a): Cz 21 sty, 2010 23:27
  • Lokalizacja: Londyn

PostCz 15 kwi, 2010 23:00

Jakby to byl lot czarterowy, to po otrzymaniu takich raportow i zalecen z wiezy, i okrazeniu tyle razy lotniska, nie byloby nawet jednego podejscia do ladowania.

Przeciez tam nie bylo podejscia do ladowania "z marszu" tylko krazyli nad tym lotniskiem i wypatrywali luki w tej mgle.
- "Nigdy nie mów ludziom, jak mają wykonywać swe zadania. Powiedz im tylko, co mają robić, a będziesz zdziwiony ich pomysłowością."
Offline
Avatar użytkownika

Marker

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 2006
  • Dołączył(a): So 24 lip, 2004 14:32
  • Lokalizacja: Osaka

PostCz 15 kwi, 2010 23:45

Mnie zastanawia ten dość duży przechył na skrzydło przy tak niskiej wysokości. Przecież mimo kiepskiej widoczności piloci mają sztuczne horyzonty w kabinie i powinni ogarniać co się dzieje. Z relacji świadków wynika że samolot ostro był przechylony na (lewe?) skrzydło i zahaczył o radiolatarnie czy coś. Skądś ten przechył jednak się wziął. Uskok wiatru? Może usterka? Ja bym nie zwalał tak pochopnie wszystkiego na pilotów. Oni są kozłami ofiarnymi tej tragedii. Nigdy tak naprawde nie dowiemy się co tam się stało w 100%. Dostaniemy przed oczy tylko to co możemy dostać. Nie ujawnią, że były naciski ze strony oficjeli na lądowanie, bo popsuje to wizerunek pośmiertnych bohaterów, nie ujawnią, że w samolocie świeżo po remoncie była usterka bo groziło by to odrazu podejrzenia na strone Rosjan. Bzdura

Poza tym, widziałem zdjęcia satelitarne z miejsca katastrofy... Zabrakło im z 200 metrów do pasa...

Co do tej całej szopki którą teraz się odprawia w mediach, co do coraz to lepszych tekstów w stylu "prezydent zginął jak bohater i wśród bohaterów powinien być pochowany", co do pomysłu pochowania pary prezydenckiej na wawelu, co do tej całej wielkiej rozpaczy całego narodu polskiego, co do pielgrzymek z drugiego końca Polski w celu wpisania się do księgi kondolencyjnej i zrobienia zdjęcia trumnie kaczora się nie wypowiem bo szkoda mi słów. 90% młodzieży to pokolenie pokemonów, świeczek w opisach i czarnych wstążek na nk. Po jednym dniu dramatyczne opisy zniknęły a pojawiły się propozycje wyjścia na impreze co jest conajmniej zabawne. Starsi ludzie robią z tego dramat na skale większą niż śmierć Jacksona. Jeszcze brakuje Beyonce która zaśpiewa "Lechu I can see you'r halo" i innych przypałów hollywoodu. Jakaś w laska w radiu chwaliła się, że non stop płacze od soboty, co się ludzi nie zapyta to twierdzą, że zginął kwiat polskiej inteligencji. A gazety? A gazety nontoper nadają o bohaterstwie kaczora mimo iż jeszcze tydzień wcześniej do druku miały iść artykuły nt. rzekomego romansu kaczora z 13 latką, podejrzeń iż Maria Kaczyńska jest biseksualna, oraz tradycyjnych wyciągów z ich konta i przedstawienie listy świątecznych wydatków. O boże ile oni wydają! a fe!
Jak dla mnie to jest jedna wielka paranoja i aż mi uszy więdną od słuchania niektórych.

Nie przecze. Jest to niewątpliwie dramat. Zgineli ludzie którzy tym państwem rządzili (jak to robili to juz inna sprawa) więc jest to jakiś problem. Lecz zginęli przede wszystkim LUDZIE. Jest to tragedia ich rodzin i bliskich, ale żeby odrazu całego świata?
Dlaczego tyle się mówi o bohaterstwie kaczuchy? Z jakiej racji ma być pochowany na Wawelu? Jeśli para prezydencka ma tam spocząć to ja żądam, żeby pozostałe 94 osoby które zginęły w tej katastrofie pochowane były obok. Bo nie rozumiem czym kaczucha zasłużył sobie na taki zaszczyt? Był prezydentem którego większość ludzi miała dość po pół roku? Hello, is that me you looking for?
Śmieszne.
Napisze ktoś kiedyś o tym książke, to sobie poczytam przy kominku jak bede stary. Powspominam sobie stare czasy...
Obrazek

"Jako arabski gej-satanista zmarzniete uszy wolę sobie ogrzewać przy płonacym kościele "
Offline
Avatar użytkownika

Dan

Porucznik

Porucznik

  • Posty: 302
  • Dołączył(a): Pt 19 lut, 2010 00:12
  • Lokalizacja: Łódź

PostPt 16 kwi, 2010 00:53

W sieci pojawil sie kolejny filmik na którym to rzekomo ruscy dobijaja polakow, ktorzy przezyli wypadek.

http://www.youtube.com/watch?v=AZ5Vjjozt3I&

Ja tam nic nie widzalem ale strzaly faktycznie słychac. 2 i 4 strzal rzeczywiscie przypominaja wystrzal z broni palnej.
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostPt 16 kwi, 2010 01:18

Tutaj inna wersja

Na tej słychać wyraźnie zdania Polaków ("uspokój się" i przedewszystkim "nie zabijajcie nas!" przed 1szym strzałem).


Prze-ra-ża-jące.
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

Buby

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 156
  • Dołączył(a): Cz 13 lip, 2006 10:29
  • Lokalizacja: Gdańsk

PostPt 16 kwi, 2010 07:09

Co do dywagacji na temat "Czemu Tupolev znalazł się tak blisko ziemii" polecam http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... post427696 (cały topic)


Jon napisał(a):Na tej słychać wyraźnie zdania Polaków ("uspokój się" i przedewszystkim "nie zabijajcie nas!" przed 1szym strzałem).

Po pierwsze:
Albo ja jestem głuchy i nic nie słyszę (poza 1. i 4. wystrzałem), albo ktoś tu szuka sensacji z FSB na czele. Prędzej to uszkodzona broń któregoś z pracowników BOR
Po drugie:
Już to widzę, jak ciężko ranny człowiek po takim "lądowaniu" krzyczy wniebogłosy, żeby go nie zabijano.

Marker napisał(a): Zgineli ludzie którzy tym państwem rządzili (jak to robili to juz inna sprawa) więc jest to jakiś problem. Lecz zginęli przede wszystkim LUDZIE. Jest to tragedia ich rodzin i bliskich, ale żeby odrazu całego świata?

Równie dobrze można się zapytać, po co istnieje polityka zagraniczna. Zginęli ludzie reprezentujący nasz kraj, jak i zwykli obywatele (np. stewardessy). Ale taka tragedia, jak już wiele razy to podkreślano, gdzie zginęło tyle ważnych oficjeli, nigdy nie miała miejsca. Podobnie zresztą było po atakach 11 września, kiedy cały świat zareagował (gdzie w Polsce była żałoba narodowa). Nie rozumiem, co w tym dziwnego i irytującego? Taka jest naturalna już kolej rzeczy.


Inną sprawą jest umieszczenie ciała Pary Prezydenckiej na Wawelu. Tego nie będę specjalnie komentował -> powiem tylko, że ta decyzja szybko zamieniła żałobę narodową w jakiś typ "szopki".
Ten post ma odznakę "Jon Approved"
Offline
Avatar użytkownika

Jon

Generał

Generał

  • Posty: 10721
  • Dołączył(a): Wt 20 lip, 2004 00:43
  • Lokalizacja: Kraków

PostPt 16 kwi, 2010 07:37

Kwestię samolotu pomijam - o tym innym razem. Teraz skupię się tylko na tym, co wg. mnie, i nie tylko mnie - słychać na filmiku. Sporo osób mówi że nic nie słyszy, inni twierdzą że po rosyjsku, inni potwierdzają moją wersję...

Tutaj posiadam tylko jeden głośnik może dlatego nie słyszę części tła, która mogła to zagłuszać. Enyłej:

0.20-0.23 (ok. 0.22 "uspokój się")
0.47-0.52 (0.48 i 0.50 "nie zabijajcie nas!" dwoma różnymi głosami)

Ponoć są jeszcze jakieś inne, ale ich już nie udało mi się wyłapać.


Nie szukam taniej sensacji - ba, powiem wprost, cieszyłbym się jakby ktoś podał wersję z którą niepotrafiłbym dyskutować.


Inaczej będzie smród...

-------EDIT------
O. Kolejna ciekawostka: http://www.youtube.com/watch?v=adwh9fP7dw4
http://www.pajacyk.pl

“Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.”
~ Ronald Reagan
Offline
Avatar użytkownika

reyhard

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1455
  • Dołączył(a): So 12 mar, 2005 09:56
  • Lokalizacja: wielkiego brata

PostPt 16 kwi, 2010 08:33

A gazety nontoper nadają o bohaterstwie kaczora mimo iż jeszcze tydzień wcześniej do druku miały iść artykuły nt. rzekomego romansu kaczora z 13 latką, podejrzeń iż Maria Kaczyńska jest biseksualna, oraz tradycyjnych wyciągów z ich konta i przedstawienie listy świątecznych wydatków. O boże ile oni wydają! a fe!

bzdura, o bohaterstwie to chyba tylko mówią w kontekście Dziwisza. Przypomnij sobie chociażby o teorii Gruzińskiej i pierwszej nagonce, jaka poleciała. Tak to raczej media zachowywały powściągliwość i starały się informować, co się tam wydarzyło.

Zresztą niepotrzebnie tu mieszasz młodzież, wszędobylskie flagi to chyba przecież nie ich sprawka...

Jeszcze tak propos teorii dobijania - dobili ich,a potem, rach ciach, wyjęli kule tym paru nastu osobom. Przy identyfikacji tych osób, ich ciała dosyć dogłębnie sprawdzali. Można oczywiście się spierać, że ktoś tu coś fałszował ale jeżeli coś żyło i niby żyć dalej by mogło, to rana postrzałowa na ciele takiej osoby raczej aż tak trudno do zauważenia by nie była.

Prędzej bym stawiał na reporterów/szabrowników, którzy chcieli jakieś 'trofiejne' fanty zdobyć (na filmiku widać już jednego gapia).
Po prostu przyjmij do wiadomości, że nadciąga rewolucja proletariacka, lada dzień Chavez z Castro i Bin Ladenem nadjadą na białym traktorze i uwolnią ciemiężony lud polski spod władzy międzynarodowego kapitału.
Offline
Avatar użytkownika

kondor

Major

Major

  • Posty: 880
  • Dołączył(a): Pt 11 lut, 2005 04:00
  • Lokalizacja: Berlin (wschodni)

PostPt 16 kwi, 2010 08:42

-------EDIT------
O. Kolejna ciekawostka: http://www.youtube.com/watch?v=adwh9fP7dw4
Ja tam widze sw. Krzysztofa - patrona podrozujacych
Offline
Avatar użytkownika

Shadow

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Śr 07 paź, 2009 12:42

PostPt 16 kwi, 2010 09:14

analizowalem sekunda po sekundzie na moim za***istym systemie dźwiękowym

0:11:00 - postać przebiega w oddali z lewej strony wraku
0:12:00 - Uspokój się
0:18:00 - Patrz mu w oczy
0:19:00 - postać na wraku samolotu pomiędzy lewym a środkowym kołem
0:21:00 - uspokój się!
0:29:00 - wsiech! (wszystkich!)
0:31:00 - ubijat! (zabijać!)
0:31:00 - 0:44:00 - leżąca postać koło skrzydła, która podnosi ręce do góry w geście poddania się a z lewej strony głównego drzewa niejasna postać kierująca coś w stronę leżącej postaci z uniesionymi do góry rękami
0:43:00 - Krugom dawaj, krygom! On uchodit! Okrążaj go, okrążaj! On ucieka!
0:45:00 - widać drugą osobę w czerwonej kurtce pomiędzy drugim a trzecim kołem
0:48:00 - dawaj gnata
0:48:00 - 0:49:00 - Dawaj sjuda, naskuda! - Chodź tu kanalio! (dosłownie dawaj tu, paskudo!)
0:50:00 - i ubijaj siuda! (i zabij tutaj!) albo "nie zabijajcie nas" albo Ubiegaj sjuda!-Tu uciekaj!
0:53:00 - żyje! albo strleljaj!
0:55:00 - słychać przeładowanie broni
0:57:00 - STRZAŁ!
1:00:00 - Ni ch*ja sjebie!
1:06:00 - STRZAŁ! (między gałęziami nad ogniem)
1:12:00 - zmiana planów kuźwa!
1:12:00 - 1:13:00 - Wsje nazad, bystro! Wszyscy do tyłu, natychmiast!
1:13:00 - STRZAŁ!
1:15:00 - STRZAŁ!
1:18:00 - otiec uchodi! (ojciec uciekaj!) "idjom towariszu, uchodom"
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 02:00 przez Shadow, łącznie edytowano 1 raz
"There is no Spoon"
Offline
Avatar użytkownika

Rafalsky

Major

Major

  • Posty: 748
  • Dołączył(a): Cz 21 sty, 2010 23:27
  • Lokalizacja: Londyn

PostPt 16 kwi, 2010 09:22

teoria o dobijaniu jest chora.

nie krzycza: "wszyskich zabijac",

tylko

"wszyscy zabici".
- "Nigdy nie mów ludziom, jak mają wykonywać swe zadania. Powiedz im tylko, co mają robić, a będziesz zdziwiony ich pomysłowością."
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPt 16 kwi, 2010 11:31

Co do tych strzałów, to odpowiedzcie sobie na kilka pytań
1. Czy miejsce katastrofy wyglądało tak jakby ktokolwiek mógł przeżyć? Żaden fragment kadłuba samolotu nie ostał się w całości, zostały jedynie fragmenty. Jakie jest prawdopodobieństwo ze przy prędkości 250 km/h jadąc samochodem i wpadając w las którykolwiek z pasażerów przeżyje? to teraz do tego dodajcie sobie fakt że spadli jeszcze z kilkunastu metrów i uderzywszy o ziemię dziobem i i górną częścią kadłuba (symulacja uderzenia o ziemię samolotu). Więc jakim prawem ktoś mógłby przeżyć uderzenie i to na tyle ze był w pełni świadomy i w jednym kawałku!?
2. Załóżmy że był to zamach, Rosjanom zależy na tym aby wszyscy zginęli, jednak jakimś cudem (może ten św. Krzysztof) ktoś przeżywa. Na miejscu są niby od razu agenci FSB itp. Pytanie co im daje dobicie kliku osób które przeżyły? Przecież same nie udzielenie im pomocy może wystarczyć. Nie jest pewne aby taki ocalały przeżyje kilka następnych godzin nawet bez "pomocy" agentów FSB. Zabi je można np. w szpitalu, lub po prostu wywieźć z miejsca katastrofy i w jakiś skuteczny i nie sprowadzając na nikogo podejrzeń zabić, potem stwierdzić ze zmarła w szpitalu. Strzały natomiast sprowadzają na nich podejrzenie. Kolejna sprawa jakie jest prawdopodobieństwo ze pośród tych co przeżyli jest ktoś ważny? Ile wart jest Kaczyński bez ludzi ze swojego otoczenia? Ile wart jest jeden z generałów czy jakiś prezydencki minister? Aż tyle aby ryzykować że wszystko się wyda!? Aby sprowadzać na Rosję podejrzenie? Ktoś powie że zabili go bo mógł wiedzieć co było przyczyną katastrofy, dobra, teraz odpowiedzmy sobie na pytanie czy na pokładzie ktokolwiek poza pilotami wiedział że coś idzie źle? Mówi się że piloci na 3 s. przed uderzeniem o ziemię zorientowali się że z tego nie wyjdą. Załóżmy że przeżył pilot (sf do potęgi n-tej) co on może pamiętać? Na kogo on może sprowadzić podejrzenia i czy w ogóle cokolwiek na temat tej katastrofy może powiedzieć poza tym że "stało się"? Jeszcze jedna sprawa, kolo lotniska był hotelik dla dziennikarzy, skoro chcieli kogoś sprzątnąć to dlaczego nie zapewnili sobie zabezpieczenia od tej strony? Dlaczego domniemani zamachowcy ryzykowali strzały pod nosem dziennikarzy. To już lepiej było kogoś udusić czy uderzyć czymś ciężkim w głowę. Strzały to było by mało profesjonalne podejście, zwłaszcza u rosyjskich służb które metoda prób i błędów przez okres ZSRR wyspecjalizowały się w zamachach.
3. I ostatnie pytanie, co to mogły być za strzały? Możliwości obecnie wydają się dwie. Albo eksplozja amunicji w pistoletach borowców albo strzały w powietrze. To z borowcami wydaje mi się mało prawdopodobne. Nie doszło wszak do dużego wybuch i dużego pożaru. Nie było więc temperatury która mogła spowodować wybuch amunicji. Przecież uszkodzenie mechaniczne nie spowoduje wystrzału, na pewno nie po kilku minutach po tragedii. Pistolety borowców, albo i łuski mogą zostać odnalezione, wtedy możemy coś powiedzieć. Teraz kwestia tych strzałów w powietrze. Jak sami wiemy w rejonie katastrofy tuż po wypadku było kilkanaście, możne kilkadziesiąt osób. Żołdaków, dziennikarzy, postronnych gapiów. Co miało zrobić wojsko? Zabezpieczyć miejsce katastrofy i sprawdzić czy ktoś przeżył (stad ten krzyk to może być tekst w stylu "wszyscy zabici"). Tyle że ze względu na ilość tych kolesi nie mogli tego od razu zrobić. Ktoś mógł szabrować, przy katastrofach samolotów jest to bardzo częste (vide katastrofa tupolewa w lasku Kabackim). Prawdopodobniejsze jest więc ze to były strzały w powietrze. Jednak nie chcę niczego przesadzać.
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline
Avatar użytkownika

Algrab

Generał

Generał

  • Posty: 2990
  • Dołączył(a): So 10 paź, 2009 23:35
  • Lokalizacja: x+2=1

PostPt 16 kwi, 2010 11:59

A na Discovery Channel leci "jak robi się puszkowaną kukurydzę".
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Shadow

Szeregowy

Szeregowy

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Śr 07 paź, 2009 12:42

PostPt 16 kwi, 2010 12:31

Hm, Barbarian . Ruskie nie wpuściły od razu polaków na miejsce wypadku, minęło trochę czasu . Również wątpię by to były wystrzały pistoletów borowców , bądź eksplozje pojemników z gazem (np. deodorant , antyprespirant ) . Wniosek taki jak opisałeś , brak pożaru . A co do katastrofy , owszem była możliwość by ktoś ją przeżył.Czytałem kilka razy newsy po katastrofach lotniczych i były osoby które przeżyły oraz nie spotkała ich większa krzywda po za ogromnym szokiem . Ah również samo położenie samolotu na pułapie 2-3 metrów , gdzie powinien byś na wysokości 80 , oraz przechylenie na lewą stronę jest rzeczą niedorzeczną . Myślę że taki samolot posiadał przyrządy pomiarowe informujące pilota o położeniu samolotu , oraz o jego przechyleniu :/. Fakt faktem cała ta sprawa jest dziwna , a na dodatek teraz ten filmik z wystrzałami z broni krótkiej , oraz krzykami . Być może ktoś sobie zrobił wielki show i chciał zabawić się we własną III Wojnę światową . Może tego się dowiemy . Ale powiem że z własnego punktu widzenia na pewno były to wystrzały z broni palnej , na pewno słyszałem śmiech rusków oraz cienie czegoś co wyglądało jak ludzie , klęczący oraz stojący . A co do szabrowników tak szybko po katastrofie ? w to wątpię .
"There is no Spoon"
Offline
Avatar użytkownika

Barbarian

Pułkownik

Pułkownik

  • Posty: 1594
  • Dołączył(a): Pn 13 cze, 2005 16:50
  • Lokalizacja: Sochaczew

PostPt 16 kwi, 2010 13:06

Shadow napisał(a):Ruskie nie wpuściły od razu polaków na miejsce wypadku


Tyle ze jest to normalna procedura, nie wpuszcza się na teren katastrofy osób postronnych, a takimi byli ci dziennikarze.

Shadow napisał(a):A co do szabrowników tak szybko po katastrofie ? w to wątpię


okazja czyni złodzieja, wielu chciało mieć pamiątkę za katastrofy. Kojarzyć zapewne filmik tego montażysty który był na miejscu katastrofy kilka minut po niej, skoro on tam był, to mogły być tam dziesiątki gapiów. koleś sfilmował pewien okrągły przedmiot, pewnie czarna skrzynkę, skoro nie była wtedy zabezpieczona istniało prawdopodobieństwo ze ktoś mógł ja sobie przywłaszczyć.

Shadow napisał(a):A co do katastrofy , owszem była możliwość by ktoś ją przeżył.Czytałem kilka razy newsy po katastrofach lotniczych i były osoby które przeżyły oraz nie spotkała ich większa krzywda po za ogromnym szokiem


To zależny od okoliczności katastrofy, przy takim stopniu zniszczenia maszyny oraz tym jak uderzyła w ziemię (do góry nogami) prawdopodobieństwo jest niezwykle nikłe. Cud by musiał się zdarzyć, a te maja to do siebie że zdarzają się niezwykle rzadko. Zwłaszcza ze samolot rozbił się w lesie. I co ważne my nie mówimy tu o innych okolicznościach tragedii, tylko o tych domniemanych strzałach i cudownie ocalałych. Zresztą to nie jest w wielu wypadkach sprawa dowodów, a sprawa wiary. Ktoś wierzy w zamach, a kto innych wierzy że była to tragedii, reszta nie ma wyklarowanego poglądu na ten temat. A z tymi ugruntowanymi w swej wierze bardzo ciężko przekonać że mogło być inaczej czy ze w grę wchodzi masa przeróżnych scenariuszy. Jak było naprawdę nie dowiemy się nigdy i spekulacje na ten temat będą.
www.greendevils.uk- kompendium wiedzy o Fallschirmjagers
Rots: Poza tym od filozofii jest Barbarian
:D
Offline

strzelak

Chorąży

Chorąży

  • Posty: 192
  • Dołączył(a): So 10 lut, 2007 23:54
  • Lokalizacja: who cares!!!

PostPt 16 kwi, 2010 13:25

Ruskie


Ruskie, to są pierogi, szanuj inne nacje jeśli chcesz by szanowano twoją nację i nazywaj je poprawnie.

CIACH

Ale powiem że z własnego punktu widzenia na pewno były to wystrzały z broni palnej , na pewno słyszałem śmiech rusków oraz cienie czegoś co wyglądało jak ludzie , klęczący oraz stojący .


*A Ja w nocy słyszę śmiech i głos szatana, z własnego doświadczenia wiem że coś chce mi powiedzieć, na pewno, wszak inaczej być nie może bo Ja w to wierze i już. :twisted:


*Zdania napisane kursywą należy traktować jako ironiczne lub sarkastyczne.
Ostatnio edytowano Pt 16 kwi, 2010 15:59 przez strzelak, łącznie edytowano 1 raz
SEMPER FI
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

cron